Jak się pozbyć żylaków na nogach?

jak się pozbyć żylaków nóg

Jeżeli zauważyłeś na swoich nogach coraz więcej tak zwanych pajączków, a po pracy odczuwasz nieprzyjemny ciężar w nogach, może to oznaczać pierwsze objawy żylaków. To częsta dolegliwość, która dotyka nawet co 5 osoby w wieku powyżej 40 lat. Co zrobić, by przeciwdziałać temu nieprzyjemnemu schorzeniu i jak zlikwidować żylaki, by uniknąć nieprzyjemnych nawrotów?

Jak pozbyć się żylaków?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie jak pozbyć się żylaków, musimy pamiętać, że nasze działania w stronę kompletnego wyleczenia tej dolegliwości powinny być systematyczne i obejmować zarówno kuracje, jak i diametralną zmianę nawyków. Dobrym pomysłem będzie wizyta u rehabilitanta, który dokładnie przyjrzy się naszej przypadłości i zleci specjalne ćwiczenia na żylaki.

Warto tutaj wspomnieć o tym cytacie:

Interesujące badania prowadzi się w celu opisania dziedziczności tego schorzenia. Udowodniono, że elastyczność ścian żył w nogach jest obniżona już u dzieci, w których rodzinach występowały żylaki. Sugeruje się, że dziedziczone mogą być niewłaściwe geny odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowych proporcji i właściwości składników ścian naczyń krwionośnych. W celu ich identyfikacji porównuje się ekspresję genów w zdrowych oraz w chorych żyłach [8]. W jednym z badań zidentyfikowano 82 geny ulegające zwiększonej ekspresji w żylakach w porównaniu ze zdrowymi naczyniami. Spośród nich 38 stanowiły geny o opisanej funkcji. Były wśród nich geny odpowiedzialne za syntezę oraz degradację składników ścian naczyń oraz za zjawisko przebudowy ścian charakterystyczne dla procesów gojenia i regeneracji. Wyniki tych badań nie wyjaśniły zagadnienia dziedziczności tej choroby, gdyż sugeruje się, że nadekspresja wyżej wymienionych genów jest czynnikiem wtórnym wobec zmian zachodzących w naczyniu.

Jeżeli choroba ma charakter postępujący konieczna może się okazać wizyta u lekarza flebologa, to specjalista od chorób żył, który trafnie zdiagnozuje naszą przypadłość i zleci jej odpowiednią kurację. Mimo dosyć wąskiej specjalizacji, lekarze ci przyjmują w praktycznie każdej większej przychodni. Ich konsultacje są refundowane przez narodowy fundusz zdrowia, jednak w takiej sytuacji konieczne będzie skierowanie od lekarza rodzinnego.

Profilaktyka żylaków i pajączków

Ponieważ jednak znacznie lepiej jest zapobiegać niż leczyć, zastanówmy się chwilę nad tym, jak przeciwdziałać żylakom. Ich powstawaniu sprzyjają przede wszystkim złe nawyki i siedzący tryb życia. Dlatego też profilaktyka żylaków powinna obejmować przede wszystkim zwiększenie swojej aktywności fizycznej, oczywiście nie oznacza to, że powinniśmy od razu startować w maratonach, ale nawet poświęcenie tych kilkunastu minut dziennie na gimnastykę i ćwiczenia rozciągające powinno przynieść pożądane efekty.

Zdrowe nawyki najprostszą odpowiedzią na to, jak przeciwdziałać żylakom.

Jeżeli pracujemy w pozycji siedzącej, powinniśmy również zadbać o to, by nasze stanowisko pracy było odpowiednio wyprofilowane. Warto będzie zainwestować w odpowiedni fotel z oparciem. Pamiętajmy również, by unikać siedzenia noga na nogę i korzystać z przysługujących nam przerw od pracy przy komputerze, aby zminimalizować ryzyko powstania żylaków na łydce, które w przyszłości mogłyby skutkować zapaleniem żylaków kończyn dolnych. Te pięć minut na każdą godzinę pracy, powinniśmy wykorzystać na krótki spacer i delikatne przeciągnięcie nóg. To z pewnością pomoże nam utrzymać prawidłowe krążenie kończyn dolnych.

