Początki żylaków – od czego one powstają?

początki żylaków

Jak powstają żylaki? Żylaki to nic innego jak żyły poszerzone na skutek nieodpowiedniego ciśnienia we krwi. Pamiętajmy, że krew również podlega prawu grawitacji, dlatego jej ruch w górę, w stronę serca ułatwiają skurcze mięśni oraz specjalne zastawki w żyłach. Ich działanie możemy porównać do drzwi wahadłowych, które otwierają się w jedną stronę, a blokują w drugą. W sytuacji, gdy na skutek nieprawidłowej pracy mięśni krew nie może lecieć do góry w odpowiednim tempie, ciśnienie rozpycha ją na boki. Właśnie takie nienaturalnie poszerzone żyły, nazywamy żylakami. Jednak co jest przyczyną ich powstawania i co powoduje, że – chociaż niezapraszane – pojawiają się na naszym ciele?
Nawigacja:

Początek żylaków – od czego te powstają?

Musimy pamiętać, że i w tym przypadku genetyka ma kluczowe znaczenie. Dlatego, jeżeli mamy w rodzinie osoby, które skarżą się na tę dolegliwość, całkiem prawdopodobne, że sami prędzej czy później będziemy się z nią borykać. Oczywiście ryzykiem pojawienia się żylaków obarczone są nie tylko osoby obciążone genetycznie. Do ich rozwoju przyczynia się również w bardzo dużym stopniu niezdrowy tryb życia. Praca siedząca lub stojąca, brak aktywności fizycznej czy niezrównoważona dieta, której brakuje składników wzmacniających nasze żyły.
Warto tutaj zacytować fragmenty artykułu Patofizjologia rozwoju żylaków oraz wybrane metody ich leczenia

Bardzo istotne zmiany w żylakach w porównaniu ze zdrowymi żyłami dotyczą składu matrycy zewnątrzkomórkowej. Zmienia się ilość oraz struktura elastyny. Na początku choroby zwiększa się jej zawartość, jednak z biegiem czasu znacznie maleje, a jej warstwy ulegają fragmentacji. Nie wiadomo czy przyczyną takiego stanu jest zaburzona synteza, czy degradacja tego białka. Dodatkowo rośnie całkowita ilość kolagenu, zwłaszcza obserwuje się wzrost zawartości kolagenu typu I. Skutkiem tego jest oddzielanie i przerywanie warstw komórek mięśni gładkich budujących ścianę naczynia żylnego. Składniki substancji zewnątrzkomórkowej determinują właściwości mechaniczne tkanek i decydują o zachowaniu odpowiedniej elastyczności naczyń, toteż zmiany w ich składzie mogą przyczyniać się do rozwoju niewydolności żylnej w początkowym jej okresie. Bardzo ważny jest fakt, że zmienia się stosunek zawartości kolagenu typu I (odpowiadającego za sztywność) do kolagenu typu III (umożliwiającego rozciąganie tkanek), co powoduje obniżenie elastyczności ściany naczynia żylnego. Zmiany w ilości kolagenu następują na skutek zaburzenia procesów posttranslacyjnych lub procesów degradacji. Wniosek taki wysnuto z uwagi na brak różnic w zawartości mRNA kodujących te białka w żyłach zdrowych i zmienionych chorobowo

Zdrowe nawyki i profilaktyka remedium na same początki żylaków.

Dlatego tak ważne jest, byśmy wyrabiali sobie odpowiednie nawyki. Wzbogaćmy naszą dietę o produkty bogate we flawonoidy, które poprawiają elastyczność żył oraz wzmacniają jej ścianki, takie jak maliny, wiśnie czy jagody. Pamiętajmy również o tym, by podczas pracy robić sobie 5-minutowe przerwy na lekką gimnastykę, przeciągnięcie się i rozmasowanie kończyn. Takie drobne nawyki, jeżeli powielane na co dzień mają ogromny wpływ na nasze zdrowie.

Kiedy konsultacje z lekarzem są wymogiem?

Pamiętajmy, że jest to nie tylko problem estetyczny, ale również zdrowotny. Nieleczone żylaki prowadzą nie tylko do bolesnych stanów zapalnych skóry, ale również poważniejszych chorób takich jak zakrzepica żylna, a nawet martwica. Dlatego już początki żylaków powinny były nas zaniepokoić i skłonić do szybkiej reakcji. Jeżeli uprawiamy sporty wyczynowe lub podnosimy ciężary, powinniśmy skonsultować nasz plan treningowy z flebologiem, czyli lekarzem od żył lub rehabilitantem. Są to bowiem dziedziny, które podnoszą ciśnienie w żyłach i w konsekwencji mogą prowadzić do rozwoju żylaków.

Źródła:
 1. Fizjoterapia, G. Ebelt – Paprotny, Elsevier Health Sciences, 2012, ISBN: 8376096060, 9788376096063
 2. Varicose Veins: Symptoms, Causes and Treatments, Neuroanatomy research at the leading edge Public health in the 21st century series,Nova Science Publishers, Incorporated, 2011, ISBN:161209841X, 9781612098418
Autor: dr n. med. Janusz Korowaj, Flebolog

16 Odpowiedzi do Początki żylaków – od czego one powstają?

 1. Iwona pisze:

  U mnie chyba to genetyka, cała rodzinka ma żylaki nóg 😀

 2. jacek pisze:

  A te maści na żylaki nóg, dużo o nich mówią ostatnio wszędzie, warto, czy nie?

 3. bond7 pisze:

  Bardzo interesujące informacje o żylakach. Warto pogłębiać swoją wiedzę, szczególnie gdy ma się w rodzinie przypadki występowania żylaków. To okropna choroba 🙁

 4. paweł pisze:

  Czyli lepiej iść do lekarza z objawami, niż szukać roziwązania na własną rękę?

  • Alicja pisze:

   To nie reguła, ale zawsze lepiej sprawdzić i mieć pewność, że to nic co wymagałoby jakiejś internwencji lekarza, czy zabiegu.

 5. paulla pisze:

  Moja ciocia nabawiła się niestety okropnych żylaków po dwudziestu latach pracy siedzącej. Ale podejrzewam, ze w dużej mierze tutaj miało znaczenie osłabienie nóg i ogólnie tendencję do rozpychania ich. Na szczęście jej córka nie ma żadnych objawów, ale postanowiłam, ze zamówię jej varosin Forte Max. Wiecie, przezorny zawsze ubezpieczony.
  Poza tym słyszałam, że ten żel fajnie chłodzi nóżki. 😉

 6. milenka3 pisze:

  Hej.
  Szukam dobrego lekarza, który powiedziałby mi czy to już żylaki, czy jeszcze nie. Czy znajdę takiego na terenie Warszawy?

 7. eryk eryk pisze:

  Ludziom się wydaje, że zabieg na żylaki to jakaś straszna operacja i wycinanie żył. Tymczasem jest naprawdę bardzo szybka i bezpieczna, a rekonwalescencja po operacji żylaków kończyn dolnych ogranicza się przeważnie do noszeniu opaski uciskowej przez jakiś czas, a poza tym żyje się normalnie i nie ma problemów z chodzeniem ani nic takiego. Dlatego nie ma się co bać i czekać, bo może dojść do groźnych chorób.

 8. Gość pisze:

  Niestety problem żylaków nawet dotyka mężczyzn – wiem coś o tym, bo je mam. To bardzo uporczywe. 🙁 Chciałbym wreszcie móc wrócić do dawnej formy, ponieważ odczuwam już ból w nogach.
  Czy maści chłodzące lub rozgrzewające coś dadzą?

  • Peter pisze:

   Szanowny Panie Gość. Myslę, że maści mogą jak najbardziej dużo dać, jednak muszą to być dobre produkty. Dla przykładu mogę powiedzieć, że Varosin Forte Max np. będzie skuteczny (naprawdę dużo osób go rekomenduje i wypowiada się o nim w samych superlatywach). Dla porównania maść końska nie zbiera już niestety tak pochlebnych opinii.
   Pozdrawiam

 9. fryzjerka asia pisze:

  Ale cóż to zrobić, jak się kocha swoją pracę a mimo wszystko jest stojąca/siedząca? Jestem fryzjerką i nie wyobrażam sobie zmienić moją pracę. Przeraża mnie jednak wizja żylaków!

  • TOMCZAK pisze:

   Musisz poczytać więc więcej o profilaktyce. Jeżeli w rodzinie nie miałaś wielu przypadków żylaków to bym aż tak się nie martwił. Jeśli jednak ktoś miał żylaki to bardzo przyłożyłbym się do dbania o ruch, noszenie skarpet uciskowych, czy odpowiednią dietę. Maści przeciw żylakom też wbrew pozorom dużo dają, bo przenikają bezpośrednio w miejsce, gdzie żyły są bardziej narażone na żylaki.
   🙂

   Nie ma co się stresować na zapas. Weź sprawy w swoje ręce po prostu.

   • fryzjerka asia pisze:

    Ehh…
    Faktycznie się zestrowałam… Ale ja już tak mam heh 😛
    Nic nie wiem na temat tego, żeby ktoś miał u mnie żylaki.
    Zamówiłam już sobie Varosin Forte dwa tygodnie temu, akurat promka mi się nawinęła i nie chciałam jej sobie odpuścić (może ktoś jeszcze się na nią załapie https://varosinforte.pl/).
    Ale przede wszystkim wzięłam Varosin, bo wiele osób o nim mówi w samych superlatywach. Testuję go, dam znać po dłuższym czasie, jak się sprawdza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

÷ jeden = cztery