Pajączki na nogach mogą pojawić się w różnych okresach życia i stanowią spory problem estetyczny. Dużo ważniejsze są jednak kwestie zdrowotne, z jakimi się wiążą. Pękające naczynka na nogach i udach mogą stanowić objaw przewlekłej niewydolności żylnej. Niebieskie czy fioletowe żyłki na nogach nie są więc takie niegroźne, jak się to wielu osobom wydaje. Warto dowiedzieć się jakie są przyczyny pękania naczynek i co można zrobić, żeby temu przeciwdziałać! Po jakie leki uszczelniające naczynia krwionośne warto sięgnąć i jakie maści zastosować, by pozbyć się tych zmian żylnych?
Nawigacja:
- Czy pajączki to jedynie defekt kosmetyczny?
- Przyczyny powstawania pajączków na nogach i czynniki ryzyka
- Objawy pajączków na nogach i pękających naczynek
- Rodzaje i typy schorzenia zależnie od etiologii
- Jak leczyć pajączki?
- Skuteczne maści na pajączki na nogach i pękające naczynka – RANKING
- Zamykanie naczynek na nogach – jak wygląda taki zabieg?
- Jak wzmocnić naczynia krwionośne i nasze żyły?
- Jaki lekarz pomoże i jakie badania warto wykonać?
Pajączki na nogach i udach to nie tylko defekt kosmetyczny
Najczęściej można zaobserwować pajączki na udach i łydkach. Najlepiej uwidaczniają się po lekkim naciągnięciu skóry i narzekają na nie głównie kobiety. Dla większości pań stanowią one defekt kosmetyczny, który należy usunąć z przyczyn estetycznych. Prawda jest jednak taka, że pojawienie się pajączków oznacza jakieś problemy z układem żylnym, a przecież jest to jeden z najważniejszych układów w ciele człowieka. Pajączki pojawiające się na ciele noszą nazwę teleangiektazje. Są to poszerzone naczynka włosowate, zlokalizowane tuż pod skórą, które rzeczywiście przypominają pajęczynę. Zmiany są siateczkowate, mają formę rozgałęzień i mogą mieć kolor niebieski, fioletowy, a nawet czerwony.
Pajączki na nogach – przyczyny powstawania i rozwoju zmian żylnych
Pajączki na nogach wskazują na kruchość naczyń krwionośnych. W czasie poszerzania i kurczenia naczyń pękają one tuż pod naskórkiem. Są bowiem osłabione i nadmiernie obciążone. Pajączki naczyniowe na nogach pojawiają się przede wszystkim u kobiet, ponieważ na ich wystąpienie może wpływać kobiecy hormon – estrogen. To on w dużej mierze odpowiada za cerę naczynkową, która występuje głównie u pań. Na pojawienie się pajączków ma jednak wpływ o wiele więcej czynników. Skąd się biorą? Jakie są najczęstsze przyczyny powstawania pajączków?
- genetyka – do powstawania pajączków predestynuje w dużej mierze płeć, ponieważ skarżą się na nie przede wszystkim kobiety. Dużą rolę odgrywa jednak również genetyka, ponieważ niektóre osoby mogą od urodzenia mieć do nich skłonności, podobnie jak reszta rodziny. Od urodzenia żyły takiej osoby mogą być słabsze.
- zaburzenia hormonalne – wpływ na powstawanie pajączków mogą mieć również zaburzenia hormonalne. Skłonność do nich zwiększa bowiem hormon estrogen. Warto też wiedzieć, że antykoncepcja hormonalna może zwiększać prawdopodobieństwo występowania pajączków, żylaków i zakrzepicy.
- ciąża – pajączki na nogach w ciąży pojawiają się bardzo często. W tym czasie zwiększa się skłonność do powstawania żylaków, a także hemoroidów.
- wiek – pajączki pojawiają się przede wszystkim u osób w średnim i starszym wieku. Nie oznacza to jednak, że pajączki czy żylaki nie występują u ludzi młodych. Duży wpływa ma na to tryb życia oraz indywidualne predyspozycje.
- otyłość i nadwaga – im cięższy jest człowiek, tym bardziej obciążony jest układ krwionośny. Ogólnie rzecz biorąc nadmiar kilogramów zwiększa ryzyko problemów żylnych, więc warto dbać o utrzymywanie swojej wagi w normie.
- codzienne nawyki – od czego biorą się pajączki na nogach? Niestety, w dużej mierze do ich pojawienia się przyczyniamy się sami, przez codzienne, niewłaściwe nawyki. Czynniki ryzyka to między innymi ciasne szpilki, buty uciskające kostkę, zbyt ciasne ubrania, zbyt długie przebywanie w pozycji leżącej lub stojącej, częste nakładanie nogi na nogę, zbyt częste opalanie i ekspozycja na słońce. W tej chwili mnóstwo osób prowadzi siedzący tryb życia, co nie jest odpowiednie dla układu krążenia.
- wysokie ciśnienie – za powstawanie pajączków często odpowiada zwiększone ciśnienie, które przenosi się na drobne naczynia krwionośne, powodując ich pękanie. Nadciśnienie powoduje, że kruche, słabe naczynia pękają, ponieważ nie wytrzymują obciążenia.
- brak ruchu – siedzący tryb życia nie sprzyja utrzymaniu w zdrowiu układu krwionośnego. Zwłaszcza nogi są bardzo obciążone – tym bardziej, że na przykład wielogodzinna praca za biurkiem skłania do zakładania nogi na nogę. Brak ruchu sprzyja otyłości, nadwadze i osłabia żyły.
- choroby skóry takie jak np. łojotokowe zapalenie skóry – dolegliwości skórne pogarszają stan skóry naczyniowej, powodując między innymi powstawanie pajączków na twarzy. Takie choroby jak ŁZS czy trądzik różowaty sprzyjają ich pojawianiu się. Osoby cierpiące na schorzenia skórne zdecydowanie częściej narzekają na pajączki na nogach.
- nałogi – by cieszyć się skórą wolną od pajączków, należy przede wszystkim zerwać z uzależnieniem. Nałogi takie jak alkoholizm czy palenie papierosów zwiększają ryzyko pojawiania się zmian w układzie krwionośnym. Na przykład nikotyna sprzyja wydzielaniu homocysteiny, która przyspiesza niszczenie naczyń krwionośnych.
- nadmierny wysiłek fizyczny – brak ruchu jest przyjacielem pajączków na nogach, jednak nadmierne przeciążenie układu krwionośnego przez zbyt obciążające ćwiczenia również może je powodować. Warto po prostu być aktywnym, ale nie przesadzać w żadną stronę.
Pajączki na nogach – objawy towarzyszące pękającym naczynkom
Pajączki na stopach i kostkach, czy też pajączki na udach i łydkach nie tylko szpecą nogi, ale także świadczą o pojawieniu się pewnego stanu chorobowego w układzie krwionośnym. To jeden z pierwszych objawów rozwijającej się choroby żylnej, jednak nie jest to objaw jedyny. Często występują również pewne objawy towarzyszące. Jakie?
- skurcze i bóle mięśni łydek – pękające żyły powodują nieprzyjemne dolegliwości bólowe, w postaci odczuwanych, drobnych ukłuć. Bóle mogą też być silniejsze, obejmując przede wszystkim łydki i okolicę kostek. Od czasu do czasu pojawiają się też nieprzyjemne skurcze, które nie zawsze są efektem niedoboru magnezu. Występuje również tak zwane chromanie nóg, czyli ból nasilający się przy chodzeniu, a ustępujący po odpoczynku.
- zmiany wizualne – powiększone żyły na nogach to najbardziej widoczny objaw problemów z układem krążenia. Wystające żyły na nogach i stopach świadczą już o powstawaniu żylaków, jednak wcześniej, albo jednocześnie pojawiają się też pajączki. Najczęściej zaczyna się od pękania żyłek pod kolanami. Mogą przybrać kolor niebieski, fioletowy, albo czerwonawy. Zmiany są spowodowane i tym, że w nogach występują pewne zaburzenia tkankowe, jak na przykład twardzina.
- ciężkość nóg – uczucie ciężkości nóg i ich obrzmienia jest jednym z charakterystycznych objawów towarzyszących pajączkom. Takie uczucie przede wszystkim występuje, gdy przez dłuższy czas przebywa się w jednej pozycji.
- uczucie mrowienia i pulsowania w kończynach – występuje głównie, gdy spędza się dłuższy czas w jednej pozycji, ale może również pojawić się na przykład w nocy.
opuchlizna w okolicy kostek – obrzęk najczęściej pojawia się pod wieczór i ustępuje rano. Z czasem jednak opuchlizna będzie utrzymywała się coraz dłużej, aż w końcu przestanie schodzić.
Typy pajączków
Fioletowe i niebieskie żyły widoczne na skórze, rozchodzące się jak sieć pajęcza po nogach to pajączki. Wbrew pozorom nie istnieje tylko jeden ich rodzaj. Dzielimy je na:
- pierwotne – to zmiany, które pojawiają się dlatego, że ktoś ma do tego pewne indywidualne predyspozycje, związane na przykład z czynnikami genetycznymi. Zmiany są samoistne i mogą mieć związek również z pewnymi zespołami wrodzonymi. Pajączki pierwotne występują u dzieci, u kobiet w ciąży, a także u osób starszych.
- wtórne – to zmiany, które są nabyte , a więc pojawiły się nie z uwagi na predyspozycje danej osoby, ale przede wszystkim ze względu na tryb życia, jaki ona prowadzi. Czynnikami zwiększającymi ryzyko powstawania pajączków jest między innymi niewystarczająca aktywność fizyczna, spożywanie alkoholu czy palenie papierosów, noszenie ubrań i butów uciskających naczynia krwionośne, a także nadwaga czy otyłość.
Jak wyglądają pajączki na nogach?
Pękające naczynka bardzo łatwo jest rozpoznać. Dolegliwość ta dotyczy przede wszystkim osób o jasnej karnacji, która sprzyja większej widoczności żył. Fioletowe i czerwone niteczki – pojedyncze lub tworzące sieć – oraz niebieskie pręgi i zgrubienia to właśnie pajączki. Rzeczywiście przypominają one poplątaną, pajęczą sieć, zbudowaną z żył. Warto spojrzeć na zdjęcia pajączków na nogach i dobrze się im przyjrzeć, żeby umieć rozpoznać je u siebie. Zaczyna się niewinnie – od bardzo drobnych zmian, które jednak z czasem się powiększają. Jeśli chodzi o pękające naczynka na nogach, zdjęcia bardzo dobrze obrazują też ich zwyczajową lokalizację – chodzi o obszary pod kolanami, łydki, wewnętrzną przestrzeń przy kostce, a także wewnętrzną lub zewnętrzną stronę ud.
Jak pozbyć się pajączków na nogach? Maści, zabiegi czy domowe sposoby?
By zlikwidować pajączki na nogach, warto podjąć działanie jak najszybciej – nim zmiany się powiększą. W początkowej fazie można zdecydować się na pewne domowe sposoby na pajączki na nogach, jednak przy poważniejszych zmianach konieczne jest już leczenie profesjonalne. Chodzi o odpowiednie leki, wzmacniające żyły i ułatwiające wchłanianie wylewów oraz stosowanie właściwych maści, które zadbają o elastyczność ścian naczyń i wspomogą wchłanianie zmian. Maści i kremy wydają się lepszym pomysłem, gdyż działają bezpośrednio na zmienione miejsce. Warto pamiętać, że pojawienie się pajączków wskazuje na okres przedżylakowy, więc należy zadziałać możliwie szybko. Leczenie pajączków na nogach może obejmować także poddanie się zabiegom zamykającym naczynka – w tej chwili umożliwia to między innymi laser i zastrzyki. Gdy pojawiły się już pajączki na nogach, leczenie powinno iść w parze ze zmianą trybu życia – zwiększeniem aktywności, przejściem na zdrowszą dietę itp.
Maść na pajączki na nogach i krem na pękające naczynka
Pajączki na łydkach czy udach to problem nie tylko estetyczny, ale również zdrowotny. Warto zatem rozpocząć leczenie, nim zmiany staną się jeszcze poważniejsze. Co na pajączki na nogach? Najlepiej zastosować odpowiednią maść na pajączki na nogach, albo profesjonalny krem na naczynka. W sklepach można w tej chwili znaleźć sporo różnych preparatów, które przeznaczone są do wmasowywania w skórę w zmienionych chorobowo miejscach, albo prewencyjnie – na całe nogi. Oto kilka najlepszych:
1. Varosin Forte Max - to skoncentrowany preparat, pomagający w pozbyciu się pajączków. Wzmacnia ściany naczyń krwionośnych oraz eliminuje dolegliwości bólowe. Przeznaczony jest do stosowania rano i wieczorem. Dodatkowe szczegóły u dystrybutora: https://varosinforte.pl/ | ||
2. Bioderma Sensibio - to linia produktów, do których należy płyn micelarny, polecany raczej do skóry twarzy, a także krem do skóry z problemami naczynkowymi. Płyn micelarny świetnie usuwa makijaż i przeznaczony jest do stosowania rano oraz wieczorem. Oczyszcza pory i idealnie nadaje się do skóry wrażliwej. Sam krem redukuje zaś zaczerwienienia i zapobiega ich nawrotom. | ||
3. BASICLAB Esteticus - to specjalne serum z witaminą C i kwasem ferulowym, Redukuje przebarwienia, działa przeciwzmarszczkowo, a także wzmacnia naczynka. | ||
4. Maść z kasztanowca - to świetny krem na pękające naczynka na nogach, zmniejszający bolesność nóg. Środek wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Maść może być stosowana nie tylko na skórę nóg, ale również na żylaki odbytu lub rozszerzone naczynka na twarzy. | ||
5. Venosil żel konopny - znakomity krem na pajączki na nogach, który łagodzi opuchliznę i zmniejsza uczucie ciężkich nóg. Liczne, naturalne składniki aktywne działają regenerująco i przeciwzapalnie. | ||
6. Chińska maść na pajączki - specjalna maść, polecana przy leczeniu żylaków, pajączków, bólu kończyn oraz zastojów limfatycznych i żylnych. | ||
7. Himalaya - maść Pilex, marki Himalaya, to środek przeznaczony do stosowania w przypadku występowania pajączków, żylaków czy hemoroidów. Maść działa przeciwzapalnie i znieczulająco, przyspieszając proces gojenia skóry. |
Istnieją też specjalne tabletki na pękające naczynka na nogach, jednak o wiele lepsze efekty uzyskuje się stosując maści. Działają one bezpośrednio w zmienionym chorobowo miejscu i nie trzeba martwić się wpływem na układ pokarmowy, jaki niewątpliwie mają środki doustne.
Zamykanie naczynek na nogach – laserem, zastrzykami czy prądem?
Usuwanie pajączków na nogach czasami jest niemożliwe naturalnymi sposobami, gdyż zmiany są już zbyt daleko posunięte. Na szczęście współcześnie medycyna oferuje mnóstwo zabiegów, które w mniej lub bardziej inwazyjny sposób wpływają na stan żył i wygląd nóg. Bardzo popularne w tej chwili metody to:
- laserowe zamykanie naczynek na nogach – to nowoczesna metoda, pozwalająca pozbyć się nieestetycznych i niebezpiecznych zmian. Laserowe usuwanie pajączków polega na przeniknięciu światła lasera w skórę i wywołaniu obkurczenia oraz zamknięcia naczynek. Metoda ta posiada bardzo dobre opinie – także ze względu na niewielki dyskomfort pacjenta, na co pozwala specjalny system chłodzący, towarzyszący zabiegowi.
- skleroterapia piankowa – to metoda stosowana w leczeniu zmian naczynkowych. Zabieg jest jednym z najmniej inwazyjnych, jeśli chodzi o leczenie żylaków. Do światła naczyń krwionośnych wprowadzany jest specjalny środek, którego zadaniem jest ich zamknięcie. Skleroterapia polega więc na wprowadzeniu do środka substancji chemicznej, prowadzącej do włóknienia zmienionych chorobowo naczyń. Substancja ta może mieć konsystencję płynu lub pianki. Zamykanie naczynek na nogach zastrzykami staje się coraz popularniejsze. Rokowania są bardzo dobre, choć po zabiegu trzeba stosować się do zaleceń – nosić specjalne rajstopy uciskowe i sporo się ruszać.
- elektrokoagulacja – usuwanie naczynek na nogach jest możliwe również tą metodą, polegającą na koagulacji, czyli ścięciu białka przy pomocy łuku elektrycznego. Wykorzystuje się do tego prąd elektryczny o zmiennej częstotliwości. Możliwe skutki uboczne to uczucie dyskomfortu oraz ewentualne obrzęki czy zasinienia skóry, które jednak dość szybko znikają. Niektórzy obawiają się powstania blizny, jednak prawidłowa pielęgnacja skóry po zabiegu zapobiega takiemu ryzyku.
Jak wzmocnić naczynia krwionośne i żył, aby zapobiec pajączkom?
Wzmocnienie naczyń krwionośnych jest bardzo ważne, jeśli chce się powstrzymać powstawanie żylaków. Zawsze najlepszym rozwiązaniem jest profilaktyka, więc dużo lepiej wzmacniać żyły, niż zmagać się później ze skutkami niedoboru witamin czy braku ruchu. Prócz pewnych skłonności genetycznych i naturalnego procesu starzenia, to właśnie nasze zachowania wpływają na zły stan układu krwionośnego. Pielęgnacja skóry naczynkowej musi być odpowiednia, by jej dodatkowo nie podrażniać. Tak naprawdę każdy domowy sposób na pajączki na nogach jest lepszy niż brak działania, jednak najlepiej zastosować poniższe metody. Jak wzmocnić żyły i kruche naczynia krwionośne?
- suplementacja witamin – warto wzmacniać układ krwionośny zwłaszcza witaminą C i K.
- wyciągi z ziół np. arniki górskiej, rutyny, miłorzębu japońskiego, kasztanowca – zioła te posiadają działanie przeciwzapalne, przeciwkrwotoczne, antybakteryjne i wzmacniające.
stosowanie kremów: kremy tłuste i półtłuste, maści do skóry wrażliwej i kremy z właściwościami obkurczającymi – stosując maści i kremy, często posiadające w składzie wymienione wcześniej zioła czy witaminy, działamy bezpośrednio w miejscu zmian i wspieramy ich leczenie, a także zapobiegamy powstaniu nowych. - codzienny ruch – zastój krwi w żyłach i ich zły stan to często efekt braku ruchu. Warto chodzić na spacery, gimnastykować się, jeździć na rowerze, chodzić na fitness. Wówczas popękane naczynka na nogach i udach nie będą nam doskwierać.
Pajączki na nogach – do jakiego lekarza udać się na badania?
Jeśli na kończynach dolnych pojawiają się pajączki, można zacząć od leczenia ich domowymi metodami. Warto też jednak wybrać się do lekarza, który przeprowadzi wywiad lekarski i zleci dalsze badania. Pomogą one wskazać odpowiednią metodę leczenia problemu. Lekarzem, do którego należy się zwrócić jest internista, specjalizujący się w chorobach narządów wewnętrznych. To tak zwany lekarz pierwszego kontaktu, który wypisze skierowanie do specjalisty. Właśnie lekarz flebolog specjalizuje się w diagnostyce naczyń żylnych. O dalszym postępowaniu zadecydują wyniki poszczególnych badań, jakie on zleci.
W jaki sposób można zdiagnozować pajączki na nogach?
Owrzodzenia podudzi, pajęczynki pod kolanami i na łydkach czy liniowe zmiany w okolicy kostek zawsze powinny wzbudzić niepokój i chęć zmiany trybu życia na zdrowszy. By jednak wdrożyć odpowiednie leczenie przy zaawansowanych stanach chorobowych, należy zgłosić się do specjalisty, który zleci odpowiednie badania. Kluczowe dla odpowiedniego zapoznania się ze zmianami w obrębie układu krwionośnego są:
- badanie żył Dopplerem – pozwala ocenić stan naczyń krwionośnych. USG Dopplera wykrywa zmiany w żyłach i tętnicach, a zmierzenie przepływu krwi przez nie pozwala sprawdzić ich wydolność.
