Jaki lekarz od żylaków? Do kogo iść?

Żylaki kończyn dolnych, to uporczywa dolegliwość, która dotyka nawet co piątej osoby po 40 roku życia. Nic więc dziwnego, że wraz z postępem medycyny coraz większą uwagę przywiązuje się do tych nie tylko nieestetycznych, ale i wyjątkowo szkodliwych uszkodzeń żyły. Jak jednak poznać pierwsze objawy i do kogo się udać na dokładną diagnostykę?

Jaki lekarz leczy żylaki​?

Żylaki to nienaturalnie poszerzone żyły, powstałe w wyniku ciśnienia krwi, która nie mogąc utorować sobie drogi do serca „rozpycha się” na boki, jak więc widzimy, jest to typowa choroba żył, więc powinniśmy udać się do lekarza, który specjalizuje się w chorobach układu krwionośnego. Jednak jak się nazywa lekarz od żylaków?

Specjalista w tej dziedzinie jest Flebolog, to stosunkowo wąska specjalizacja. Dlatego zdarza się, szczególnie w mniejszych miastach, że będziemy musieli poczekać chwilę na konsultacje. Z tego też powodu nie warto czekać. A gdy tylko zaobserwujemy pierwsze objawy powstających żylaków, skontaktujmy się z najbliższą przychodnią specjalistyczną. Bo chociaż to choroba, która sama w sobie jest już bardzo niebezpieczna. Powinniśmy szczególnie uważać, gdy jest dodatkowym powikłaniem w innych sytuacjach, a mam tu na myśli np. żylaki w ciąży.

Profilaktyka żylaków

Pamiętajmy również o codziennej profilaktyce, która pozwoli nam ustrzec się od tej nieprzyjemnej choroby, zrezygnujmy z butów na obcasie i zainwestujmy w dobre, skórzane wkładki. Nie bez znaczenia, będzie również utrzymywanie odpowiedniej postawy w pozycji siedzącej. Chociaż rzadko mówi się o tym, że ucisk, jaki wywołuje siedzenie na nodze, zwiększa ciśnienie we krwi i przyczynia się do powstawania żylaków, powinniśmy brać to pod uwagę i w miarę możliwości unikać tej pozycji.
To nie tylko zwiększy nasz komfort na co dzień, ale również pomoże zapobiec powstawaniu żylaków.

Maści i masaż

Jeżeli wieczorami odczuwamy nieprzyjemne ciążenie nóg, dobrym pomysłem będzie sięgnięcie po specjalne żele lub maści na żylaki. Działają przeciwzapalnie, uśmierzają ból, a dodatkowo powodują przyjemne uczucie chłodu. Trzymanie nóg uniesionych do góry zmniejsza ciśnienie we krwi, więc jeżeli jesteśmy narażeni na żylaki, powinniśmy odpoczywać w tej pozycji. Dobrym pomysłem będzie również delikatny masaż, który przyśpieszy krążenie naszej krwi.

Jest wiele metod zapobiegania żylakom i wiele metod ich leczenia. Nie panikujmy, gdy zaczniemy zauważać u siebie jej pierwsze objawy, bo przy odpowiedniej zmianie nawyków i kuracji pod okiem specjalisty flebologa jest ona w pełni wyleczalna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *