Co to są żylaki nóg? Podstawowe informacje

co to są żylaki nóg

Ogólnie rzecz ujmując, żylaki nóg to nadmierne poszerzenie żył, które powstaje w wyniku wysokiego ciśnienia krwi, która nie może „dostać się” do górnych partii krwiobiegu w wyniku uszkodzenia specjalnych zastawek, blokujących jej ruch w dół. Pamiętajmy, że na naszą krew również oddziałuje prawo grawitacji, aby nie wpływało one na ruch krwi w stronę serca. Nasz organizm wykształcił specjalne zastawki, które działają na zasadzie drzwi wahadłowych otwierających się w jedną stronę.

Żylaki na nogach – co to w ogóle jest?

Gdy krew idzie do góry, zastawki otwierają się, umożliwiając jej swobodny przepływ, gdy jednak próbuje się cofnąć, zastawki się zamykają. Jednakże na skutek rozszerzenia żył, zastawki często przestają stykać się ze sobą i dochodzi do ich rozszczelnienia. To z kolej prowadzi do dalszych deformacji żył, ponieważ krew zatrzymuje się, a jej ciśnienie jeszcze bardziej rozpycha je na boki. Jak więc widzimy, żylaki kończyn dolnych są złożonym problemem, związanym bezpośrednio z funkcjonowaniem naszego układu krwionośnego i ciśnienia we krwi. Dlatego, jeżeli chcemy im przeciwdziałać, powinniśmy podjąć stanowcze kroki.

Żylaki kończyn dolnych to choroba, która zazwyczaj ma charakter postępujący.

Z tego względu czas nie będzie naszym sprzymierzeńcem. Gdy tylko zauważymy pierwsze objawy tej choroby, nie powinniśmy się wahać tylko sięgnąć po telefon i umówić się na konsultacje lekarskie u flebologa. To specjalista od chorób żył, który dokładnie przyjrzy się naszemu przypadkowi. Zleci odpowiednie badania i na ich podstawie wyda diagnozę oraz zleci odpowiednie leczenie, które powinno uwzględniać specjalne ruchy zalecone przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę, zarówno odpowiednie ćwiczenia rehabilitacyjne, jak i terapię farmaceutyczną.

Nieleczone żylaki nóg, niosą ze sobą nie tylko przykre konsekwencje estetyczne, ale również zdrowotne.

Powikłania, jakie wiążą się z tą przypadłością to między innymi krwawienia, nieprzyjemne zapalenia skórne. Czasem nawet choroby takie jak zakrzepowe zapalenie żył, owrzodzenia żylne podudzi, czy śmiertelnie groźną zatorowość płucną. Z tego względu nie powinniśmy ignorować ich początkowych objawów i czym prędzej podjąć działania, w stronę ich pełnego wyleczenia. Wszak jak mawia stare przysłowie, zdrowie mamy tylko jedno i mimo niewątpliwego postępu medycyny i farmaceutyki – jest ono nadal wyjątkowo aktualne.

Źródła:
 1. Kosmetyka stosowana, Joanna Dylewska-Grzelakowska, ISBN: 8302107174, 9788302107177
 2. Venous Insufficiency: New Insights for the Healthcare Professional: 2013 Edition: ScholarlyPaper, ScholarlyEditions, 2013, ISBN: 1481662716, 9781481662710
Autor: dr n. med. Janusz Korowaj, Flebolog

14 Odpowiedzi do Co to są żylaki nóg? Podstawowe informacje

 1. Bogdan pisze:

  Żylaki to złośliwe cholerstwo, nie chce mi dać spokoju, męczę się juz kilka miesięcy

  • przemo pisze:

   A próbowałeś jakichś preparatów?

   • Igor pisze:

    Mogę polecić Varosin Forte Max bo własnie zakończyłem stosowanie i zadziałał rewelacyjnie. Miesiąc i po problemie, więcej nie będzie musiał się pan męczyć. Serdecznie polecam. Zostawię Panu link do strony, gdzie może pan trochę poczytać i ewentualnie kupić jak się spodoba – https://varosinforte.pl/

 2. ula pisze:

  Dlatego trzeba zadbać o całą wydolność organizmu przez zdrowe żywienie, aktywność fizyczną, trochę więcej spokoju i odpoczynku.

  • Paweł pisze:

   Ten stres chyba nas wszystkich trzyma na tyłkach i przez to nic nie robimy, albo robimy za mało. Ale no nie wszyscy mogą sobie pozwolić na zmiany i to jest przykre. Oby chociaż jakieś preparaty im pomogły

 3. Jessi7 pisze:

  Bardzo pouczający artykuł. Boję się, że także będę miała żylaki na nogach tak jak moje mama. Słyszałam, ze genetyka w tym wypadku odgrywa dużą rolę :(.
  Wydaje mi się, że już mam małe pajączki na nogach. 🙁

  • Pysia :3 pisze:

   Zawsze profilaktycznie możesz zacząć ćwiczyć więcej albo zacząć stosować jakichś krem 🙂
   Ktoś tam wyżej o jakimś pisał, jednak nie jestem w stanie Ci powiedzieć jaka jest jego skuteczność… Sama go nie używałam

   • Moniccs pisze:

    Z tego co czytałam w internecie to bardzo dobry preparat. Moje dwie znajomego już go zamówiły, była podobno promocja. Czekam z niecierpliwością aż mi zdadzą relację, jak efekty. (:

 4. malutka pisze:

  Ehhh. Przez to, że mam żylaki i nie mogę się ich pozbyć zaczęłam bardzo się wstydzić swoich nóg. Może też powinnam czegoś takiego spróbować, takiego kremu, który wyżej zostal wymieniony. Już jestem zdesperowana… Tylko gdzie mogę go zamówić?

 5. Chris95 pisze:

  Cześć. Niestety należę do osób, któe przez wzgędy genetyczne są bardziej narażone na powstawanie żylaków. Moja mama raz mi opowiadała, że u babci na nogach żylaki pojawiły się w młodym wieku. Zastanawiam się, czy ktoś może był w podobnej sytuacji i może mi powiedzieć, jak duże jest prawdopodobieństwo, że pojawią się i u mnie. Oczywiście od jakiegoś czasami staram się dopytywać specjalistów, żeby wiedzieć jak uniknąć żylaków, ale boję się, że predyspozycje genetyczne mogą być jednak kluczowe w moim przypadku…

 6. Kajla pisze:

  Czy usuwanie żylaków kończyn dolnych jest na pewno bezpieczne? To nie zniszczy żył? Jestem umówiona na operacje w przyszłym miesiącu ale straszenie się boje. Wiem, że ta skleroterapia to ostrzykiwanie żylaków jakimś środkiem. Czy ktoś przeszedł coś podobnego?

  • edmund pisze:

   Myślę, że nie masz się czym przejmować, operacja żylaków kończyn dolnych to dość powszechny zabieg. Całość zajmie jakieś 2 godziny, a później będziesz mogła wrócić do domu. Zalecenia po operacji żylaków to przede wszystkim stosowanie opaski uciskowej przez jakiś czas, ewentualnie jakieś leki jeśli lekarz tak zaleci.

  • agata pisze:

   Ja jestem po takiej operacji i wszystko poszło bardzo szybko i bez przeszkód. Moja rekonwalescencja po usunięciu żylaków to przede wszystkim specjalne uciskowe pończochy, które po operacji żylaków dbają o to aby żyły nie puchły. Poza tym czuje się bardzo dobrze i żył nic nie bolą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *