Lekarz od żylaków – Flebolog, angiolog czy chirurg naczyniowy

 lekarz od żylaków

Żylaki kończyn dolnych, to uporczywa dolegliwość, która dotyka nawet co piątej osoby po 40 roku życia. Nic więc dziwnego, że wraz z postępem medycyny coraz większą uwagę przywiązuje się do tych nie tylko nieestetycznych, ale i wyjątkowo szkodliwych uszkodzeń żyły. Jednak wypadałoby wiedzieć do kogo się udać, aby rozpoznać pierwsze objawy i poznać metody leczenia. W artykule odpowiemy na pytanie, jak się nazywa lekarz od żylaków.  Jakie zagrożenie wywołuje to schorzenie i jakie pierwsze kroki podjąć w jego leczeniu.


Nawigacja:

  1. Jaki lekarz od żylaków mi pomoże?
  2. Flebolog na problemy z żylakami.
  3. Angiolog – czym zajmuje się angiologia w kontekście żylaków?
  4. Chirurg naczyniowy – czy to ostateczność?
  5. Co warto rozważyć, zanim wybierzesz lekarza.

Jaki lekarz od żylaków i żył mi pomoże?

Osoby, które podejrzewają u siebie chorobę żylną, nie mają zwykle problemu ze znalezieniem informacji na jej temat. Szybko dowiadują się też, że nawet w przypadku niewielkich zmian konieczny jest lekarz na żylaki, mogą one bowiem pociągać za sobą bardzo poważne konsekwencje. Powinniśmy zatem udać się do lekarza, który specjalizuje się w chorobach układu krwionośnego. Dużo osób zadaje nam pytanie – jaki lekarz leczy żylaki​? Wbrew pozorom odpowiedź nie jest tak oczywista. Sytuacja wydaje się skomplikowana już choćby dlatego, że wskazuje się na aż trzy grupy specjalistów w tej dziedzinie.

 

Warto zatem przypomnieć, że zanim uzyskamy odpowiedź na pytanie o to, kto leczy żylaki, powinniśmy udać się do lekarza ogólnego. Można dostać się do niego bez skierowania, zwykle można przy tym liczyć, że konsultacja nastąpi jeszcze w dniu rejestracji. Tak raczej powinno być, ale dobrze wiemy, że zwłaszcza w sezonie zachowań, wcale nie tak łatwo jest się do stać do lekarza rodzinnego. To właśnie pod jego okiem można zacząć leczyć żylaki. Lekarz specjalista zaś może być traktowany przede wszystkim jako osoba nadzorująca leczenie i proponująca dalsze, bardziej zaawansowane działania. Lekarz ogólny wskazuje też, do kogo z żylakami należy udać się w naszej sytuacji. Może być to flebolog – znakomicie znający choroby żylne, a w tym i żylaki lekarz, może być to jednak również chirurg naczyniowy czy angiolog.

Flebolog na problemy z żylakami.

Flebologia to stosunkowo wąska specjalizacja. Skupia się na diagnostyce i leczeniu naczyń krwionośnych. Nie warto zatem czekać z wizytą u flebologa. Żylaki to choroba, która sama w sobie jest już bardzo niebezpieczna. Powinniśmy szczególnie uważać, w ciąży, bądź gdy towarzyszą nam inne choroby układu krążenia, gdyż może być dodatkowym powikłaniem. Lekarz flebolog to ten lekarz od żylaków, do którego najczęściej trafiają pacjenci zaraz po opuszczeniu gabinetu lekarza ogólnego. Wskazaniami do wizyty są wszystkie te objawy problemów generowanych przez układ krążenia w nogach, które sugerują ryzyko niewydolności żylnej. Flebolog zajmuje się więc pacjentami skarżącymi się na ociężałość nóg, opuchliznę na łydkach, kostkach i stopach i dolegliwości bólowe.

 

Czy jednak zawsze musimy wybierać się do flebologa? Okazuje się, że nie musi tak być. Specjalista ten koncentruje się przede wszystkim na mało inwazyjnych bądź zupełnie bezinwazyjnych metodach wykorzystywanych do leczenia żylaków. To właśnie on odpowiada za laseroterapię, echoterapię, ultradźwięki oraz drenaż limfatyczny. Jeśli zmiany są bardziej zaawansowane, pomóc nam będzie mógł chirurg naczyniowy.

Dlaczego wizyta u lekarza jest tak istotna? Przede wszystkim nie znając przyczyn i źródeł naszego problemu, nie będziemy wiedzieli w jaki sposób pożegnać go raz a dobrze. Flebolog wnikliwie przyjrzy się naszym zmianom, wyda trafną diagnozę i zaleci odpowiednią kuracje.
Niestety, ak z każdą wizytą u lekarza specjalisty na nfz i z flebologiem może być problem. Żylaki to choroba cywilizacyjna, coraz więcej osób na nią choruje. Nie powinno zatem dziwić, że kolejki do flebologa mogą trwać kilka tygodni, a może nawet miesięcy. Może to zniechęcić niejednego chorego.

Angiolog – czym zajmuje się angiologia w kontekście żylaków?

Gdy zastanawiamy się nad tym, jaki lekarz od żylaków nóg będzie nam najbardziej pomocny, może okazać się również, że warto będzie udać się do angiologa. To stosunkowo nowa gałąź nauki należy więc liczyć się z tym, że znalezienie angiologa, zwłaszcza w niewielkim mieście, może być problematyczne. Jeśli jednak uda się nam do niego trafić, możemy mieć powody do zadowolenia. Angiolog odpowiada nie tylko za profilaktykę, ale również za diagnostykę i leczenie chorób naczyń limfatycznych i krwionośnych. Ściśle współpracuje przy tym zarówno z flebologiem, jak i z chirurgiem naczyniowym, aby znaleźć rozwiązanie najskuteczniej pomagające pacjentowi.

Jako że angiologia, to nauka z pogranicza innych specjalizacji, warto się nią zainteresować, zwłaszcza wtedy, kiedy źródło naszej choroby nie do końca jest jasne, albo mamy problem z diagnozą.

Do wizyty u angiologa mogą nas kwalifikować nie tylko widoczne już żylaki i pajączki, ale przede wszystkim skurcze i pieczenie nóg, puchnięcie nóg i kostek, mrowienie lub z bardziej poważnych objawów- brak czucia w kończynach.

Chirurg naczyniowy – czy to ostateczność?

Kim zatem jest chirurg naczyniowy, czym się zajmuje i na co możemy liczyć jako pacjenci?
Gdy w grę wchodzą żylaki na nogach, lekarz ten ma za zadanie przede wszystkim udrażniać chore naczynia. Jego naczelnym zadaniem jest ich poszerzanie, ale zajmuje się również usuwaniem zmian. W najtrudniejszych przypadkach odpowiada też za wstawianie protez naczyniowych sprawiających, że naczynia ponownie zaczynają funkcjonować tak, jak powinny. Choć kojarzymy go głównie z lekarzem zajmującym się miażdżycą i zespołem stopy cukrzycowej, możemy liczyć także na odpowiedź na pytanie o to, czym zajmuje się chirurg naczyniowy w kontekście chorób żylnych.

 

Lekarz naczyniowiec odpowiada przede wszystkim za stany ostre i przewlekłe. Jest jednym ze specjalistów wskazywanych wtedy, gdy pojawia się pytanie żylaki na nogach jaki lekarz, jego specjalizacją jest jednak również żylna choroba zakrzepowo-zatorowa i niewydolność żył głębokich. Jeśli nie leczymy się prywatnie, chcąc odwiedzić chirurga naczyniowego, musimy postarać się o skierowanie. Decyzja o podjęciu leczenia u właśnie chirurga naczyniowego powinna być przemyślana, bowiem może się ona wiązać z pojęciem inwazyjnych metod walki z żylakami, a każda ingerencja chirurgiczna niesie za sobą ryzyko.

Ta specyficzna dziedzina chirurgii, zajmuje się zabiegami laserowego zamykania żylaków. Niestety, trwale uszkodzonych zmianami chorobowymi żył nie da się wyleczyć. Jedyne co możemy zrobić, to trwale je zamknąć, tak by inne, zdrowsze naczynia krwionośne mogły w pełni przejąć jej funkcje.

Co warto rozważyć, zanim wybierzesz lekarza.

Nieleczone żylaki czy pajączki nie tylko prowadzą do nieprzyjemnych stanów zapalnych naszej skóry. Mogą się przerodzić w znacznie gorsze choroby, w tym śmiertelnie niebezpieczny zator tętnicy płucnej.

Jest wiele metod zapobiegania żylakom i wiele metod ich leczenia. Nie panikujmy, gdy zaczniemy zauważać u siebie jej pierwsze objawy, bo przy odpowiedniej zmianie nawyków i kuracji pod okiem specjalisty flebologa, angiologa czy nawet chirurga naczyniowego jest ona w pełni wyleczalna. Żylaki jak każda choroba, zwłaszcza w początkowych etapach rozwoju nie wymaga ingerencji chirurga. Wystarczy zatem stosowanie leków i preparatów na żylaki. Zmian na naszych nogach nigdy nie wolno lekceważyć, a o stopniu zagrożenia, które niosą, można się dowiedzieć, z każdego branżowego pisma:

Przewlekła niewydolność żylna dotyczy dużej części populacji na świecie. Może mieć charakterystyczne objawy subiektywne, jak np. bóle i obrzęki nóg pod koniec dnia. Obiektywne, m.in. teleangiektazje, żylaki, cechy zapalenia skóry z powodu zastoju żylnego (pigmentacja, atrofia skóry i owrzodzenie skórne), czy, stwierdzane najczęściej w badaniu doplerowskim, cechy niewydolności zastawek żylnych. Z drugiej strony jednak istnieje duża liczba osób zgłaszających się do lekarza z powodu obrzęków, zmęczenia nóg, czy nieokreślonych dolegliwości kończyn dolnych, określanych wspólnym mianem zespołu „ciężkich nóg”, u których obiektywne objawy kliniczne pnż nie są stwierdzane.

Pamiętajmy również o codziennej profilaktyce, która pozwoli nam ustrzec się od tej nieprzyjemnej choroby, zrezygnujmy z butów na obcasie i zainwestujmy w dobre, skórzane wkładki. Nie bez znaczenia, będzie również utrzymywanie odpowiedniej postawy w pozycji siedzącej. Chociaż rzadko mówi się o tym, że ucisk, jaki wywołuje siedzenie na nodze, zwiększa ciśnienie we krwi i przyczynia się do powstawania żylaków, powinniśmy brać to pod uwagę i w miarę możliwości unikać tej pozycji. To nie tylko zwiększy nasz komfort na co dzień, ale również pomoże zapobiec powstawaniu żylaków.

Źródła:
  1. Serce i układ krążenia: terapia w dolegliwościach układu krążenia i układu pokarmowego, Hity medycyny naturalnej, Andrzej Szymański, ISBN: 8391637794, 9788391637791
  2. Manual of Venous and Lymphatic Diseases, Australasian College of Phlebology, Ken Myers, Paul Hannah, CRC Press, 2017, ISBN: 135171290X, 9781351712903
  3. Rodzinna encyklopedia zdrowia: ciało człowieka, układ krążenia, układ pokarmowy, układ wydzielania wewnętrznego, układ odpornościowy, układ chłonny, układ mięśniowo-kostny, układ oddechowy, powłoki, układ rozrodczy, zmiany genetyczne, układ moczowy, układ nerwowy, narządy zmysłów, krew, Aleksander Bremer,  Cykada, 2001, ISBN: 8391459403, 9788391459409
  4. Wpływ czynników środowiskowych na rozwój przewlekłej niewydolności żylnej; Iwona Sudoł-Szopińska; Krzysztof Błachowiak; Piotr Koziński; Medycyna Pracy, 2006;57(4):365—373

9 myśli nt. „Lekarz od żylaków – Flebolog, angiolog czy chirurg naczyniowy

  1. rossa_3

    Do momentu, gdy nie potrzebowałam konsultacji u flebologa, nie wiedziałam, że taki lekarz istnieje!
    Czy wiecie, czy w Płocku można zapisać się na konsultację na NFZ? Ile się mniej więcej czeka?

    1. Monika Dobrzyńska

      Witaj!
      Pracowałam jako recepcjonistka w jednej z Płockich przychodni i z doświadczenia (bo troszkę poznałam rynek medyczny i usługi przez niego oferowane w Płocku)to wydaje mi się, że z tym ciężko będzie. Bardziej od razu chirurg naczyniowy – takich jest więcej. W innym wypadku, szukałabym bardziej w okolicach Warszawy. Ewentualnie prywatnie, ale wtedy jedna wizyta to koszt dobrego kremu i dobrej jakości skarpet uciskowych… Oczywiście nie mówię, że mają one zastąpić konsultację lekarską, ale warto wziąć to pod uwagę.
      Pozdrawiam ciepło, Monika Dobrzyńska. 🙂

  2. ilooonka

    Ja niestety zbyt długo zwlekałam z pójściem do lekarza. Mieszkam w małej miejscowości i nie miałam możliwości iść do specjalisty. Najbliższy był oddalony o 70km… A uwierzcie mi na Mazurach komunikacja autobusowa nie zawsze jest wygodna i szybka.
    Nie chciałam iść do lekarza rodzinnego… wiecie, znowu – małe miasto zaraz by ludzie plotkowali. Wiem, ze to głupie wytłumaczenie, ale małe miasteczka rządzą się swoimi prawami. 🙁
    Ale cieszę się, że kupiłam sobie maść, musiałam przez internet i trochę na nią poczekać (w jedynej aptece u nas były tylko jakieś zleżałe kremy… fu), ale od razu mogłam sobie zafundować „domową kurację”.

    Jak w końcu się wybrałam do lekarza w Elblągu to tylko usłyszałam „Jakie pajączki na nogach? Przecież tutaj nie ma czego leczyć!”

    Nawet sobie nie wyobrażacie, jakie to było krzepiące! :)))

    1. Miroslawa

      Bardzo proszę o informację, gdzie mogę sobie kupić taki krem!!
      Niestety u mnie w mieście też nie ma!! Szukam dlatego pomocy w internecie, tutaj!
      Będę wdzięczna za wskazówki!!

      1. iloonka

        Naprawdę nie napisałam o jaki chodzi? Taka byłam podekscytowana efektem, że nie napisałam o najważniejszym. Dodam, ze od tamtego posta moje pajączki są naprawdę bladziutkie. Teraz wspieram się jeszcze diosminą z rutozydem w tabletkach, ale pierwsze skrzypce w kuracji gra ciągle varosin forte. Barosin można kupić (tylko bodajże) tutaj https://varosinforte.pl/ a diosminę tutaj https://www.aptekagemini.pl/diosmina-500-complex-60-tabletek.html

        Obydwa serdecznie polecam! 🙂

  3. Małła

    Dzień dobry,
    Jestem w piątym miesiącu ciąży i niestety borykam się z żylakami. Szukam jakichś nieinwazyjnych metody leczenia, tak, aby mojemu Maleństwu nic się nie stało. Czy możecie Państwo mi pomóc? 🙁

    1. paullinka

      Ja chodziłam na masaże i kąpiele w nie za gorącej wodzie z jakimiś olejkami. Pomagało, ale nie za długo, rano było już praktycznie to samo. A nie stać mnie na chodzenie co wieczór na profesjonalny masaż limfatyczny.

  4. Karolina

    Miałam same pajączki na nogach i z nimi nie leciałam od razu do lekarza. Po prostu zapytałam się w aptece, co można z tym zrobić. Same pajączki można leczyć nawet maścią (!), co serdecznie polecam.
    Jednak, jak zobaczę żylaki, od razu pójdę do lekarza. Poskręcane żyły wyglądają okropnie… tym bardziej latem, gdy odsłania się nogi.

  5. koleś

    Byłem u flebologa i powiedział właśnie o tym, o czym Wy piszecie tutaj. Ważne są dobre nawyki, odpowiednia dieta na żylaki, a przy tym dbanie, żeby za długo nie siedzieć i nie stać w miejscu. Trzeba się ruszać!
    Oprócz recepty na kapsułki z diosminą, skarpety uciskowe I stopnia dostałem też ulotkę o nowych badaniach nt. żylaków. Są nawet w internecie, jednak XXI wiek to same odkrycia naukowe. Zostawiam ciekawskim https://varosin.pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− one = 8