Początki żylaków – od czego one powstają?

początki żylaków

Jak powstają żylaki? Żylaki to nic innego jak żyły poszerzone na skutek nieodpowiedniego ciśnienia we krwi. Pamiętajmy, że krew również podlega prawu grawitacji, dlatego jej ruch w górę, w stronę serca ułatwiają skurcze mięśni oraz specjalne zastawki w żyłach. Ich działanie możemy porównać do drzwi wahadłowych, które otwierają się w jedną stronę, a blokują w drugą. W sytuacji, gdy na skutek nieprawidłowej pracy mięśni krew nie może lecieć do góry w odpowiednim tempie, ciśnienie rozpycha ją na boki. Właśnie takie nienaturalnie poszerzone żyły, nazywamy żylakami. Jednak co jest przyczyną ich powstawania i co powoduje, że – chociaż niezapraszane – pojawiają się na naszym ciele?

Początek żylaków – od czego te powstają?

Musimy pamiętać, że i w tym przypadku genetyka ma kluczowe znaczenie. Dlatego, jeżeli mamy w rodzinie osoby, które skarżą się na tę dolegliwość, całkiem prawdopodobne, że sami prędzej czy później będziemy się z nią borykać. Oczywiście ryzykiem pojawienia się żylaków obarczone są nie tylko osoby obciążone genetycznie. Do ich rozwoju przyczynia się również w bardzo dużym stopniu niezdrowy tryb życia. Praca siedząca lub stojąca, brak aktywności fizycznej czy niezrównoważona dieta, której brakuje składników wzmacniających nasze żyły.

Zdrowe nawyki i profilaktyka remedium na same początki żylaków.

Dlatego tak ważne jest, byśmy wyrabiali sobie odpowiednie nawyki. Wzbogaćmy naszą dietę o produkty bogate we flawonoidy, które poprawiają elastyczność żył oraz wzmacniają jej ścianki, takie jak maliny, wiśnie czy jagody. Pamiętajmy również o tym, by podczas pracy robić sobie 5-minutowe przerwy na lekką gimnastykę, przeciągnięcie się i rozmasowanie kończyn. Takie drobne nawyki, jeżeli powielane na co dzień mają ogromny wpływ na nasze zdrowie.

Kiedy konsultacje z lekarzem są wymogiem?

Pamiętajmy, że jest to nie tylko problem estetyczny, ale również zdrowotny. Nieleczone żylaki prowadzą nie tylko do bolesnych stanów zapalnych skóry, ale również poważniejszych chorób takich jak zakrzepica żylna, a nawet martwica. Dlatego już początki żylaków powinny były nas zaniepokoić i skłonić do szybkiej reakcji. Jeżeli uprawiamy sporty wyczynowe lub podnosimy ciężary, powinniśmy skonsultować nasz plan treningowy z flebologiem, czyli lekarzem od żył lub rehabilitantem. Są to bowiem dziedziny, które podnoszą ciśnienie w żyłach i w konsekwencji mogą prowadzić do rozwoju żylaków.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *