Zabieg na żylaki – operacje na nieposłuszne żyły

operacyjny zabieg na żylaki

Żylaki to popularna nazwa przewlekłej niewydolności żył, która objawia się widocznymi przez skórę wypukłościami, zgrubieniami i przebarwieniami żył. Choroba może być uwarunkowana genetycznie lub nabyta w skutek takich czynników jak siedzący tryb pracy, brak ruchu czy nadwaga. Jest to przypadłość bardzo często spotykana i wiele osób decyduje się na zabieg na żylaki.

Znaczenie zabiegu na żylaki – dlaczego tak bardzo ich nie lubimy?

Żylaki cechuje nie tylko nieestetyczny wygląd, ale ich powstawaniu towarzyszą dolegliwości bólowe. Czy żylaki bolą? Same zmiany nie są bolesne, jednak ból jest jednym ze zwiastunów pojawiających się żylaków. Są to m.in.: wieczorny ból łydek, obrzęk nóg nasilający się wieczorem i niekomfortowe uczucie ciężkich nóg. Bolesne mogą być również powikłania takie jak pęknięcie żylaka. Jest to powikłanie, które może być groźne dla życia. Gromadząca się krew rozszerza naczynia i stopniowo zmniejsza grubość ścianek – wtedy może nastąpić krwawienie z żylaka. Pęknięty żylak na nodze może w ekstremalnych przypadkach przyczyną zgonu. Dlatego pod żadnym pozorem nie należy bagatelizować zmian w obrębie układu krążenia. Odnieśmy się jednak do naukowej literatury.

W piśmiennictwie praktycznie nie ma opracowań analizujących, w jaki sposób operacje żylaków kończyn wpływają na częstość dalszego występowania zakrzepicy żył powierzchownych czy głębokich. W piśmiennictwie znajdujemy raczej prace oceniające częstość występowania zakrzepicy w zależności od tego, czy chory miał żylaki. Wichers i wsp. w metaanalizie dotyczącej współistnienia zakrzepicy żył powierzchownych i głębokich wskazują, że leczenie tej pierwszej za pomocą niesteroidowych leków przeciwzapalnych i heparyny drobnocząsteczkowej (HDCz) w dawkach terapeutycznych lub profilaktycznych nie przynosi jednoznacznego zmniejszenia częstości incydentów ŻChZZ. Zmniejsza natomiast istotnie ryzyko nawrotu samej zakrzepicy żył powierzchownych.

Operacja żylaków to wciąż najpopularniejsza metoda

Najpopularniejszą formą zabiegu jest wciąż operacyjne usuwanie żylaków. Jest to najstarsza metoda polegająca na usunięciu niewydolnej żyły, a następnie żylaków. Na czym polega operacja żylaków kończyn dolnych?

Stripping czyli operacyjny zabieg na żylaki 

Odbywa się to zazwyczaj przy znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Do żyły wprowadza się metalową sondę, za pomocą której wyciąga się żyłę (tzw. stripping). W metodzie klasycznej żylaki usuwa się przez drobne nacięcia w skórze za pomocą użycia specjalistycznych haczyków i szypczyków. Rekonwalescencja po operacji żylaków kończyn dolnych trwa dość długo, bo ok. 2-4 tygodnie i najlepiej dojść do pełnej sprawności na zwolnieniu lekarskim. Przez pierwszy tydzień, aż do zdjęcia szwów i pierwszej zmiany opatrunku, należy unikać przebywania w pozycji stojącej, jak również długotrwałego siedzenia z opuszczonymi nogami. Oprócz regularnej zmiany opatrunku zaleca się stosowanie elastycznych opasek takich jak skarpety na żylaki, które przyspieszają regenerację, ale doskonale sprawdzą się również jako profilaktyka zapobiegająca powstawaniu żylaków w przyszłości. Noga po operacji żylaków wymaga szczególnej pielęgnacji.

Jak bandażować nogę po operacji żylaków?

Według zaleceń lekarzy, po operacji żylaków bandaż powinien być nakładany codziennie przez około tydzień z przerwami na zmianę. Kiedy rany dostatecznie się wygoją, można zastosować skarpetę uciskową. Bandażowanie nóg po operacji żylaków nie jest procesem skomplikowanym i personel szpitala, w którym wykonywany był zabieg na żylaki powinien udzielić niezbędnych instrukcji. Operacyjne usuwanie żylaków nie daje 100% skuteczności, że choroba nie powróci. Z klasycznym zabiegiem wiąże się możliwość powikłań takich jak np. krwiaki po operacji żylaków. Do rzadkich, ale poważnych, powikłań należy również zakrzepica żył głębokich oraz wtórna zatorowość płucna. Operacja to nie najlepszy zabieg żylaków kończyn dolnych, jednak jako jedyny refundowany jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Ablacja laserowa żylaków

Ablacja laserowa to jeden z alternatywnych form zabiegu żylaków kończyn dolnych. Jest to bardzo skuteczna i trwała metoda leczenia, która polega na polega na na selektywnym obkurczeniu i trwałym zamknięciu światła naczynia wskutek działania lasera. Przez skórę do wnętrza żyły wprowadzane jest specjalne włókno laserowe, które następnie jest przesuwane wzdłuż naczynia, które zamierzamy zamknąć. Światło lasera powoduje zamknięcie żyły w uszkodzonym miejscu, a jej funkcje przejmują inne naczynia żylne. Ablacja laserowa żylaków jest zabiegiem bezbolesnym wykonywanym przy miejscowym znieczuleniu. Nie pozostawia blizn, jedynie miejscowe siniaki, które wchłaniają się w przeciągu kilku dni po zabiegu. Ponadto przez 4 tygodnie pacjent powinien unikać promieni UV. Ablascji laserowej nie powinny poddawać się kobiety w ciąży z żylakami, osoby cierpiące na zakrzepicę, cukrzycę, infekcje wirusowe i grzybicze.

