Żylaki przełyku są groźne dla zdrowia, a nawet życia pacjenta, w żadnym wypadku nie można ich bagatelizować. Natomiast przypadku jakiegokolwiek ich podejrzenia powinniśmy udać się do lekarza i wdrożyć właściwe leczenie. W jaki sposób poznać, że dzieje się coś niedobrego?
Nawigacja:
- Objawy żylaków przełyku – po czym rozpoznać?
- Żylaki w przełyku – przyczyny, czyli od czego powstają żylaki w gardle
- Trzeźwość jako główne zalecenie – czyli żylaki w przełyku a alkohol
- Żylaki przełyku – jak leczyć? Jakie zabiegi są stosowane?
Objawy żylaków przełyku – po czym rozpoznać?
Żylaki przełyku objawy powodują dosyć wyraźne. Najczęstsze z nich to ból miejscowy i problemy z przełykaniem. Pacjenci skarżą się na posmak krwi w ustach, zwłaszcza, gdy żylaki zostaną podrażnione podczas np. kichania, czy kaszlu. Chorzy mówią o wymiotach z krwawymi skrzepami, z domieszką krwi, czy z o fusowatych wymiotach. Choć w przypadku pękniętych żylaków przełyku, nie może być mowy o domieszce krwi – specyfiką tego rodzaju żylaków jest ich umiejscowienie. Górny odcinek pokarmowy jest silnie ukrwiony, toteż krwawienie z żylaków przełyku jest bardzo intensywne. Krew jest rzadka i świeża- niezakrzepnięta, o typowym dla niej czerwonym kolorze. Utrata krwi może następować tak szybko, że może to stanowić poważne zagrożenie dla chorego, konsekwencją może być utrata świadomości, a nawet stan bezpośredniego zagrożenia życia. Wiele osób starających się samodzielnie diagnozować zadaje sobie pytanie- czy żylaki przełyku bolą? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednak jednoznaczna. Jak każda choroba, w początkowych etapach może nie przysparzać dolegliwości, ale w pełni rozwinięta, może stanowić dla chorego ogromny ból.
Żylaki w przełyku – przyczyny czyli od czego powstają żylaki w gardle
Główną przyczyną powstających w przewodzie pokarmowym żylaków jest nadciśnienie wrotne. Powstaje ono podczas choroby wątroby, zwłaszcza jej marskości, a które może także powodować żylaki żołądka. Uszkodzenie tak ważnego narządu jakim jest wątroba powoduje zaburzenie mikrokrążenia w jej obrębie, co z kolei wymusza krążenie oboczne bezpośrednio powodujące żylaki przewodu pokarmowego. Żylaki przełyku przyczyny mogą mieć także w innych chorobach. Do czynników zwiększających ich powstanie zaliczyć można także choroby trzustki, niewydolność serca, zakrzepicę żyły wrotnej lub pępkowej, nowotwory, które wywierają nacisk na żyłę wrotną, czy chorobę Wilsona.
Trzeźwość jako główne zalecenie- czyli żylaki w przełyku a alkohol
Żylaki przełyku u alkoholika pojawiają się nie rzadko. Alkohol bardzo podrażnia, dlatego u osób go nadużywających pękają one częściej i trudniej jest je leczyć. Należytą uwagę trzeba także zwrócić na same objawy chorej wątroby, które do żylaków w przełyku prowadza. To, że coś niewłaściwego dzieje się z tym narządem mogą świadczyć smoliste stolce, żółtaczka, osłabienie, wodobrzusze, czy przyśpieszone bicie serca. Dlatego lekarze zwracają szczególną uwagę na to, by w pierwszej kolejności chory (jeżeli nadużywa), zaprzestał spożywania alkoholu. To jest dla wielu osób zmagających się z żylakami w przełyku pierwszy krok do rozpoczęcia leczenia.
Żylaki przełyku – jak leczyć, jakie zabiegi są stosowane?
