Czy tabletki na żylaki odbytu to dobry wybór?

tabletki na żylaki

Zapewne zastanawiacie się jakie tabletki na żylaki odbytu są bezpiecznym i skutecznym sposobem, na uporanie się z tą dolegliwością. Niestety na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Skuteczność leków zależy w dużym stopniu od zaawansowania i charakteru choroby. Nie bez znaczenia są również zawarte w nich składniki aktywne. Niektóre tabletki na żylaki zawierają potencjalnie uczulające składniki, dlatego, jeżeli stwierdzono u nas alergie na określone związki chemiczne, powinniśmy podchodzić do nich z pewną dozą dystansu.

Czy tabletki na żylaki odbytu to mądry wybór?

Istnieje wiele remediów na żylaki – tabletki, żele czy specjalistyczne maści to tylko niektóre z nich. Zanim jednak sięgniemy po jedno z nich, powinniśmy zasięgnąć rady u specjalisty od tego typu dolegliwości, czyli flebologa. Lekarz przyjrzy się naszym zmianom i zaleci najlepszą możliwą, z dostępnych kuracji.

Skuteczne tabletki na żylaki kończyn dolnych nierzadko dostępne są już bez recepty.

Jednak ich ogólnodostępność nie powinna zachęcać nas do sięgania po nie bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Nie bez znaczenia jest również fakt, że tabletki na żylaki bez recepty, mają za zadanie przede wszystkim wzmacniać nasze żyły, niwelując w ten sposób ryzyko ich poszerzania się. Jest jednak nikła szansa na to, że pomogą nam uporać się z już powstałymi deformacjami żył. Duże, kłopotliwe żylaki mogą wymagać konkretnego działania, czy interwencji chirurgicznej, której nie zastąpią żadne, nawet najlepsze lekarstwa.

Pamiętajmy, że żylaki nie są jedynie problemem estetycznym, a poważną dolegliwością zdrowotną.

Ich konsekwencje nie kończą się na ciągłym, nieprzyjemnym zapaleniu tkanki skórnej. Wystarczy wyczytać wycinek z przeprowadzonego leczenia:

U chorego zastosowano lek zawierający suchy wyciąg z ruszczyka kolczastego, hesperydyny i kwasu askorbinowego w dawce 4 tabletki w ciągu doby, czopki zawierające zawiesinę Escherichia coli i hydrokortyzon w dawce 1 czopek dwa razy dziennie i zalecono nasiadówki w korze dębu lub rumianku cztery razy dziennie, w wodzie o temperaturze około 40°C przez 20 minut. Przeciwbólowo u chorego zastosowano maść zawierającą lidokainę trzy razy dziennie. Pacjent co 7 dni był kontrolowany w Poradni Proktologicznej. Po dwóch tygodniach leczenia dolegliwości bólowe i świąd w okolicy odbytu ustąpiły. Obecnie pacjent jest pod opieką Poradni Proktologicznej w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu im. dra Mikołaja Pirogowa w Łodzi. Po 5 miesiącach od momentu leczenia zachowawczego zakrzepicy żyły okołoodbytowej nie stwierdzono u pacjenta nawrotu choroby.

Zaawansowane, nieleczone przypadki nierzadko prowadzą do zakrzepowego zapalenia żył, owrzodzenia żylnego podudzi, a nawet zatorowości płucnej, która może mieć śmiertelne skutki. Im szybciej zgłosimy się z nimi do lekarza, tym większa szansa, że uda nam się je wyleczyć.

Źródła:
 1. Zakrzepica żylna: wskazówki postępowania diagnostyczno-leczniczego oraz opieki pielęgniarskiej, Damian Ziaja, Via Medica, 2010, ISBN: 8375552062, 9788375552065
 2. Sclerotherapy and Vein Treatment, Second Edition SET, Robert A. WeissMargaret A. WeissKaren L. Beasley, McGraw Hill Professional, 2012, ISBN: 007164122X, 9780071641227
 3. http://www.czytelniamedyczna.pl/3704,leczenie-zachowawcze-zakrzepicy-zyl-okoloodbytowych-opis-przypadku.html
Autor: dr n. med. Janusz Korowaj, Flebolog

12 Odpowiedzi do Czy tabletki na żylaki odbytu to dobry wybór?

 1. Jan pisze:

  Ja miałem żylaki odbytu i niestety żadne leki nie pomagały. Za późno się z tym zgłosiłem i czekały mnie operacje. Dzisiaj też, operacji co prawda już nie mam ale muszę ciągle sprawy pilnować i stosować różne żele, czy czopki, żeby żylaki mi nie wróciły.

 2. adam pisze:

  Ja stosowałem czopki, ale w pewnym momencie zacząłem stosować maści. Nie wiem, ale wydaje mi się, że po prostu szybciej działają, od razu odczuwałem ulgę i leczenie przebiegało jakoś szybciej.

 3. karola112 pisze:

  Lekarz mi powiedział, że wystarczą mi na razie czeopki, nie mogę po prostu od razu podjąć się jakiegoś zabiegu i pozbyć się problemu szybciej?

  • Justyna pisze:

   Zabiegi z definicji stosuje się raczej w sytuacjach koniecznych, no poza sprawami kosmetycznymi itd. Ale skoro nie ma potrzeby w twoim wypadku to po co Ci ten zabieg? Może te leki co Ci przepisał zdecydowanie wystarczą. Możesz też poszukać innego rozwiązania, jakichś kremów itd.

 4. Andrzej pisze:

  Ile się leczy żylaki odbytu? Podejrzewam, że je mam i nie wiem co zacząć stosowac?

  • Krzyś pisze:

   Moja kuracja na żylaki odbytu niestety była bardzo długa, ale to dlatego, ze były one w zaawansowanym stopniu. Naprawdę nie czekaj i zgłoś się do jakiegoś lekarza, który dobierze Ci kuracje. Mój np. przepisał mi Varosin Forte Max, mimo, że nie był on dostępny w aptece, tylko przez internet.

 5. Elli pisze:

  Dobrze, że jest takie miejsce w sieci, dużo pożytecznych rzeczy tu wyczytałam. (:

 6. misterka pisze:

  Niestety nie jestem fanką tabletek, jeśli chodzi o żyły. Wolę zdecydowanie fajne, chłodzące żele, które od razu przynoszą ulgę. A taka tabletka trafia Ci do żołądka i potem dalej nie wiesz co się z nią dzieje i czy faktycznie działa… :/

 7. Robertos pisze:

  Ja niestety kupowałem jakieś pierwsze lepsze tabletki licząc, że samo przejdzie… niestety nie ma tak pięknie. Teraz sprawy zaszły na tyle daleko, że czeka mnie operacja usunięcia żylaków. To moja pierwsza operacja w życiu więc trochę się niepokoję, mam nadzieje że przebiegnie bez problemów, ale i tak nikomu nie polecam, niepotrzebny stres. Lepiej zawczasu wybrać się do specjalisty, żeby zapisał jakieś sprawdzone leki i pozbyć się problemów raz dwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *