Co to jest diosmina? To substancja, która jest stosowana w przemyśle farmaceutycznym już od wielu lat. Mimo znacznego postępu, jaki dokonał się w tej dziedzinie, to jej dobroczynne właściwości doceniane są także dziś. Wciąż stanowi podstawowe zalecenie terapeutyczne w leczeniu żylaków kończyn dolnych. Jakie właściwości wykazuje diosmina? Kto powinien po nią sięgnąć? Czy leki z diosminą wywołują skutki uboczne?
Nawigacja:
- Diosmina – charakterystyka
- Jak działa diosmina na kondycję naszych żył?
- Naturalne źródła diosminy
- Preparaty z diosminą – jak wybrać odpowiednie produkty? Bonusowy ranking
- Potencjalne skutki uboczne i przeciwwskazania przed stosowaniem
- Czy diosmina nadaje się dla kobiet w ciąży lub krótko po porodzie?
Diosmina – co to jest i co ma wspólnego z kondycją naszych żył?
Diosmina to substancja pochodzenia naturalnego – flawonoid glikozydowy, występujący w cytrusach i w roślinach rutowatych. Na skalę przemysłową, substancja jest pozyskiwana chemicznie, z hesperydyny. Nowe metody produkcji pozwalają też na pozyskanie diosminy drogą reakcji półsyntetycznych. W praktyce, diosmina (diosminum) naturalna i syntetyczna wykazuje identyczne działanie – wzmacnia żyły, zwiększa ich elastyczność i zapobiega procesowi poszerzania się naczyń żylnych, zwiększa drenaż limfatyczny. Dzięki temu, diosmina ma zastosowanie w leczeniu dolegliwości, wywołanych niewydolnością krążenia żylnego (przewlekłego, strukturalnego i czynnościowego). Właściwości substancji sprawiają, że jest ona pomocna także w objawowym leczeniu choroby hemoroidalnej.
Pod wpływem działania diosminy, napięcie ścianek naczyń krwionośnych ulega poprawie, znika uciążliwe uczucie ciężkości nóg, podobnie jak występujące obrzęki w obszarze kończyn dolnych.
Należy zaznaczyć, że najlepszy efekt terapeutyczny daje zmikronizowana diosmina. Jej charakterystyczną cechą jest niewielki rozmiar cząsteczek, który znacząco ułatwia proces wchłaniania substancji do ustroju. Dzięki temu, możliwe jest przyjmowanie mniejszych dawek leku, z zachowaniem takiego samego efektu (diosmina niezmikronizowana musi być podawana w większych dawkach).
Diosmina – działanie. Jak działa diosmina na żylaki nóg i hemoroidy?
Działanie diosminy polega na łagodzeniu objawów, towarzyszących żylakom kończyn dolnych (diosmina na żylaki nóg) i żylakom odbytu (diosmina na żylaki odbytu). Z tego względu, substancja ta jest stosowana w leczeniu niewydolności żylnej i choroby hemoroidalnej. Dobroczynne właściwości diosminy pozwalają też na wyeliminowanie dolegliwości, jakie u unieruchomionych chorych stwarzają odleżyny. Jak działa diosmina?
- Substancja wzmacnia żyły, poprawia elastyczność i napięcie ścianek naczyń krwionośnych (wzmacnia tonus żylny). Dodatkowo chroni je przed uszkodzeniami, zapobiega poszerzaniu ich światła (hamując wydzielanie histaminy w ustroju) i wykazuje właściwości przeciwobrzękowe. Oprócz tego, diosmina zmniejsza przepuszczalność naczyń krwionośnych, poprawia krążenie w naczyniach włosowatych i eliminuje stan zapalny, toczący się w zmienionym chorobowo miejscu.
- Diosmina działa przeciwkrwotocznie, a jej zastosowanie pomaga złagodzić uporczywe uczucie świądu i pieczenia. Właściwości te sprawiają, że diosmina na hemoroidy jest podstawowym lekiem w objawowym leczeniu dolegliwości, wynikających z żylaków odbytu.
- Substancja zwiększa drenaż limfatyczny i działa przeciwobrzękowo. Dzięki temu, przyczynia się do wyeliminowania uczucia zmęczenia, mrowienia i ciężkości nóg. Poprawiając napięcie ścian naczyń krwotocznych, wzmacniając ich strukturę i zapobiegając ich poszerzeniu, diosmina na żylaki kończyn dolnych daje skuteczny efekt terapeutyczny w leczeniu objawów niewydolności krążenia żylnego.
- Nie można nie wspomnieć, że diosmina uszczelnia naczynia krwionośne i usprawnia przepływ krwi w naczyniach włosowatych. Sprawia to, że diosmina na naczynka powinna być stosowana w leczeniu nieestetycznych teleangezji.
Diosmina pochodzenia naturalnego – w czym występuje?
Diosmina naturalna jest trudniejsza do pozyskania niż jej syntetyczny odpowiednik. Obie substancje wykazują jednak identyczne właściwości i nie można wskazać terapeutycznej przewagi jednego rodzaju diosminy.
W jakich roślinach zawarta jest ta substancja? Diosmina występuje w miąższu, skórce oraz w pestkach cytrusów, jak i w roślinach rutowatych. Największą zawartością diosminy charakteryzuje się:
- trędownik bulwiasty,
- szczwół plamisty,
- pomarańcza gorzka.
Charakterystyka diosminy sprawia jednak, że aby możliwe było uzyskanie pełnego efektu terapeutycznego, jej działanie musi być wspomagane dobroczynnymi właściwościami innych substancji organicznych, które zawarte są w niektórych ziołach, roślinach i w owocach. W tym miejscu należy wskazać na:
- wyciąg z kasztanowca – jego właściwości chronią organizm przed działaniem wolnych rodników, uszczelnia, uelastycznia i wzmacnia naczynia krwionośne,
- babkę lancetowatą – wspomaga proces krzepliwości krwi, doprowadza do uszczelnienia struktury naczyń krwionośnych,
- miłorząb japoński – spowalnia agregację płytek krwi, wspomaga mikrokrążenie żylne, wzmacnia naczynia krwionośne,
- cytrusy – w owocach cytrusowych zawarty jest rutozyd, który uszczelnia naczynia krwionośne,
- pestki winogron – jest to naturalne źródło przeciwutleniaczy, które chronią organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników,
- zielona herbata – delikatnie stymuluje mikrokrążenie żylne.
Preparaty z diosminą – lek i suplementy diety zawierające diosminę
W formie doustnych tabletek i kapsułek, oferowane są zarówno suplement diety, jak i leki z diosminą. Substancja ta jest też oferowana pod postacią preparatów do stosowania miejscowego – żeli i maści. W jakich sytuacjach warto sięgnąć po preparaty z diosminą?
Diosmina – maść i tabletki. Dla kogo przeznaczone są tego typu preparaty?
Preparaty do stosowania ogólnego, czyli diosmina w tabletkach i nieco szybciej przyswajająca się diosmina w kapsułkach, zawierają substancję czynną w stężeniu 300-100 mg. Tabletki z diosminą powinny być stosowane profilaktycznie, przez osoby, u których występuje ryzyko rozwoju żylaków kończyn dolnych. Tego typu preparaty należy przyjmować też w sytuacji, gdy doszło do wystąpienia schorzenia. W takim przypadku, zauważalny rezultat pojawia się po kilkumiesięcznej terapii. Nie należy zapominać, że przed rozpoczęciem leczenia, należy bezwzględnie zapoznać się z zaleceniami, które zawiera ulotka dołączona do opakowania. Wskazane jest w niej dawkowanie, czas leczenia (jak długo stosować lek) i wpływ posiłków na wchłanianie substancji.
Innym wskazaniem do doustnego przyjmowania diosminy jest choroba hemoroidalna. Substancja ta przynosi dobre efekty w objawowym leczeniu żylaków odbytu, należy jednak pamiętać, że czas trwania terapii ustala lekarz (zwykle nie przekracza kilku dni).
Maść z diosminą (ewentualnie żel lub krem) to środek do długotrwałego stosowania miejscowego. Forma aplikacji sprawia, że tego typu preparat nie wywiera negatywnego wpływu na przewód pokarmowy, wchłania się szybko, a chory odczuwa istotną ulgę już po kilku minutach od zastosowania. Dobrej jakości preparaty z diosminą zawierają w swoim składzie szereg substancji pomocniczych, które znacząco polepszają efekt stosowania leku. Ich stosowanie jest wskazane w leczeniu zachowawczym i objawowym żylaków kończyn dolnych i hemoroidów.
Diosmina bez recepty – jakie preparaty warto brać pod uwagę?
Wybierając preparat z diosminą, należy zwrócić uwagę na skład i stężenie substancji czynnych
Osoby, dla których największe znaczenie ma krótki czas, jaki mija od aplikacji leku do uzyskania rezultatu, powinny skupić się na środkach miejscowych. Należy bowiem wiedzieć, że diosmina zawarta w preparatach doustnych, osiąga maksymalne stężenie we krwi dopiero po ok. 2 godz. Środków z diosminą nie powinny przyjmować osoby nadwrażliwe na bioflawanoidy, kobiety w ciąży (bez kontroli lekarza) i karmiące piersią.