Kiedy mamy żylaki przełyku leczenie polega głównie na profilaktyce i zahamowaniu krwawienia. Te jest szczególnie groźne dla nawet życia pacjenta. Powoduje utratę dużej ilości krwi, co może doprowadzić nawet do śmierci lub śpiączki wątrobowej. Najbardziej podstawowym sposobem leczenia jest leczenie endoskopowe, które przybiera postać skleroterapii, czyli podawania do żylaka środka powodującego jego obumarcie, potoczna nazwa tego zabiegu, to – opaskowanie żylaków przełyku. Polega na zakładaniu gumowych opasek na krwawiące żylaki, co doprowadza do ich zakrzepicy. Zabiegi takie muszą być często powtarzane, gdyż nie prowadzą do całkowitego wyleczenia żylaków, a raczej do złagodzenia ich przebiegu. Żylaki wewnętrzne reagują także na leczenie farmakologiczne.
Na zapobieganie i leczenie żylaków przełyku składają się: odpowiednia dieta, farmakoterapia, interwencja endoskopowa, opracowanie chirurgiczne oraz wytwarzanie zespoleń metodą radiologiczną lub chirurgiczną. Żadna z tych metod nie zapobiega ani nie zatrzymuje krwotoków w sposób uniwersalny, wszystkie mają rozległe działania niepożądane i nie dają długoterminowej poprawy wskaźników przeżywalności. Na wybór najlepszej metody ogromny wpływ ma dostępność środków i doświadczenie specjalistyczne leczącego zespołu.
Najczęściej w praktyce łączy się wiele metod leczenia w celu pomocy pacjentowi. Gdy ktoś ma żylaki przełyku dieta jego powinna być lekka, tak by pokarmy nie podrażniały chorego miejsca.
Źródła
- Endoskopowa profilaktyka pierwotna i wtórna krwawień z żylaków przełyku; Krzysztof Krause; Oddział Internistyczny WSSCHI we Wrocławiu, Krzysztof Simon, Katedra i Klinika Chorób Zakaźnych AM we Wrocławiu
Żylaki przełyku są naprawdę problematyczne w leczeniu, ze względu na to, że są tak głęboko zlokalizowane. Pamiętaj, jak mój wuj się ich nabawił… Od wieloletniego picia „napojów wyskokowych”… Powiem Wam jedno z doświadczenia – naprawdę ciężko jest przekonać kogoś, kto ma problem z alkoholem do zmiany całkowicie swoich nawyków, tym bardziej żywieniowych. Więc lekka dieta? Nie ma szans… No i wuja już dzisiaj z nami nie ma. To są realia.
Czy ktoś taki jak flebolog też pomoże z żylakami przełyku, czy wtedy trzeba iść do innego specjalisty? Bo nie jest sprecyzowane w artykule.
Myślę, że najrozsądniej będzie wybrać się do gastrologa. W artykule wyraźnie jest napisane, że żylaki przełyku to po prostu objawy innych schorzeń i niewydolności żył, ale w obrębie wątroby wątrobowych. Flebolog w większości przypadków zajmuje się żylakami, tak, ale raczej kończyn dolnych. Tak na chłopski rozum mi się przynajmniej wydaje.
A moi znajomi się ze mnie nabijają, gdy mówię im, że alkohol powoduje same złe rzeczy… No i nawet tu jest napisane, że nie idzie on w parze ze schorzeniami wątroby i żołądka. :/
Cóż, ja go ograniczam do minimum i wszystkim to polecam.
Fajny artykuł, poczytałabym jednak więcej o diecie przy żylakach przełyku. Już słyszałam, że ma być bardzo lekko strawna, ale co więcej?
Jako, że mam ojca z żylakami przełyku to widziałem wskazania lekarza co do diety.
W dużym skrócie:
– posiłki nie tylko mają być lekkostrawne, ale też małe objętościowo, musiał jeść częściej mniejsze posiłki.
– nietłuste, to chyba oczywiste, bo przecież „lekkostrawne”
– nie mógł zbytnio pić ani mocnej herbaty ani kawy
– alkohol i papierosy nie wchodzą w grę – dla kogoś kto lubił sobie wypić i sporadycznie zapalić to chyba największy „cios”.
Tak to właśnie wygląda mniej więcej. Nie wiem, czy masz kogoś w rodzinie z żylakami przełyku, ale lekarz powiedziałby Ci na ten temat więcej szczegółów.