Żylaki jąder – od czego powstają? Przyczyny, objawy, leczenie

żylaki powrózka nasiennego

Żylaki powrózka nasiennego to nagromadzenie powiększonych żył w mosznie. Można je zaobserwować zarówno wokół jednego, jak i wokół obu jąder. Powszechny problem męskiego układu rozrodczego występuje we wszystkich grupach wiekowych, najczęściej u nastolatków. Żylak jądra może być bezpośrednią przyczyną niepłodności męskiej. Problem jest dość powszechny, według statystyk, występuje u około 15% mężczyzn. W artykule opiszemy skąd się biorą żylaki jąder, dlaczego są tak bardzo niebezpieczne i co można zrobić, aby się ich pozbyć!


Nawigacja:

Przyczyny żylaków jąder – od czego robią się żylaki powrózka nasiennego

Żylaki na jądrach powstają w wyniku wzrostu ciśnienia w żyłach, które tworzą sploty jądra, najczęściej po lewej stronie, co zwykle wiąże się z cechami anatomicznej lokalizacji tych żył.

Istnieją 2 główne czynniki występowania i rozwoju żylaków jądra.

 • Pierwszym czynnikiem jest słabość ściany oraz niewydolność lub brak zastawek naczyń żylnych jądra zwykle jest to wrodzona anomalia. Krew przepływająca przez żyłę jądra nie wchodzi do wielkich naczyń, ale gromadzi się w splocie lędźwiowym, co prowadzi do rozszerzenia żył.
 • Drugim czynnikiem jest zwiększone ciśnienie w żyłach miednicy lub mosznie, co stopniowo prowadzi do zmian anatomicznych w żyłach jąder: ich światło jest zwężone, żylny odpływ z żył jądra zostaje przerwany, żyły się rozszerzają.

Pośrednią przyczyną wystąpienia takich anomalii jak żylak na jądrze mogą być:

 • Przewlekłe zaparcia
 • Biegunka
 • Podnoszenie ciężarów
 • Przeciążenie mięśni brzucha
 • Brak regularnego kontaktu seksualnego.

Objawy – czyli jak wyglądają żylaki na jądrach

Jeżeli chodzi o żylaki jąder objawy nie zawsze występują, u większości mężczyzn choroba ta jest bezobjawowa. Ale są charakterystyczne objawy takie jak: ból natury ciągnącej, zlokalizowany w jednym lub obu jądrach, mosznie lub pachwinie. Ból wzrasta podczas stosunku, ćwiczeń, wysiłku fizycznego, chodzenia. Żylak w pachwinie jest konsekwencją utworzenia się żylaków powrózka nasiennego.

Objawy żylaków powrózka nasiennego różnią się w zależności od stadium choroby.

 • 1 stopień jest zwykle niedostrzegalny dla mężczyzny. Choroba jest wykrywana podczas badania lekarskiego przy użyciu badania palpacyjnego podczas wysiłku pacjenta w pozycji pionowej.
 • 2 stopień – jest konsekwencją prowadzenia pierwszego etapu. Wzrokowo zauważalne rozszerzone żyły schodzą się, jako skupiska poniżej dolnego bieguna jądra. Podczas badania wykrywa się asymetrię: jądro po uszkodzonej stronie opada, a następnie połowa opuchnięć moszny. Mężczyzna może odczuwać ból o różnym natężeniu (od lekkiego nieprzyjemnego uczucia podczas chodzenia do stanu ostrego, podobnego do nerwobólów, bólu lub pieczenia w mosznie). Mężczyźni mogą również skarżyć się na zmniejszenie czynności seksualnej, widoczne są żylaki na prąciu.
 • 3 stopień objawów, jakie powodują żylaki nasieniowodu charakteryzuje się uporczywym bólem, powiększeniem moszny z powodu licznych skupisk żył, które zstępują znacznie poniżej dolnego bieguna jądra.

Żylaki na jądrze są często przyczyną zmniejszonej produkcji i jakości nasienia. Dlatego też powikłaniem żylaków powrózka nasiennego są żylaki prącia, niepłodność i atrofia jąder.

Żylaki na mosznie – diagnostyka, jakie badania zleci lekarz

Przeprowadzanie badania lekarskiego w celu potwierdzenia rozpoznania nie jest trudne. Wykorzystywane są tradycyjne metody: badanie palpacyjne, testy funkcjonalne, ultradźwięki w pozycji stojącej i leżącej, flebografia, skanowanie dopplerowskie. W celu identyfikacji niepłodności przeprowadza się badania ejakulatu, bada się poziom hormonów płciowych we krwi, spermogram (ogólne badanie nasienia).

żylaki jader

Leczenie żylaków jąder

W momencie pojawienia się żylaków na jądrach, leczenie obejmuje metody konserwatywne i chirurgiczne. Konserwatywne: ograniczenie aktywności fizycznej w tym uprawiania aktywnego sportu. Są to metody prewencyjne, natomiast metody chirurgiczne uwzględniają takie zabiegi jak:

 • Metoda Benneta i Kochera – cięcie skórne wzdłuż nasady moszny, separowanie powrózka nasiennego, nasieniowodu oraz tętnicy, podwiązanie splotów żylnych, wycięcie.
 • Metoda Bernardi – zaotrzewnowe podwiązanie żyły jądrowej
 • Zaotrzewnowa metoda laparoskopowa – pozwala zablokować gałęzie wewnętrznej żyły jąder, a jednocześnie zachować tętnicę. Operacja wykonywana jest za pomocą małych nacięć przy użyciu mikro kamer wideo i specjalnych narzędzi
 • Sklerotyzacja, embolizacja – wykonywana z dostępu przez żyłę udową, w tym przypadku chirurg zamyka żyłę jądrową.

Warto tutaj zacytować wydawnictwo naukowe Urologii Polskiej:

Najczęściej występującym powikłaniem operacji żylaków powrózka nasiennego był wodniak jądra. U pacjentów poddanych klasycznej operacji Palomo stwierdzono go u dziewiętnastu pacjentów (12%). Próba oszczędzenia tętnicy jądrowej zwiększała ten odsetek do 31% (ośmiu pacjentów). Laparoskopia również charakteryzowała się zwiększoną częstością występowania wodniaków – obserwowano go u jedenastu chłopców (22%). W grupie pacjentów poddanych embolizacji wodniak jądra stwierdzono u dwóch (8%). W sumie zwiększoną ilość płynu w osłonkach jądra stwierdzono u czterdziestu leczonych pacjentów (16%), ale tylko ośmiu (3%) z nich wymagało leczenia operacyjnego. Większość pozostaje pod obserwacją.

Żylaki powrózka nasiennego a płodność

Czynniki sprzyjające rozwojowi niepłodności w przypadku żylaków moszny:

 • Wzrost temperatury w jądrze do temperatury ciała (w normalnych warunkach temperatura jąder powinna być niższa)
 • Ponowne opuszczanie substancji biologicznie czynnych z nerek i nadnerczy do jąder
 • Brak tlenu w tkankach jądra
 • Występowanie wolnych rodników, które mogą zniszczyć naczynia krwionośne jądra.

Żylaki jąder w mosznie – powikłania

Negatywny wpływ na męską płodność wynika z faktu, że na tle przedłużającej się stagnacji krwi żylnej dochodzi do wzrostu temperatury jąder, upośledzenia dopływu krwi oraz rozwoju zmian sklerotycznych. Niebezpieczeństwo wystąpienia żylaków powrózka nasiennego polega na tym, że może stać przyczyną bezpłodności. Innym niebezpiecznym powikłaniem choroby jest zanik jąder.

Źródła
 1. http://www.urologiapolska.pl/artykul.php?3039
Autor: dr n. med. Janusz Korowaj, Flebolog

8 Odpowiedzi do Żylaki jąder – od czego powstają? Przyczyny, objawy, leczenie

 1. Majo pisze:

  Bardzo się boję, zę mój mąż możę to właśnie mieć, bo staramy się już długo o dziecko i nadal nie ma efektów!! 🙁 Jak go namówić do badania?? Poradźcie coś, błagam. Wkurza mnie to, że faceci są tacy dumni i nigdy nie dopuszczają myśli, ze wina leży po ich stronie… :/

  • kacha pisze:

   Bez rozmowy się nie obejdzie, a że ludzie z neta jej za ciebie nie odbędą no to do dzieła. 😛 Opcji innej nie ma. Potem wspólnie się wybierzcie do jakiegoś dobrego lekarza i zróbcie szereg badań, żeby wiedzieć, jak się wziąć za leczenie. Powodzenia

  • Mała1990 pisze:

   Tak jak wyżej!
   Wiele osób zapomina też, że staranie się o dziecko i stres nie idą ze sobą w parze.

 2. biernas pisze:

  Siemanko.
  Czy podnoszenie ciężarów, w tym sensie, że na siłowni może faktycznie powodować te… żylaki? Szczerze, to nawet nie miałem pojęcia, że takie żylaki istnieją. A tak w sumie sobie poczytałem i tego g… nie chciałbym mieć.

  • gość pisze:

   Ciężko powiedzieć, bo złe technicznie podnoszenie ciężarów może faktycznie podnosić ciśnienie w okolicach miednicy. Jeśli to mieli w artykule na myśli, to podejrzewam, że to ma jakiś wpływ na ostateczne powstanie żylaków. Ale bez opinii lekarskiej to możemy sobie gdybać…

 3. Sergie pisze:

  Żylaki nóg podobno da się leczyć maściami, jak są jeszcze w początkowym stadium. Myślicie, że to ma sens też w przypadku takich żylaków jąder?

  • janko-muzykanto pisze:

   Mój lekarz przepisał mi Dicloberl i zobaczymy jakie przyniesie efekty. Nie mówił nic natomiast o smarowaniu, więc ciężko mi powiedzieć. Ja na to, szczerze mówiąc, nie wpadłem, ale tak na chłopski rozum, to i tam przecież normalnie skóra jak wszędzie indziej. Jeżeli to nie będzie nic, co by kolidowało z Twoimi lekami, które lekarz Ci przepisze to spoko. Właśnie – lekarza się zapytaj. 😛

   • hans pisze:

    Przez pół roku borykałem się z żylakami powrózka nasiennego.
    Dowiedziałem się o tym dopiero, gdy okazało się, że po 5 miesiącach prób zajścia w ciążę się non stop nie udawało. Z czasem okazało się, że to właśnie przez problemy z żylakami.
    No i operacja okazała się po prostu konieczna, bo dawała największe rokowania na poprawę ilości plemników.
    Nie wiem, czy kremy się sprawdzają, ale jeśli byś zdecydował się na dziecko w przyszłości, to operacja jednak daje najlepsze pod tym kątem wyniki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

cztery × = szesnaście