- próba opaskowa – znana jest również jako próba Trendelenburga. W trakcie tego badania pacjent leży z uniesionymi nogami, a lekarz masuje jego nogę, a następnie nakłada na nią opaskę. Po wstaniu noga jest gładka, jednak po ściągnięciu opaski zaczynają się na niej zwykle pojawiać zmiany i żylaki. Świadczy to o niewydolności zastawek żylnych.
- próba marszowa – znana także jako próba Perthesa. Po nałożeniu na udo gumowej opaski, pacjent przez kilka minut spaceruje po gabinecie lekarza. Jeśli zastawki żył głębokich są w dobrym stanie, żylaki wówczas na chwilę przestaną być widoczne.
Jestem po dwóch miesiącach używania Venosilu. Uczucie „ciężkości” usuwa szybko i na 5-6 godzin.
Jeśli chodzi o usuwanie pajączków z nóg – jest nieskuteczny!
Żylaki i pajączki na nogach jak były, tak nadal są i ciągle się pogarszają.
Moja ocena Venosilu – 5/10.
Z doświadczenia wiem, że ze święcą szukać takich lekarzy, którzy będą wiedzieć jak leczyć pajączki na nogach. Większości kremów, które są tu w rankingu nawet nie znają!
Moja matka – kobieta starej daty, na dodatek pracująca w drukarni cały dzień na stojąco. Zawsze uważała, że te widoczne naczynka na nogach, ba, nawet pękające żyły na dłoniach to coś całkiem normalnego.
Laserowe zamykanie naczynek na nogach – opinie mówiły jednoznacznie, że przy zaburzeniach krzepliwości to wykluczone! Lekarze nie potrafili zaproponować alternatywy, nie wiedzieli nawet czym smarować pajączki na nogach, czy istnieje jakikolwiek żel na żylaki i pajączki. Zaścianek i zacofanie!!
Wzięłam sprawy w swoje ręce, gdy mama musiała wziąć miesiąc urlopu – ból nóg był przenikający do kości. Zabrałam ją do SPECJALISTY w Białymstoku.
Pierwsza wizyta – dostała za darmo (!!!) tabletki na pajączki na nogach z rutyną (od firmy Solgar), receptę na kolejne opakowania i popularny w USA (!!!) krem Varosin. Wizyta 300 złoty (prywatnie) i to dwa lata temu. Pieniądze spore, ale dostaliśmy rabat na kolejne opakowania Varosinu, który był dostępny tylko tu https://varosinforte.pl/… 2 lata temu cena za przesyłkę tego kremu z USA była DRUZGOCĄCA, więc w aptekach go nie było. 3 miesiące – fioletowe naczynka na nogach zredukowały się do jasnoróżowych plamek. Mama była szczęśliwa, rozpromieniona i pełna życia!
Jeszcze raz wydałabym te pieniądze na leczenie, żeby pomóc mojej matce!!!
Jeśli mam takie plamy na nogach w postaci skupisk „pajączków”, to znaczy, że mam kruche naczynka??? To dziwne. Do tej pory morfologia i OB wychodziły mi zawsze bardzo dobrze. Lekarz nawet nie zasugerował, że mogę mieć problemy typu niewydolność zastawek żylnych albo niedobór żelaza… Mam dopiero 25 lat nie chcę mieć żylaków na nogach!!
Polecicie jakiś krem na pajączki na nogach. Rossman ma kremy z tej listy w swojej ofercie? Tylko tą drogerię mam u siebie w mieście. Ewentualnie coś aptecznego. Pomoże mi ktoś?
Nie rozumiem, dlaczego nie powiedział Ci, co stosować na pajączki na nogach. Widoczne żyły na całym ciele wcale nie są normalne. Żylaki za parę lat na 100%.
Rossman jest bardzo biedny – bardzo ciężko znaleźć u nich cokolwiek, a tym bardziej maść na pękające naczynka. W aptekach na pewno coś znajdziesz, ale siostra mi opowiadała, że za ten sam krem z kasztanowcem na problemy żylne w internecie płaciła 50% mniej niż w aptece. Moim zdaniem warto, nawet jak doliczysz koszty przesyłki.
W Rossmanie spróbuj Biodermy Sensibo, ale on jest dobry na pajączki na twarzy, nie na nogach. W aptece – może himalaya? Chyba jest dość naturalny…