Opinie o preparatach z diosminą
Wzmocnienie naczyń krwionośnych, poprawa ich elastyczności i uszczelnienie ich struktury – takie działanie wykazuje diosmina. Opinie wskazują, że jest to skuteczny środek w walce z objawami żylaków nóg i odbytu, można jednak natknąć się na głosy krytyki. Wynika to z faktu, że sama diosmina (niewsparta substancjami pomocniczymi), nie daje zauważalnego efektu leczniczego, nawet w lżejszych przypadkach niewydolności żylnej. Aby uzyskać pożądany rezultat, warto skupić się na środkach miejscowych (skuteczniejsze od tabletek i mniej obciążające dla organizmu), które w swoim składzie zawierają naturalne substancje, uzupełniające działanie diosminy. Takim środkiem jest Varosin Forte Max.
Diosmina – skutki uboczne i przeciwwskazania
Jakie dolegliwości może wywołać diosmina? Skutki uboczne to nudności, wymioty i bóle brzucha. Działania niepożądane diosminy występują niezwykle rzadko i zawsze ograniczają się do problemów z układem trawiennym. Jeśli chodzi o alkohol – nie wykazano możliwych interakcji diosminy z innymi substancjami. Jednak alkohol może osłabić jej działanie (nie należy łączyć tych substancji). Przeciwwskazania do stosowania diosminy to nadwrażliwość na substancję czynną lub na inne składniki leków, które ją zawierają.
Diosmina w ciąży i karmienie piersią
Liczne badania wykazały duże bezpieczeństwo naturalnej substancji, jaką jest diosmina. W ciąży nie należy jednak przyjmować leków i suplementów diety z diosminą bez kontroli lekarskiej. Diosmina a karmienie piersią? Do tej pory nie przeprowadzono badań, związanych z przenikaniem substancji do pokarmu. W okresie karmienia piersią, nie należy przyjmować leków i suplementów diety z diosminą.
Żel z Shefoot ogromnie mnie zawiódł. Ale czego mogłam się spodziewać po żelu od firmy kosmetycznej? Nie znają się na robieniu preparatów na żylaki… Zapłaciłam za niego niecałe 20 złoty, więc nie najgorzej. Ale jedyne, co robi, to chłodzi. Następnym razem na żylaki kupię sobie coś droższego…
Lekarz polecił mi kupić cyclo4dios, ale w żadnej internetowej aptece nie jest dostępny. Nie liczę na apteki stacjonarne, bo u nas na Podlasiu w wielu wsiach ich praktycznie nie ma – można dostać tylko podstawowe leki, na inne się czeka bardzo długo.
Czy jest szansa, że go jeszcze kupię? Czekam już praktycznie od ponad miesiąca.
Możesz poczekać, ale kto wie, czy go dostaniesz. Nie możesz się skontaktować z lekarzem i poprosić go o zmianę leku? Nie wiadomo, ile jeszcze będzie trwała dostawa cyclo 4 dios. Może się przeciągnąć, więc, na Twoim miejscu, nie czekałbym tylko od razu zamówił coś innego. Inne tabletki z diosminą i od razu krem z diosminą. Nie będzie to to samo, ale na pewno na żylaki pomoże. No i czekaj na odpowiedź od lekarza.
Tak myślałam, że diosmina ma skutki uboczne… Ale wychodzi na to, że tylko, jeśli się ją przyjmuje doustnie w tabletkach? Czy krem tak samo może przenikać przez skórę i powodować problemy z żołądkiem?
Przecież jak wsmarowujesz krem to on omija żołądek i wszystko. Nie ma szans, żeby dostać w ten sposób rewolucji żołądkowych. Nie wiem w jakiej ilości musiałabyś nałożyć na siebie ten krem, ale na pewno 5 tubek by nie starczyło.
Powiem tak – ja nie mogę obciążać żołądka. Nie dość, że mam zespół jelita wrażliwego, to jeszcze celiakię i nietolerancję laktozy. Po prostu unikam jak ognia wszystkich tabletek, które w jakikolwiek, najmniejszy sposób mogę obciążyć mi jelita. Kremy są jedynym wyjściem. A że mnie bozia tak pokarała to… mam na dodatek problemy z żylakami.
Kompromisem było kupienie mocnego kremu na żylaki. W zasadzie to dwóch. Jeden to bonifraterski żel z diosminą https://www.aptekagemini.pl/bonifraterski-zel-z-diosmina-50g.html a drugi żel z kasztanowcem varosin forte https://varosinforte.pl/
Opuchlizna schodzi bardzo szybko, nogi są wypoczęte nawet po paru godzinach stania. Gdyby nie to pewnie mojego nogi byłyby całe w poskręcanych żyłach.