Źródła:
 1. Say Goodbye to Varicose & Spider Veins Now!: How Revolutionary New Medical Treatments Can Improve Your Health and Quality of Life by Eliminating Pain, Swelling, Cramps, Restlessness and Unsightliness in Your Legs, Greg Martin, Plentiful Publishing, 2011, ISBN: 0983185905, 9780983185901
 2. Uzdrawiająca moc sody: unikalne przepisy leczenia i profilaktyki żylaków, zapalenia dziąseł, zwyrodnienia kręgosłupa i 124 innych schorzeń, Nikolaj Illarionovič Danikov, Wydawnictwo Hartigramma, 2016, ISBN: 8362185163, 9788362185160
 3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMH0080355/
Autor: dr n. med. Janusz Korowaj, Flebolog

12 Odpowiedzi do Jak się pozbyć żylaków na nogach?

 1. krzysztof pisze:

  Najlepiej zmienić tryb życia, wiecej aktywności, ruchu, zdrowsze i regularne jedzenie.

  • Alina pisze:

   Można też spróbować jakichś ćwiczeń poprawiajacych krążenie w nogach, ale chodzenie, czy bieganie jest najlepsze. Warto zapoznać się dokładnie z przycyznami i sposobem powstawania żylaków, to będzie łatwiej im przeciwdziałać. Dobrze to opisują w tym artykule https://varosin.pl/

 2. ola pisze:

  Próbowałam domowych sposobów, ziół itd, ale to nie pomaga 😀

  • przemek pisze:

   Spróbuj tego varosinu co o nim piszą, mi bardzo szybko pomógł. Zostawię Ci link do strony, gdybyś się zdecydowała – https://varosinforte.pl/ Mi pomógł naprawdę nieźle, więc tobie powinien również.

   • Margo3 pisze:

    Popieram.
    Trochę się cykałam przed zamówieniem pierwszego opakowania, bo w dzisiejszych czasach to czasami strach coś zamówić z internetu.
    Przyszły do mnie trzy kremiki w poprzednim tygodniu (w pakiecie jest o wiele taniej) także bez obaw! (:

 3. PanienkaZokienka pisze:

  Z aktywności fizycznych polecam Wam nordic wlaking. Fajnie poprawia krążenie, a przy tym wyszczupla ciało itd.! Nie trzeba mieć do tego super kondycji.

 4. Viki2 pisze:

  Stosowałam na pajączki już naprawdę dużo środków i w dużym skrócie byłam bardzo zawiedziona. Chyba wypróbuję ten Varosin, o którym tu piszecie. Mam nadzieję, że dzięki temu w przyszłości nie będę musiała iść na żaden zabieg usunięcia żylaków, czy coś. Poza tym słyszałam, że pęknięty żylak na nodze t okropna dolegliwość…

 5. Chester pisze:

  Ehh, boję się, że będę miał żylaki przez to, że moja mama je niestety ma. Jak myślicie, jakie jest prawdopodobieństwo? Pomocyyy :/ A może jakieś badania można zrobić?

  • Cusio pisze:

   Myślę, że powinieneś zgłosić się do flebologa w Twoim mieście. Flebolog to lekarz od żył, więc jestem przekonany, że będzie w stanie stwierdzić czy też czekają Cię żylaki.
   Pozdrawiam

  • Bernie pisze:

   Badania w kierunku żylaków – jak najbardziej na tak. Potem ludzie się dziwią, że mają żylaki, a wystarczy było wyszukać w internecie przykładowych zdjęć żylaków i byłoby je o wiele łatwiej zdiagnozować. I może bez operacji by się odbyło…

 6. kodi pisze:

  Ja uważam, że najlepszy sposób to skleroterapia żylaków. Sam jestem po tym zabiegu i nie mam żadnych problemów ani powikłań. Całość polega na wstrzyknięciu do żył specjalnej pianki i trwa może godzinę. Nie jest tak problematyczna jak wycinanie żylaków, które słyszałem, że ma o wiele większy margines błędu porównujące różne zabiegi na żylaki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

siedemdziesiąt dwa ÷ dwanaście =