Skleroterapia żylaków (Obliteracja żylaków)

Obliteracja żylaków czy inaczej skleroterapia żylaków to mało inwazyjny zabieg, dzięki któremu można usunąć rozszerzone żyły i pajączki. To nic innego jak ostrzykiwanie żylaków specjalnym lekiem w celu ich usunięcia. Zabieg jest praktycznie bezbolesny i trwa niecałe pół godziny. Po obliteracji żylaków należy unikać wystawiania skóry na działanie wysokich temperatur. Przez okres około 4 tygodni nie wolno zażywać gorących kąpieli, opalać się na słońcu czy w solarium oraz korzystać z sauny. Siniaki, które mogą pojawić się po zastrzyku na żylaki, wchłaniają się od 1 do 6 miesięcy. W skleroterapii żylaków lek ma najczęściej postać pianki, dlatego często spotkamy się z takim terminem jak piankowanie żylaków. Zastrzyk na żylaki jest praktycznie bezbolesny i cały proces nie wymaga hospitalizacji czy długiej rekonwalescencji, jak to jest w przypadku operacyjnego usuwania żylaków.

Żylaki kończyn dolnych to przypadłość, która dotyka wielu osób.

Istnieją na szczęście nowoczesne metody, które są mniej inwazyjne i dużo bezpieczniejsze niż klasyczna operacja. Dlatego warto zainteresować się ablacją laserową lub obliteracją żylaków, które nie niosą ze sobą ryzyka powikłań i nie unieruchamiają nas na kilkutygodniowym zwolnieniu. Najlepiej taką terapię jest wspomóc specjalnymi maściami przeciw żylakom, które skutecznie i aktywnie oddziałują na tego typu schorzenia. Pomogą one znacznie szybciej przywrócić stan skóry do “estetycznej użyteczności” oraz bardzo szybko zniwelują odczuwany ból i obrzęk dookoła tkanki nogi, która została inwazyjnie naruszona podczas zabiegu. Osoby znające problem tylko z opowieści, mogą stosować profilaktykę w postaci skarpet na żylaki lub też wspomnianych kremów i maści.

Źródła:
 1. Czy należy operować żylaki przed przeprowadzeniem operacji ortopedycznych w celu zmniejszenia ryzyka powikłań zatorowo-zakrzepowych? Punkt widzenia angiologa; Krzysztof Aniukiewicz1, Zbigniew Krasiński; 
Autor: dr n. med. Janusz Korowaj, Flebolog

5 Odpowiedzi do Zabieg na żylaki – operacje na nieposłuszne żyły

 1. Reyyaa pisze:

  Jak ktoś się zastanawia, czy żylaki bolą – to tak, i to nawet cholernie! Moja ciocia się ich nabawiła. Wystarczyło pięć lat pracy na siedząco + skłonności genetyczne i brak ruchu. Potem standardowo nie zaczęła działać w żaden sposób, gdy zauważyła pierwsze żylaki no i parę lat później miała już trudności z chodzeniem, tak ją bolały nogi. :/

 2. Zu90 pisze:

  Już nie mogę się doczekać, kiedy będę mogła wreszcie wybrać się na zabieg usuwania żylaków. Na razie lekarz ginekolog mi zabronił, bo jednak jestem dopiero pare tygodni po porodzie… Ale tak bardzo nie chcę, żeby te żylaki się powiększyły, że najchętniej już od razu bym dała się kroić lekarzom!

  • Elle:) pisze:

   To może weź się za jakieś leczenie domowe przeciwko żylakom? Może coś stylu kremów, które przecież aż tak inwazyjne i niebezpieczne nie są, nawet dla kobiet w ciąży. A dużo teraz jest badań w internecie, że jednak da się zapobiegać i zmniejszać dokuczliwość żylaków włąśnie kremami.

   • Zu90 pisze:

    O rany. Nie pomyślałam o tym, szczerze mówiąc. Większość źródeł jednak skupia się po prostu na zabiegach, od razu ze znieczulenie i całą asystą lekarzy… Chyba pójdę do apteki po coś. No i podpytam lekarza przy okazji.

    • Elle:) pisze:

     Jakbyś się wstrzymała to widziałam, że na Varosin Forte Max jest promocja, a on ponoć naprawdę przynosi ulgę. Możesz spróbować poszukać czegoś z podobnym składem w aptece, ale ja np. jestem trochę leniuszkiem i wolę jednak mić pewność, że w preparacie jest to, co ma być. (:
     ps wyprzedzę pytanie – zamawiałam na oficjalnej stronie https://varosinforte.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ osiemdziesiąt = 87