Żylaki przełyku – objawy, przyczyny, leczenie

żylaki przełyku

Żylaki przełyku są groźne dla zdrowia, a nawet życia pacjenta, w żadnym wypadku nie można ich bagatelizować. Natomiast przypadku jakiegokolwiek ich podejrzenia powinniśmy udać się do lekarza i wdrożyć właściwe leczenie. W jaki sposób poznać, że dzieje się coś niedobrego?

Objawy żylaków przełyku

Żylaki przełyku objawy powodują dosyć wyraźne. Najczęstsze z nich to ból miejscowy i problemy z przełykaniem. Pacjenci skarżą się na posmak krwi w ustach, zwłaszcza, gdy żylaki zostaną podrażnione podczas np. kichania, czy kaszlu. Chorzy mówią o wymiotach z krwawymi skrzepami, z domieszką krwi, czy z o fusowatych wymiotach.

Przyczyny żylaków w przełyku

Główną przyczyną powstających w przewodzie pokarmowym żylaków jest nadciśnienie wrotne. Powstaje ono podczas choroby wątroby, zwłaszcza jej marskości, a które może także powodować żylaki żołądka. Uszkodzenie tak ważnego narządu jakim jest wątroba powoduje zaburzenie mikrokrążenia w jej obrębie, co z kolei wymusza krążenie oboczne bezpośrednio powodujące żylaki przewodu pokarmowego. Żylaki przełyku przyczyny mogą mieć także w innych chorobach. Do czynników zwiększających ich powstanie zaliczyć można także choroby trzustki, niewydolność serca, zakrzepicę żyły wrotnej lub pępkowej, nowotwory, które wywierają nacisk na żyłę wrotną, czy chorobę Wilsona.

Żylaki w przełyku a alkohol

Alkohol bardzo podrażnia, dlatego u osób go nadużywających pękają one częściej i trudniej jest je leczyć. Należytą uwagę trzeba także zwrócić na same objawy chorej wątroby, które do żylaków w przełyku prowadza. To, że coś niewłaściwego dzieje się z tym narządem mogą świadczyć smoliste stolce, żółtaczka, osłabienie, wodobrzusze, czy przyśpieszone bicie serca.

Żylaki przełyku – leczenie

Kiedy mamy żylaki przełyku leczenie polega głównie na profilaktyce i zahamowaniu krwawienia. Te jest szczególnie groźne dla nawet życia pacjenta. Powoduje utratę dużej ilości krwi, co może doprowadzić nawet do śmierci lub śpiączki wątrobowej. Najbardziej podstawowym sposobem leczenia jest leczenie endoskopowe, które przybiera postać skleroterapi, czyli podawania do żylaka środka powodującego jego obumarcie oraz zakładanie gumowych opasek na krwawiące żylaki, co doprowadza do ich zakrzepicy. Zabiegi takie musza być często powtarzane, gdyż nie prowadzą do całkowitego wyleczenia żylaków, a raczej do złagodzenia ich przebiegu. Żylaki wewnętrzne reagują także na leczenie farmakologiczne.

Na zapobieganie i leczenie żylaków przełyku składają się: odpowiednia dieta, farmakoterapia, interwencja endoskopowa, opracowanie chirurgiczne oraz wytwarzanie zespoleń metodą radiologiczną lub chirurgiczną. Żadna z tych metod nie zapobiega ani nie zatrzymuje krwotoków w sposób uniwersalny, wszystkie mają rozległe działania niepożądane i nie dają długoterminowej poprawy wskaźników przeżywalności. Na wybór najlepszej metody ogromny wpływ ma dostępność środków i doświadczenie specjalistyczne leczącego zespołu.

Najczęściej w praktyce łączy się wiele metod leczenia w celu pomocy pacjentowi. Gdy ktoś ma żylaki przełyku dieta jego powinna być lekka, tak by pokarmy nie podrażniały chorego miejsca.

Źródła
 1. Endoskopowa profilaktyka pierwotna i wtórna krwawień z żylaków przełyku; Krzysztof Krause; Oddział Internistyczny WSSCHI we Wrocławiu, Krzysztof Simon, Katedra i Klinika Chorób Zakaźnych AM we Wrocławiu
Autor: dr n. med. Janusz Korowaj, Flebolog

4 Odpowiedzi do Żylaki przełyku – objawy, przyczyny, leczenie

 1. MikiMika pisze:

  A moi znajomi się ze mnie nabijają, gdy mówię im, że alkohol powoduje same złe rzeczy… No i nawet tu jest napisane, że nie idzie on w parze ze schorzeniami wątroby i żołądka. :/

 2. Trele pisze:

  Witam. Czy ktoś taki jak flebolog też pomożę z żylakami przełyku, czy wtedy trzeba iść do innego specjalisty? Bo nie jest sprecyzowane w artykule.

  • ginn29 pisze:

   Myślę, że najrozsądniej będzie wybrać się do gastrologa. W artykule wyraźnie jest napisane, że żylaki przełyku to po prostu objawy innych schorzeń i niewydolności żył, ale w obrębie wątroby wątrobowych. Flebolog w większości przypadków zajmuje się żylakami, tak, ale raczej kończyn dolnych. Tak na chłopski rozum mi się przynajmniej wydaje.

 3. martusia pisze:

  Żylaki przełyku są naprawdę problematyczne w leczeniu, ze względu na to, że są tak głęboko zlokalizowane. Pamiętaj, jak mój wuj się ich nabawił… Od wieloletniego picia “napojów wyskokowych”… Powiem Wam jedno z doświadczenia – naprawdę ciężko jest przekonać kogoś, kto ma problem z alkoholem do zmiany całkowicie swoich nawyków, tym bardziej żywieniowych. Więc lekka dieta? Nie ma szans… No i wuja już dzisiaj z nami nie ma. To są realia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

30 ÷ trzy =