Żylaki powrózka nasiennego i jąder – przyczyny spuchnięcia i bólu jądra

żylaki powrózka nasiennego

Żylaki powrózka nasiennego to nagromadzenie powiększonych żył w mosznie. Można je zaobserwować zarówno wokół jednego, jak i wokół obu jąder. Powszechny problem męskiego układu rozrodczego występuje we wszystkich grupach wiekowych, najczęściej u nastolatków. Żylak jądra może być bezpośrednią przyczyną niepłodności męskiej. Problem jest dość powszechny, według statystyk, występuje u około 15% mężczyzn. W artykule opiszemy skąd się biorą żylaki jąder, dlaczego są tak bardzo niebezpieczne i co można zrobić, aby się ich pozbyć!


Nawigacja:

Przyczyny żylaków powrózka nasiennego, czyli od czego powstają żylaki moszny

Przyczyny żylaków powrózka nasiennego są różnorodne. Jednak najogólniej można uznać, że powstają one na skutek niewydolności żylnej miednicy. Powodem takiego zjawiska w ok. 70 – 80% przypadków jest nieprawidłowe funkcjonowanie lewej żyły jądrowej. W pozostałych przypadkach najczęściej powodem są złożone procesy, które mają związek z nieprawidłowym anatomicznie rozkładem naczyń lub żylnymi zespołami uciskowymi. Żylaki najądrza czy żylaki jąder mogą mieć przyczyny pierwotne i wtórne.

    • Przyczyny pierwotne

Jeśli chodzi o żylaki powrózka nasiennego- przyczyny mogą być genetyczne. Ich powstawanie uwarunkowane jest także anatomią, która jest bardzo indywidualna i niezależna od nas samych. Najczęściej powoduje je wrodzona dysfunkcja lewej żyły jądrowej oraz nieprawidłowość zastawki lub jej całkowity brak. Sprawia to, że krew nie może uchodzić pod kątem prostym do żyły nerkowej, powstaje jej miejscowe nagromadzenie i zwolnienie przepływu., które po czasie tworzy żylaki.

    • Przyczyny wtórne

Mogą zostać nabyte wskutek intensywnego wysiłku, czy nawet braku ruchu, albo występują wraz z innymi chorobami. Jeśli chodzi o żylaki jąder przyczyny mogą być naprawdę zróżnicowane. Powoduje je m.in. tętniak aorty brzusznej, chłoniak, ucisk lewej żyły nerkowej czy wysokie ciśnienie żył. Zarówno przez przyczyny pierwotne i wtórne może rozwinąć się zapalenie żylaków powrózka nasiennego wymagające nagłego leczenia.

Pośrednią przyczyną wystąpienia takich anomalii jak żylak na jądrze mogą być:

  • Przewlekłe zaparcia
  • Biegunka
  • Podnoszenie ciężarów
  • Przeciążenie mięśni brzucha
  • Brak regularnego kontaktu seksualnego

Jak rozpoznać żylaki jąder – objawy w zależności od stopnia

Jeżeli chodzi o żylaki jąder objawy nie zawsze występują, u większości mężczyzn choroba ta jest bezobjawowa. Mogą jednak pojawić się dolegliwości, które będą się różniły w zależności od stopnia zaawansowania .
Objawy żylaków powrózka nasiennego różnią się w zależności od stadium choroby.

  • 1 stopień – jest zwykle niedostrzegalny dla mężczyzny. Choroba jest wykrywana podczas badania lekarskiego przy użyciu badania palpacyjnego podczas wysiłku pacjenta w pozycji pionowej.
  • 2 stopień – jest konsekwencją prowadzenia pierwszego etapu. Wzrokowo zauważalne rozszerzone żyły schodzą się, jako skupiska poniżej dolnego bieguna jądra. Podczas badania wykrywa się asymetrię: jądro po uszkodzonej stronie opada, a następnie połowa opuchnięć moszny. Mężczyzna może odczuwać ból o różnym natężeniu (od lekkiego nieprzyjemnego uczucia podczas chodzenia do stanu ostrego, podobnego do nerwobólów, bólu lub pieczenia w mosznie). Mężczyźni mogą również skarżyć się na zmniejszenie czynności seksualnej, widoczne są żylaki na prąciu.
  • 3 stopień objawów, jakie powodują żylaki nasieniowodu charakteryzuje się uporczywym bólem, powiększeniem moszny z powodu licznych skupisk żył, które zstępują znacznie poniżej dolnego bieguna jądra.

Dlatego, jeżeli zauważymy u siebie ból jąder, obrzęk jądra, czy uczucie ciepła w mosznie może to wskazywać na żylaki powrózka nasiennego. Ból może występować w trakcje wzwodu, nasilać się w trakcie długiego stania czy w pozycji leżącej. Żylaki powrózka nasiennego prawego jądra występują rzadziej niż po lewej stronie. Ma to związek z anatomią. Spuchnięte jądro i ból jądra idące w parze z wyczuwalnymi guzkami, dają duże prawdopodobieństwo wystąpienia żylaków. Ból żylaków powrózka nasiennego może mieć również charakter „pociągania” za mosznę.

Obustronne żylaki powrózka nasiennego dają uczucie ciężkości i dyskomfortu w całej mosznie, a analogicznie żylaki powrózka nasiennego po prawej stronie będą powodować ten objaw tylko jednostronnie. Zapalenie powrózka nasiennego może mieć objawy, takie jak ból powrózka nasiennego to niemal pewna diagnoza wskazująca na żylaki. Co istotne żylaki w pachwinie u mężczyzn często wiążą się nie tylko z niepłodnością, dyskomfortem i bólem, ale również mogą współistnieć z atypowymi żylakami na nogach. Dzieje się tak, gdy żylaki najądrza są obustronne i długotrwałe.

Androlog i urolog – diagnoza żylaków moszny

Jeśli zauważymy u siebie powyższe objawy, należy jak najszybciej interweniować, ponieważ im wcześniej wykryte żylaki jąder, tym większe powodzenie leczenia. Najlepiej w tym celu udać się najpierw do lekarza rodzinnego, który skieruje do specjalisty – urologa czy androloga. O urologu każdy na pewno słyszał, lecz lekarz androlog wciąż może wzbudzać zdziwienie. Lekarz dla mężczyzn androlog, jest po prostu odpowiednikiem ginekologa. Zajmuje się on męskim układem rozrodczym, w przeciwieństwie do urologa, którego zakresem jest układ moczowy.

Żylaki powrózka nasiennego- jak rozpoznać to schorzenie ostatecznie? Pierwszym krokiem jest tradycyjna metoda- badanie palpacyjne, które pozwoli wyczuć żylaki powrózka nasiennego. Następnie konieczne jest badanie USG oraz badania dodatkowe, takie jak poziom testosteronu, skanowanie dopplerowskie czy sprawdzenie jakości spermy. Badanie to odbywa się komputerowo- spermogramem, sprawdzając ilość, jakość i aktywność plemników. Jednak przydaje się głównie mężczyznom starającym się o potomstwo, którzy przez żylaki na jądrach mają z tym problem. Oprócz tego zbadać można także hormony płciowe – LH, FSH i prolaktynę we krwi, a także wykonać morfologię chromosomów, która wskaże na genetyczne nieprawidłowości.

W praktyce diagnoza przychodzi dopiero w momencie nieudanych prób starania się o dziecko. Część mężczyzn, których partnerki nie mogą zajść w ciąże, decyduje się na badania, podczas których wykryte zostają żylaki powrózka nasiennego. Często żylaki nie dają żadnych objawów. Dlatego warto decydować się na badania spermy, ilekroć myślimy o założeniu rodziny. Z racji tego, że żylaki uwarunkowane mogą być genetycznie, istnieje szansa odziedziczenia pewnej skłonności do ich powstawania.


żylaki jader

Jak leczyć żylaki jąder?

Leczenie żylaków powrózka nasiennego jest obecnie bardzo rozbudowane. W momencie pojawienia się żylaków na jądrach leczenie obejmuje metody konserwatywne i chirurgiczne. Konserwatywne: ograniczenie aktywności fizycznej w tym uprawiania aktywnego sportu. Żylak na jądrze może być także leczony metodami mikroinwazyjnymi.

Metody mikroinwazyjne

  • Sklerotyzacja żylaków powrózka nasiennego polega na obkurczeniu naczyń żylnych przy wykorzystaniu środka farmakologicznego.
  • Emoblizacja żylaków powrózka nasiennego zaś jest zamknięciem przepływu krwi, przez nakłucie żyły udowej i wprowadzenie materiału embolizacyjnego przez cewnik. W tej metodzie stosuje się znieczulenie miejscowe.

Zabiegi te często są łączone dla lepszej skuteczności. Ich zaletą w porównaniu do chirurgii, jest to, że umożliwiają szybki powrót do aktywności sportowej i seksualnej i przeprowadzane są bez użycia znieczulenia ogólnego.

