Czy tabletki na żylaki odbytu to dobry wybór?

tabletki na żylaki

Zapewne zastanawiacie się jakie tabletki na żylaki odbytu są bezpiecznym i skutecznym sposobem, na uporanie się z tą dolegliwością. Niestety na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Skuteczność leków zależy w dużym stopniu od zaawansowania i charakteru choroby. Nie bez znaczenia są również zawarte w nich składniki aktywne. Niektóre tabletki na żylaki zawierają potencjalnie uczulające składniki, dlatego, jeżeli stwierdzono u nas alergie na określone związki chemiczne, powinniśmy podchodzić do nich z pewną dozą dystansu.

Czy tabletki na żylaki odbytu to mądry wybór?

Istnieje wiele remediów na żylaki – tabletki, żele czy specjalistyczne maści to tylko niektóre z nich. Zanim jednak sięgniemy po jedno z nich, powinniśmy zasięgnąć rady u specjalisty od tego typu dolegliwości, czyli flebologa. Lekarz przyjrzy się naszym zmianom i zaleci najlepszą możliwą, z dostępnych kuracji.

Skuteczne tabletki na żylaki kończyn dolnych nierzadko dostępne są już bez recepty.

Jednak ich ogólnodostępność nie powinna zachęcać nas do sięgania po nie bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Nie bez znaczenia jest również fakt, że tabletki na żylaki bez recepty, mają za zadanie przede wszystkim wzmacniać nasze żyły, niwelując w ten sposób ryzyko ich poszerzania się. Jest jednak nikła szansa na to, że pomogą nam uporać się z już powstałymi deformacjami żył. Duże, kłopotliwe żylaki mogą wymagać konkretnego działania, czy interwencji chirurgicznej, której nie zastąpią żadne, nawet najlepsze lekarstwa.

Pamiętajmy, że żylaki nie są jedynie problemem estetycznym, a poważną dolegliwością zdrowotną.

Ich konsekwencje nie kończą się na ciągłym, nieprzyjemnym zapaleniu tkanki skórnej. Zaawansowane, nieleczone przypadki nierzadko prowadzą do zakrzepowego zapalenia żył, owrzodzenia żylnego podudzi, a nawet zatorowości płucnej, która może mieć śmiertelne skutki. Im szybciej zgłosimy się z nimi do lekarza, tym większa szansa, że uda nam się je wyleczyć.

Źródła:
 1. Zakrzepica żylna: wskazówki postępowania diagnostyczno-leczniczego oraz opieki pielęgniarskiej, Damian Ziaja, Via Medica, 2010, ISBN: 8375552062, 9788375552065
 2. Sclerotherapy and Vein Treatment, Second Edition SET, Robert A. WeissMargaret A. WeissKaren L. Beasley, McGraw Hill Professional, 2012, ISBN: 007164122X, 9780071641227
Autor: dr n. med. Janusz Korowaj, Flebolog

11 Odpowiedzi do Czy tabletki na żylaki odbytu to dobry wybór?

 1. Jan napisał(a):

  Ja miałem żylaki odbytu i niestety żadne leki nie pomagały. Za późno się z tym zgłosiłem i czekały mnie operacje. Dzisiaj też, operacji co prawda już nie mam ale muszę ciągle sprawy pilnować i stosować różne żele, czy czopki, żeby żylaki mi nie wróciły.

 2. adam napisał(a):

  Ja stosowałem czopki, ale w pewnym momencie zacząłem stosować maści. Nie wiem, ale wydaje mi się, że po prostu szybciej działają, od razu odczuwałem ulgę i leczenie przebiegało jakoś szybciej.

  • kaska napisał(a):

   A jaki preparat Pan stosował? Też bym chciała spróbować inną metodą

   • adam napisał(a):

    Ten krem, czy maść nazywał się Varosin Forte Max, znalazłem go tutaj, jakiś artykuł, na który trafiłem zupełnie przypadkowo mnie tutaj nakierował – https://varosinforte.pl/

    • Tadeusz napisał(a):

     Dziękuję uprzejmie za link. To bardzo interesujące, bo to już nie pierwszy raz kiedy słyszę o tym produkcie, a do tej pory podchodziłem do niego z rezerwą. Tym razem go zamawiam 😉

 3. karola112 napisał(a):

  Lekarz mi powiedział, że wystarczą mi na razie czeopki, nie mogę po prostu od razu podjąć się jakiegoś zabiegu i pozbyć się problemu szybciej?

  • Justyna napisał(a):

   Zabiegi z definicji stosuje się raczej w sytuacjach koniecznych, no poza sprawami kosmetycznymi itd. Ale skoro nie ma potrzeby w twoim wypadku to po co Ci ten zabieg? Może te leki co Ci przepisał zdecydowanie wystarczą. Możesz też poszukać innego rozwiązania, jakichś kremów itd.

 4. Andrzej napisał(a):

  Ile się leczy żylaki odbytu? Podejrzewam, że je mam i nie wiem co zacząć stosowac?

  • Krzyś napisał(a):

   Moja kuracja na żylaki odbytu niestety była bardzo długa, ale to dlatego, ze były one w zaawansowanym stopniu. Naprawdę nie czekaj i zgłoś się do jakiegoś lekarza, który dobierze Ci kuracje. Mój np. przepisał mi Varosin Forte Max, mimo, że nie był on dostępny w aptece, tylko przez internet.

 5. Elli napisał(a):

  Dobrze, że jest takie miejsce w sieci, dużo pożytecznych rzeczy tu wyczytałam. (:

 6. misterka napisał(a):

  Niestety nie jestem fanką tabletek, jeśli chodzi o żyły. Wolę zdecydowanie fajne, chłodzące żele, które od razu przynoszą ulgę. A taka tabletka trafia Ci do żołądka i potem dalej nie wiesz co się z nią dzieje i czy faktycznie działa… :/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *