Żylaki to problem zarówno estetyczny, jak i zdrowotny. Dotyka on nawet co czwartej osoby w wieku powyżej 40 lat. Jego głównymi przyczynami jest siedzący tryb życia i nieodpowiednia dieta oraz predyspozycje genetyczne. Biorąc więc pod uwagę takie przyczyny – co na żylaki będzie najskuteczniejsze? Czy istnieją preparaty na żylaki nóg, które można stosować w sposób uniwersalny?
Na rynku dostępnych jest wiele panaceów, które pomagają nam złagodzić ich nieprzyjemne objawy. Firmy farmaceutyczne prześcigają się w tworzeniu coraz to nowszych leków na tę dolegliwość.
Czym powinna charakteryzować się dobra maść na żylaki i kiedy powinniśmy po nią sięgnąć?
Nawigacja:
- Maści na żylaki zwalczają dolegliwości
- Czy istnieje tania i skuteczna maść na żylaki? Ranking 2021
- Żel, maść czy krem? Co pomaga na żylaki najlepiej?
- Co powinna zawierać maść na żylaki? Rodzaje maści
- Czego unikać, a co na żylaki będzie najlepsze?
- Pamiętaj – zawsze czytaj skład!
Maści na żylaki zwalczają dolegliwości
Najlepsza maść na żylaki i pajączki powinna zwalczać nie tylko objawy, ale również przyczyny naszej dolegliwości. Powinniśmy o tym pamiętać i sięgać po te produkty, które oprócz działania przeciwzapalnego i przeciwbólowego, wzmacniają żyły i wpływają pozytywnie na ich elastyczność.
Pamiętajmy, że nawet najlepsza maść na żylaki ma działanie głównie doraźne. Jeżeli zależy nam na wzmocnieniu jej skuteczności, powinniśmy połączyć jej stosowanie z innymi działaniami. Takimi jak diametralna zmiana nawyków czy odpowiednie ćwiczenia i masaże. To ostatnie jest o tyle ważne, że ucisk spowodowany masażem rozgrzeje naszą skórę i maść na żylaki nóg będzie mogła lepiej się w nią wchłonąć. Warto pomóc sobie, poprzez łagodne formy aktywności fizycznej i ćwiczenia rehabilitacyjne. Wszak nie jest tajemnicą, że to właśnie siedzący tryb życia jest jedną z najczęstszych przyczyn żylaków.
Co na ból żylaków? Tania i skuteczna maść na żylaki! Ranking 2021
Postanowiliśmy porównać najbardziej popularne maści na żylaki dostępne na rynku oraz rozpatrzyć ich wady i zalety. Mamy nadzieje, że nasz ranking pomoże w wyborze najlepszego leku na nieprzyjemną dolegliwość, jaką są żylaki kończyn dolnych.
Miejsce w rankingu maści na żylaki | Plusy maści | Minusy maści |
---|---|---|
Żel, maść czy krem na żylaki?
Nazewnictwo preparatów na żylaki wcale nie jest przypadkowe. Po nazwie specyfiku możemy poznać, jakie będą jego właściwości. I tak na przykład słusznie kremy kojarzą nam się z kosmetykiem stosowanym głównie na twarz, to dlatego, że kremy mają konsystencję zwartą, ale lekką, wszystko po to, by jak najszybciej wchłonąć się w delikatny naskórek twarzy, nie obciążając jej przy tym zbytnio. Warto przed zakupem zastanowić się, czy krem na żylaki, to to czego szukamy.
Żele mają większą elastyczność i lepkość co kremy, a także najczęściej są przezroczyste. Mogą być całkowicie bezbarwne, barwione naturalnymi składnikami bądź syntetycznymi. Przez swoją lekką konsystencję i szybką wchłanialność pozostawia na skórze tylko cienką warstwę środka zagęszczającego. Mimo wszystko, żele nadal kojarzą nam się z czymś odświeżającym, to też np. taki żel z kasztanowca na żylaki, mógłby być świetnym rozwiązaniem dla osób poszukujących w preparacie funkcji chłodzenia lub ogrzewania.
Maści – czyli najtreściwsze z preparatów. Swój skład najczęściej opierają na naturalnych olejach i innych składnikach pochodzenia naturalnego. Są gęstsze niż żele i kremy, a co za tym idzie, dłużej się wchłaniają. Nie oznacza to bynajmniej nieprzyjemnego uczucia tzw. filmu na skórze. Leki na bazie maści prócz olejów mają w składzie czynniki aktywne, mające za zadanie oddziaływać na chory obszar skóry. Tak więc im treściwsza i dłużej wchłaniająca się formuła, tym lepiej dla żylaków – preparat działa na nie dłużej.
Co powinna zawierać maść na żylaki i pajączki?
Na rynku występuje wiele środków na żylaki. Od specjalistycznych tabletek na receptę, po maści czy żele i kremy bazujące na naturalnych składnikach. Maści to zdecydowany faworyt w walce ze szpecącymi żylakami i pajączkami na nogach. Mają działanie miejscowe, więc wpływają bezpośrednio na obszar objęty chorobą. Większość z nich jest łatwo dostępna bez recepty. Nic więc dziwnego, że na rynku pojawia się ich coraz więcej. Jako że składy preparatów przeważnie są pochodzenia roślinnego, nie powinny one stanowić zagrożenia dla naszego zdrowia. Nawet nowoczesna maść czy żel na żylaki mają składniki aktywne, które są niczym innym jak znanymi od wieków ekstraktami ziołowymi. Jaka zatem maść na zapalenie żył będzie najlepsza? Jeśli zależy nam na naturalnym wsparciu leczenia żylaków, jak najbardziej możemy posiłkować się preparatami wcieranymi w skórę. Poniżej przedstawiamy, najpopularniejsze składniki aktywne maści na żylaki:
- Escyna to nic innego jak główna substancja czynna pozyskiwana z nasion kasztanowca. Zdecydowaną zaletą jest jej naturalne pochodzenie. Dzięki obecności saponin chroni naczynia krwionośne, zmniejszając przepuszczalność ścian naczyń włosowatych. Ma działanie wzmacniające żyły i przeciwobrzękowe.
- Dziurawiec – znany jako zioło, którego napar można pić czy wcierać w obolałe miejsca olejek lub wyciąg z jego kwiatów. W farmaceutyce to właśnie ekstrakt jest stosowany w składach preparatów, w zauważalny sposób łagodzi on przykre dolegliwości towarzyszące żylakom, takie jak stany zapalne czy nieprzyjemny ciężar w nogach.
- Kolejnym ziołem na żylaki, wykazującym skuteczne działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne jest oczar wirginijski. Również często spotykany w lakach na żylaki. Nie tylko łagodzi objawy żylaków, ale również wzmacnia żyły, dzięki czemu można zatrzymać postępujący charakter choroby.
- Ruszczyk kolczasty zwany także myszopłochem podobnie jak escyna zawiera saponiny, które przeciwdziałają poszerzeniu żył i wzmacnianiu naczyń krwionośnych.Działa przeciwzapalnie i uszczelniająco na naczynia włosowate. Często pojawia się w składzie preparatów polecanych na ciężkość i zmęczone nogi.
- Arnika – to kolejną dobroczynną rośliną, dzięki niej powstaje maść arnikowa na żylaki. Arnika podobnie jak rutyna, escyna i heparyna jest jednym z czołowych składników preparatów przeciwżylakowych. Pobudza krążenie krwi, likwiduje obrzęki i siniaki, rozprasza nagromadzone płyny. W przeciwieństwie do kasztanowca nie ma przeciwwskazań, by stosować bezpośrednio na rany.
- Heparyna – zapobiega krzepnięciu krwi w naczyniach krwionośnych. Maść z heparyną na żylaki, jest całkiem skutecznym rozwiązaniem w przypadku chorób żylnych, zwłaszcza, jeżeli jej stężenie w preparacie jest wysokie. Jest to składnik aktywny, który często znajduje się w składach popularnych kremów na pękające naczynka na nogach, dlatego maść z heparyną znajdziemy w każdej aptece.
- Kasztanowiec – jedną z najpopularniejszych pozycji na rynku farmaceutycznym jest maść z kasztanowca na żylaki. Kasztanowiec swoje działanie zawdzięcza escynie. Do produkcji wykorzystuje się nasiona rośliny, a działanie takiego medykamentu jest szerokie, bo zarówno przeciwbólowe, przeciwzapalne, jak i przeciwobrzękowe. Można stosować na żylaki, obrzęki i siniaki, ale raczej powinno się unikać bezpośredniego aplikowania na otwarte rany lub błony śluzowe. Często możemy też spotkać takie mieszanki jak maść z kasztanowca z rutyną.
- Bursztyn – duże zainteresowanie może budzić maść bursztynowa na żylaki. Czy taka propozycja znajduje się na rynku i czy jest skuteczna? Niekoniecznie. Choć można znaleźć maści i kremy z bursztynem, to ich zastosowanie jest raczej w przypadku stanów reumatycznych, gdyż rozgrzewa, rozluźnia i poprawia ukrwienie. Jak powszechnie wiadomo, żylaki nie lubią działania rozgrzewającego, gdyż może zaogniać dolegliwości.
- Konopie – coraz częściej trafiają do naszych apteczek preparaty na bazie konopi. Maść konopna na żylaki powstaje na bazie oleju CBD. Ma on właściwości przeciwzapalne, nawilżające, może więc łagodzić dolegliwości związane z żylakami, ale nic nie wskazuje na to, by konopie miały żylaki leczyć.
- Nagietek – kojarzony jako roślina ozdobna, jednak nie ulega wątpliwości, że maść z nagietka na żylaki, to znany specyfik. Dzięki zawartym w roślinie flawonoidom pozwala regulować krążenie krwi i zmniejszać ciśnienie. Spektrum działania maści nagietkowej jest jednak tak szerokie, że można poddać pod wątpliwość, czy faktycznie będzie ona tak dobra na żylaki.
- Diosmina – nie od dziś wiadomo, że maść z diosminą to znany lek flebotropowy. Właściwości przeciwżylakowe diosminy są szerokie. Działa przeciwobrzękowo, zwiększa drenaż limfatyczny, uelastycznia naczynia krwionośne, powstrzymuje wydzielanie histaminy (rozszerza naczynia żylne, sprzyja powstawaniu obrzęków). Jest to jeden z najefektywniejszych składników aktywnych zawartych w preparatach na żylaki.
- Pijawki – maść z pijawek nie jest rozsądnym rozwiązaniem. Jakiekolwiek specyfiki z pijawek są nielegalne, gdyż pijawka w Polsce jest objęta ochroną jako gatunek zagrożony. Dlatego większość preparatów, które rzekomo mają zawierać wyciąg z pijawek, nie ma przeprowadzonych w Polsce badań klinicznych, nie można zatem potwierdzić ich skuteczności. Dla bezpieczeństwa lepiej sięgać po bardziej sprawdzone maści, czy z wyżej wspomnianą heparyną, czy diosminą lub z kasztanowcem.
Choć na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które według zapewnień producentów lub niezależnych opinii konsumentów są uznawane za skuteczne w walce z żylakami, to powinniśmy uważać. Ważne, by przy wyborze kierować się rozsądkiem, może się zdarzyć, że dany składnik leku jest w Polsce nielegalny, bądź lek, który ma być remedium na reumatyzm, nie pomoże w przypadku żylaków. Dlatego, jeżeli widzimy kolejny twór jak chińska maść na żylaki bądź ukraińska maść na żylaki, zastanówmy się dwa razy przed zakupem.
Czego unikać, a co na żylaki będzie najlepsze?
Jeżeli zależy nam przede wszystkim na uśmierzeniu bólu, możemy bez obaw sięgnąć po żele chłodzące tudzież rozgrzewające, zawierające w sobie łagodne środki przeciwbólowe. Warto zaopatrzyć się również w środki o działaniu przeciwzapalnym. Jedną z nieprzyjemnych konsekwencji żylaków są przewlekłe zapalenia skóry, które naprawdę mogą dać się we znaki.
Co zatem pomoże na żylaki? Środki stosowanie zewnętrznie są zdecydowanie bezpieczniejsze od tych doustnych. Maść stosowana na żylaki nóg będzie mniej inwazyjna. Nie spowoduje przykrych skutków ubocznych jak może mieć to miejsce w przypadku tabletek, czy innych leków stosowanych wewnętrznie. Nie zawsze wiemy, jaka jest dawka składnika aktywnego i jak wpłynie to na naszą wątrobę. Podobnie w przypadku leków przeciwbólowych. W przypadku problemów z żylakami lepiej jest działać bezpośrednio przy źródle problemu, stosując preparaty o działaniu uśmierzającym ból. To rozsądniejsze niż połykanie kolejnej tabletki przeciwbólowej.
Jak zrobić maść na żylaki – domowy przepis przy użyciu aloesu i czosnku
Coraz więcej osób podejrzewających u siebie żylaki decyduje się w pierwszej kolejności sięgać po alternatywne domowe sposoby wali z żylakami. W internecie możemy znaleźć wiele przepisów na maści na żylaki. Najczęściej pojawiającą się miksturą jest czosnek i oliwa, poniżej przedstawiamy jak ją przyrządzić w domowych warunkach.
Sprawdzona domowa maść na żylaki – przepis opiera się o takie składniki:
- 50 ml żelu z aloesu
- 10 kropli oleju z rozmarynu
- 5 ząbków czosnku
- Sok z połowy cytryny
- 100 ml oliwy z oliwek
Przygotowanie krok po kroku:
Czosnek obrać i zgnieść. Dodać sok z cytryny i oliwę, dokładnie wymieszać i zamknąć w słoiczku. Pozostawić w chłodnym i zacienionym miejscu na 20 dni. Odcedzić czosnek, dodać żel aloesowy i olejek z rozmarynu. Stosować codziennie na noc, można dla wzmocnienia działania owinąć bandażem. Nie pozostaje więc nic innego jak spróbować sporządzić ją samodzielnie. A dla tych sceptycznych i tych co nie chcę pachnieć czosnkiem polecamy sprawdzone i łatwo dostępne maści apteczne.
Pamiętaj – zawsze czytaj skład!
Dobry specyfik na żylaki przede wszystkim powinien działać przeciwzapalnie oraz uśmierzać ból. Musimy jednak zwrócić szczególną uwagę na jego skład, ponieważ może zawierać wiele potencjalnie uczulających składników. Jeżeli nasza maść na żylaki zawiera alkohol, powinniśmy dobrze rozważyć jej aplikacje. Co prawda to składnik, który ułatwia wchłanianie substancji aktywnych, jednak nierzadko wysusza i wywołuje reakcje alergiczne skóry. Jako że żylaki nierzadko powodują bolesne stany zapalne skóry, nie powinniśmy dodatkowo jej podrażniać.
Na pewno wiele osób jest ciekawe jak może wyglądać testowanie takich maści. Poniżej zaprezentuję wycinek z artykułu branżowego:
W Klinice Chirurgii Ogólnej i Naczyń w latach 2000–2004 leczono chirurgicznie 54 chorych z owrzodzeniami żylnymi (46 kobiet i 8 mężczyzn) w wieku od 52 do 78 lat, średnio 68 lat.
Do leczenia zakwalifikowano chorych z rozległymi, trudno gojącymi się ranami goleni. Wszyscy chorzy leczyli się od wielu lat (od 3 mies. do 7 lat, średnio 2 lata 3 mies.) u lekarzy wielu specjalności: dermatologów, chirurgów ogólnych lub lekarzy rodzinnych. Po raz pierwszy stwierdzono owrzodzenia u 12 chorych (22,2%), u pozostałych 77,8% były to kolejne nawroty choroby.W opatrywaniu owrzodzeń przed przyjęciem do Kliniki najczęściej stosowano różnego rodzaju maści gotowe, takie jak oxycort, maści steroidowe, ichtiol, maści oczyszczające, antybiotyki itp. oraz maści sporządzane w aptekach na bazie steroidów i euceryny. Szeroko stosowano okłady z roztworów chlorheksydyny, 0,9% NaCl czy kąpiele w nadmanganianie potasu lub wywarach z ziół. U części chorych wykonywano opatrunki z hydrożeli, hydrokoloidów lub alginanów. Kompresoterapię w postaci opasek elastycznych stosowało tylko 18 chorych (33%), natomiast wcześniejsze zabiegi na układzie żylnym (usunięcie żyły odpiszczelowej, podwiązanie niewydolnych perforatorów lub żylaków) wykonano u 16 chorych (29%).
Źródła:
- Zioła: leki z natury : sprawdzone receptury na przeziębienie, grypę, bóle głowy, nadciśnienie, bezsenność, zatrucia pokarmowe, bóle reumatyczne, żylaki, Wydania 2-2018 z Fakt Poradnik, Marta Szydłowska (kulinaria), Ringier Axel Springer Polska, ISBN: 8380915380, 9788380915381
- Best Varicose Vein Treatments: Natural Remedies That Work for Varicose, Createspace Independent Pub, 2013, ISBN: 1481955837, 9781481955836
Chciałabym namówić moją mamę, żeby wreszcie kupiła sobie jakiś dobry preparat na nogi, bo martwię się o nią bardzo. Lekarz powiedział, że zaczynają się u niej żylaki. Co mogę zrobić? 🙁
kalinaa – musisz naciskać, aż Twoja mama ulegnie!
Moja mama dopiero po miesiącu zgodziła się na operację… więc nie poddawaj się i próbuj! W międzyczasie podsuwaj jej różne produkty, może to być np. maść nagietkowa – tania i polecana na żylaki. Ja nie przepadam za jej zapachem, ale to już subiektywne. 😉
Spróbuj jej pokazać ten ranking. Niech poczyta opinie ludzi, którzy już stosowali ten krem, bo jest on bardzo skuteczny i myślę, że powinnaś jej go pokazać. No i porozmawiaj z nią od serca 🙂
Pijawki? O rany! Czy ktoś testował tę maść na żylaki robioną z pijawek? Pierwszy raz się z tym spotykam, trochę wydaje się za tania, biorąc pod uwagę, że ma niecodzienne skład…
Witajcie.
Niestety moje stadium zaawansowania żylaków postępuje. W zasadzie to mój lekarz prowadzący wyznaczył mi operację na początek listopada, więc nie jestem tutaj, by szukać cudownych preparatów na żylaki, które wszystko wyleczą. Szukam bardziej czegoś, co po prostu zniweluje ból żylaków… Bo jestem na etapie, w którym chodzenie sprawia mi ogromną trudność. Nadzieję na poprawę widzę tylko w leczeniu żylaków laserem, jednak jeśli ktoś ma sprawdzony preparat, który chłodzi i działa przeciwbólowo, to byłabym niezmiernie wdzięczna…
Post niestety ma już wiele miesięcy, ale jeżeli ktoś będzie w podobnej sytuacji… Z czystym sumieniem mogę polecić Varosin, jako żel na tego typu bóle.
Spotkałam się z nim po raz pierwszy, gdy moja mama potrzebowała preparatu, który zmniejszyłby charakterystyczne pulsowanie i tępy ból nóg, na który bardzo się skarżyła. A przez ten ból nie mogła pracować w ogrodzie, co bardzo, bardzo kocha. Widziałam, że się ze swoimi żylakami męczy więc zamówiłam jej to, co uznałam za najlepsze. Nie ukrywam, że sporo dość kosztował, ale mówię… dla mojej ukochanej mamy wszystko co najlepsze. Może ciut żałowałam, że nie wstrzymałam się o 1-2 dni, bo później pojawiła się jakaś promocja tutaj https://varosinforte.pl/.
Już o 2 tygodniach kuracji z Varosinem moja mama naprawdę odżyła i wróciła do ukochanego zajęcia.
Widzicie – właśnie dlatego nie mogłam nie polecić tego kremu.
Może komuś pomoże tak samo, jak mojej mamie.
Miałem krem Venoczer od Bonifratów – wydawało mi się, że Ci ludzie z klasztoru to niesamowite cuda potrafią zrobić. Przynajmniej tak było z balsamem jerozolimskim, który kupiłem. Świetnie sprawdzał się na drogi oddechowe itp. Z kolei Venoczer bardzo słabiutki… Jedyne działanie, jakie zauważyłem to faktycznie zmniejszenie zmęczenia nóg. Ale żylaki nie zmniejszyły się w ogóle. Jestem zawiedziony.
Z ziołami od bonifratów potrafi być naprawdę różnie. Wydaje mi się, że dużo zależy od ostatecznej kompozycji… W tym wypadku wyszła im może niedopracowana?
Tak czy siak, dzięki za info, nie będę musiała go testować na własnej skórze. 🙂
Byłem wielkim fanem sauny i starał się przynajmniej raz w tygodniu robić sobie sesje, co było fatalnym pomysłem, bo zdałem sobie sprawę, że to tylko przyśpieszyło moje żylaki. :/ A nie mam 70 lat, żeby mieć tak widoczne żyły.
Przetestuję coś z tej listy, może się „wybielą” trochę te żylaki.
Cześć. Od jakiegoś czasu widzę, że na moich łydkach pojawiają się niewielkie pajączki. Czy to mogą być pierwsze objawy żylaków? I czy Varosin o którym piszecie też może je zniwelować?
Varosin Forte – tak, zdecydowanie pomoże Ci na pajączki. Jednak, żeby się upewnić, czy to początki żylaków to najlepiej wybrać się do lekarza rodzinnego bądź od razu flebologa. Będziesz miała pewność 😉
Lipohep – solidne 6/10.
Nie lubię kremów. Jestem prostym facetem, nie znoszę w siebie niczego „wcierać”… Dlatego zamiast maści na żylaki z heparyną, wolę po prostu kupić sobie tabletki z podobnym składem, bo to szybszy sposób, nie muszę spędzać godziny dziennie, żeby wetrzeć tę paćkę w nogi. Najprostszy sposób dla osób, które są zabiegane i nie chcą trwonić czasu na byle co.
Maść kasztanowa – na żylaki najlepsza. Rokitnikowa też super. Naczynka wyraźnie zmniejszone po miesiącu.
Z pijawek, też przeszła przez moje ręce, ale niestety bardzo szybko dostałam od niej uczulenia… Nie wiem, czy składniki były źle przebadane, czy może jakieś zleżałe, ale nogi miałam zaczerwienione ewidentnie właśnie przez tą maść. Na żylaki najlepsza z kasztanowca, bo obyło się bez uczulenia, bez swędzenia, a wręcz przeciwnie – bardzo załagodziła wszystkie „obrzęki”.
No wiecie, trzeba samemu próbować ostatecznie. Co dla jednego lekarstwem to dla innego trucizną.
Ja sobie kupiłam na żylaki Varosin Forte Max i już dawno ich nie mam. Myślałam, że to kolejny pic na wodę, ale byłam tak zdesperowana, że kupiłam. Wcześniej stosowałam inne preparaty i tamte w ogóle nie działały. O Varosinie było wszędzie dużo pozytywnych komentarzy więc się zdecydowałam i nie żałuję.
Brzmi naprawdę dobrze, też o nim słyszałem kilka razy, ale myślałem, że to jakaś ściema. Ale ludzie naprawdę cieszą się skutecznością tego preparatu. Chyba też go sprawdzę, wiecie gdzie najlepiej to kupić? Nie widziałem tego preparatu w aptekach.
Chyba oficjalna strona tego preparatu to najlepsza opcja. Słyszałem, że pośrednicy oszukują nieźle na cenach. Tutaj link do strony https://varosinforte.pl/
To oficjalna, ja z niej kupowałem, więc śmiało można tam zamawiać. Widziałem kiedyś jakąś ofertę pośrednika, to ceny mieli większe o 50% niekiedy. Na oficjalnej często są nawet jakieś promocje, więc nawet taniej od ceny regularniej można kupić.
Ogromna szkoda, że faktycznie Varosin nie jest dostępny w aptekach. Miałam ogromną ochotę go przetestować już nawet dzisiaj. Czy ktoś zamawiał go z internetu i paczka przyszła cała?