Zabiegi chirurgiczne

  • Zabieg mikrochirurgii to zdecydowanie najbezpieczniejsza z form chirurgicznego leczenia żylaków. Istnieje małe ryzyko, że po takim zabiegu powstanie wodniak jądra. Wykorzystuje się do tego mikroskop chirurgiczny.
  • Bardziej inwazyjną metodą jest laparoskopia. Jest to operacja metodą laparoskopową wykonywana w znieczuleniu ogólnym. Jej celem jest podwiązanie żylaków powrózka nasiennego, a następnie przecięcie żyły, która stanowi źródło żylaków. Rekonwalescencja jest znacznie dłuższa niż w przypadku metod mikroinwazyjnych, gdyż powrót do aktywności następuje po około miesiącu. Jeśli chodzi o żylaki powrózka nasiennego – NFZ refunduje ten rodzaj zabiegu.
  • Kolejnym sposobem, by zlikwidować żylaki na mosznie jest tradycyjna operacja, przeprowadzona w znieczuleniu ogólnym. Jeśli chodzi o żylaki powrózka nasiennego – operacja jest najbardziej inwazyjną metodą, która odchodzi do lamusa. Tutaj powikłania są największe. Aż u ok. 10% osób po operacji może wystąpić wodniak jądra. Innym powikłaniem jest obrzęk jądra po operacji żylaków. Co ciekawe jeżeli chcemy zlikwidować obustronne żylaki powrózka nasiennego, zwykle wystarczy tylko zabieg na lewą stronę, której żyła jest najczęstszą przyczyną żylaków.

Podsumowując, metody chirurgiczne to:

  • Metoda Benneta i Kochera – cięcie skórne wzdłuż nasady moszny, separowanie powrózka nasiennego, nasieniowodu oraz tętnicy, podwiązanie splotów żylnych, wycięcie.
  • Metoda Bernardi – zaotrzewnowe podwiązanie żyły jądrowej
  • Zaotrzewnowa metoda laparoskopowa – pozwala zablokować gałęzie wewnętrznej żyły jąder, a jednocześnie zachować tętnicę. Operacja polega na wykonaniu małych nacięć przy użyciu mikro kamer wideo i specjalnych narzędzi

Przeciwwskazania operacji żylaków jąder

Co ciekawe metod chirurgicznych nie stosuje się u dzieci i młodzieży, metody mirkoinwazyjne natomiast mogą być przeprowadzone. W przypadku dorosłych nie ma przeciwwskazań. Czy mając żylaki powrózka nasiennego – leczenie domowe może być skuteczne? Raczej nie. Żylaki powrózka nasiennego – leczenie farmakologiczne i domowe może przynieść tylko doraźne efekty.

Wiedząc, że mamy żylaki jądra, żylaki najądrza czy żylaki na mosznie, należy koniecznie udać się do lekarza i razem z nim ustalić plan leczenia. Branie leków „na własną rękę” może łagodzić ból i pozwolić zapomnieć o żylakach, które w tym czasie będą rosnąć i staną się jeszcze trudniejsze do leczenia, nawet metodami inwazyjnymi.

Warto tutaj zacytować wydawnictwo naukowe Urologii Polskiej:

Najczęściej występującym powikłaniem operacji żylaków powrózka nasiennego był wodniak jądra. U pacjentów poddanych klasycznej operacji Palomo stwierdzono go u dziewiętnastu pacjentów (12%). Próba oszczędzenia tętnicy jądrowej zwiększała ten odsetek do 31% (ośmiu pacjentów). Laparoskopia również charakteryzowała się zwiększoną częstością występowania wodniaków – obserwowano go u jedenastu chłopców (22%). W grupie pacjentów poddanych embolizacji wodniak jądra stwierdzono u dwóch (8%). W sumie zwiększoną ilość płynu w osłonkach jądra stwierdzono u czterdziestu leczonych pacjentów (16%), ale tylko ośmiu (3%) z nich wymagało leczenia operacyjnego. Większość pozostaje pod obserwacją.

Żylaki powrózka nasiennego a płodność

Nieleczone żylaki powrózka nasiennego mogą przynieść bardzo przykre powikłania. Niestety wywołujące choroby jąder żylaki powrózka nasiennego często stają się widoczne dopiero, gdy staną się naprawdę duże. Zaawansowane żylaki jądra mogą spowodować, że jądro ulegnie zmniejszeniu. Wskutek żylaków może wystąpić nawet atrofia jąder, czyli zanik jądra, a także obniżenie jakości ejakulatu.

Kwestia żylaków jąder a płodności nie jest jednak jednoznaczna. Głównym czynnikiem bezpośrednio mającym wpływ na płodność jest jakość spermy chorego i związana z nią oligospermia. Jeśli jakość spermy jest dobra, nie ma problemów ze współżyciem i nie nastąpiła atrofia jąder, nie powinny występować problemy z płodnością. Jednak jeżeli doszło do ocieplenia moszny i tym samym, zmniejszenia ilości (oligospermia) i ruchliwości plemników w spermie, może być to przyczyną niepłodności. Zdarza się tak przede wszystkim w zaawansowanych przypadkach żylaków jąder, choć nie jest to reguła.

Wpływ żylaków okolic intymnych na życie intymne chorego

Inną kwestią jest wpływ samych żylaków na samopoczucie chorego i współżycie. Żylaki jąder mogą w istocie wpływać na obniżenie libido. Skutkiem tego nie będzie typowa niepłodność, ale niewątpliwie niskie libido będzie mieć wpływ na kwestię żylaki powrózka nasiennego a dziecko.

Czynniki wpływające na niepłodność w przypadku żylaków moszny, to także:

  1. Wzrost temperatury w jądrze do temperatury ciała (w normalnych warunkach temperatura jąder powinna być niższa)
  2. Ponowne opuszczanie substancji biologicznie czynnych z nerek i nadnerczy do jąder
  3. Brak tlenu w tkankach jądra
  4. Występowanie wolnych rodników, które mogą zniszczyć naczynia krwionośne jądra.

Czy można przywrócić lub zwiększyć płodność?

Aby doszło do całkowitej bezpłodności, czyli ,aby zaszły skutki nieodwracalne, choroba musiałaby mieć zaawansowany i ostry przebieg. W przypadku żylaków jąder jest to raczej bardzo rzadkie. Musiałoby dojść do zwłóknienia lub atrofii obu jąder, uszkodzenia nasieniowodów, w sposób uniemożliwiający przywrócenia sprawności metodami operacyjnymi. Nie jest więc przesądzone, że każdy mężczyzna mający żylaki powrózka nasiennego nie będzie mógł mieć dzieci. Jeśli jakość spermy jest dobra, nie ma problemów ze współżyciem i nie nastąpiła atrofia jąder, nie powinny występować problemy z płodnością.

Większość nieprzyjemnych skutków posiadania żylaków da się cofnąć, czy to przy pomocy zabiegów nieinwazyjnych czy operacji. Według badań w ciągu od 6 do 9 miesięcy po zabiegu mikroinwazyjnym czy chirurgicznym dochodzi do wzrostu ilości plemników, co zwiększa lub przywraca płodność.

Jak zapobiegać żylakom na jądrach? Rola samobadania i profilaktyki

Żylaki w mosznie można nie tylko leczyć, ale także im zapobiegać. Do powstawania żylaków może przyczynić się noszenie zbyt ciasnej bielizny i spodni, czy zbyt intensywne ćwiczenia siłowe. Warto więc podnosić ciężary z rozwagą i zrezygnować ze zbyt opiętej odzieży. Co ciekawe, przed żylakami mogą uchronić także regularne kontakty seksualne. Na żylaki jąder narażeni są także mężczyźni, którzy cierpią na częste zaparcia czy biegunki, dlatego istotne jest leczenie tych chorób.

Co istotne, mężczyźni czasem mylnie diagnozują u siebie żylaki prącia. Wydaje im się, że je mają, ponieważ podczas wzwodu dochodzi do napięcia żyły grzbietowej. Nie należy się tym przejmować. U niektórych mężczyzn sploty żylne są bardziej widoczne i jest to fizjologiczne zjawisko.

Żylaki powrózka nasiennego są bardzo podstępnym schorzeniem, które po pewnym czasie może zacząć poważnie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Żylaki w jądrach można odpowiednio wcześnie rozpoznać, głównie przez samobadanie oraz regularnie kontrole u urologa czy androloga. Lepiej zapobiegać niż leczyć – warto o tym pamiętać!

Źródła
  1. http://www.urologiapolska.pl/artykul.php?3039

10 myśli nt. „Żylaki powrózka nasiennego i jąder – przyczyny spuchnięcia i bólu jądra

  1. Piotr1989

    Jakby ktoś mi jeszcze rok temu powiedział, że od „przeciążenia mięśni brzucha” można dostać żylaków jąder i prawie stracić bezpowrotnie możliwość posiadania dzieci, to bym kazał mu iść do psychologa.Okazuje się, że tak, to prawda.U mnie zaczęło się niewinnie – powiększenie jądra i lekkie pobolewanie. Potem ból był już codziennie tak samo mocny. Migiem do lekarza, parę badań, ale diagnozę postawił od razu. Operacja była umówiona już w przeciągu 2 tygodni (prywatnie, bo na NFZ nie mam pojęcia ile by to trwało). Na początku chciałem skusić się na mikrochirurgię, ale podobno leczenie laparoskopowe daje o wiele lepsze efekty. Tego nie mogę potwierdzić, bo po 8 miesiącach mam powtórzyć seminogram. Zobaczymy.

    1. Pozdrawiam, Mariusz

      Co ci lekarz przepisał po zabiegu? Rozumiem, ze pewnie tabletki przeciwbólowe, ale czy dał ci też coś na żyły, żeby zmniejszyć ryzyko nawrotów?

      1. Piotr1989

        Oczywiście, były silne tabletki przeciwbólowe, ale miałem co parę dni nieco zmniejszać dawkę. Ból na szczęście był umiarkowany, więc nie musiałem się zbytnio szprycować. Reszta, co mi przepisał… nawet nie wiem, czy powinienem się tym dzielić. Chodzi o to, że lekarz kazał mi brać tabletki z diosminą i hesperadyną https://www.aptekaolmed.pl/product-pol-81300-Pharmovit-Diosmina-Diosmina-z-hesperydyna-60-tabletek.html. Do tego maść z escyną na nogi… Tak, na nogi, bo poza tym zauważył, że już zaczynają mi się pierwsze żylaki na nogach. Niestety, teraz muszę leczyć się w tym kierunku i CODZIENNIE smarować się tym kremem z kasztanowcem (jak pisałem, escyna jest najlepsza) https://varosinforte.pl/ Dalsze kroki – zobaczymy.Ale lepiej pogadaj ze swoim lekarzem wcześniej. Ja niestety mam też żylaki nóg.

  2. hans

    Przez pół roku borykałem się z żylakami powrózka nasiennego. Dowiedziałem się o tym dopiero, gdy okazało się, że po 5 miesiącach prób zajścia w ciążę się non stop nie udawało. Z czasem okazało się, że to właśnie przez problemy z żylakami.No i operacja okazała się po prostu konieczna, bo dawała największe rokowania na poprawę ilości plemników. Nie wiem, czy kremy się sprawdzają, ale jeśli byś zdecydował się na dziecko w przyszłości, to operacja jednak daje najlepsze pod tym kątem wyniki.

  3. Sergie

    Żylaki nóg podobno da się leczyć maściami, jak są jeszcze w początkowym stadium. Myślicie, że to ma sens też w przypadku takich żylaków jąder?

    1. janko-muzykanto

      Mój lekarz przepisał mi Dicloberl i zobaczymy jakie przyniesie efekty. Nie mówił nic natomiast o smarowaniu, więc ciężko mi powiedzieć. Ja na to, szczerze mówiąc, nie wpadłem, ale tak na chłopski rozum, to i tam przecież normalnie skóra jak wszędzie indziej. Jeżeli to nie będzie nic, co by kolidowało z Twoimi lekami, które lekarz Ci przepisze to spoko. Właśnie – lekarza się zapytaj. 😛

  4. biernas

    Czy podnoszenie ciężarów, w tym sensie, że na siłowni może faktycznie powodować te… żylaki? Szczerze, to nawet nie miałem pojęcia, że takie żylaki istnieją. A tak w sumie sobie poczytałem i tego g… nie chciałbym mieć.Nie ukrywam, ze na siłowni jestem praktycznie 5 dni w tygodniu po 1,5h. Ćwiczenia praktycznie tylko siłowe, kardio 2 razy w tygodniu.

    1. gościu

      Ciężko powiedzieć, bo złe technicznie podnoszenie ciężarów może faktycznie podnosić ciśnienie w okolicach miednicy. Jeśli to mieli w artykule na myśli, to podejrzewam, że to ma jakiś wpływ na ostateczne powstanie żylaków. Ale bez opinii lekarskiej to możemy sobie gdybać…

  5. Majka

    Bardzo się boję, że mój mąż może to właśnie mieć, bo staramy się już długo o dziecko i nadal nie ma efektów!! 🙁 Jak go namówić do badania?? Poradźcie coś, błagam. Wkurza mnie to, że faceci są tacy dumni i nigdy nie dopuszczają myśli, ze wina leży po ich stronie… :/

    1. kah

      Bez rozmowy się nie obejdzie, a że ludzie z neta jej za ciebie nie odbędą no to do dzieła. 😛 Opcji innej nie ma. Potem wspólnie się wybierzcie do jakiegoś dobrego lekarza i zróbcie szereg badań, żeby wiedzieć, jak się wziąć za leczenie. Powodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

seventy − = sixty two