Żylaki warg sromowych i macicy a ciąża

żylaki warg sromowych i macicy w ciąży

Żylaki warg sromowych w ciąży to bardzo częsta dolegliwość. Są to poszerzone i wydłużone naczynia żylne krocza, warg sromowych i pochwy. Wynikają one z przystosowania się kobiecego organizmu do noszenia płodu i późniejszego porodu. Dlatego też żylaki w ciąży na wargach sromowych wynikają z wyjątkowo silnego ukrwienia tych miejsc. W artykule opowiemy szerzej skąd się biorą oraz czy są niebezpieczne dla naszego zdrowia!

Przyczyny żylaków warg sromowych

Spadek napięcia ścianek naczyń i zwiększenie objętości krwi wynika także ze zwiększonego stężenia hormonów płciowych w czasie ciąży. Żylaki sromu w ciąży, ale także żylaki na macicy i żylaki w pochwie powodowane są także uciskiem, jaki wywiera na nie rosnący płód. Powiększona macica może tamować odpływ krwi z dolnych części ciała do serca, co z kolei zwiększa już zaistniały zastój w żyłach. Żylaki krocza w ciąży mogą mieć także inne przyczyny. Należy do nich min niewydolność żylna miednicy, zespół policystycznych jajników czy endomerioza.

Przedsionek pochwy to obszar anatomiczny — położony między błoną dziewiczą a linią Harta, ograniczony od przodu przez wędzidełko łechtaczki, natomiast od tyłu przez spoidełko tylne warg sromowych większych. W odróżnieniu od błony śluzowej pochwy, pochodzącej z przewodów Müllera, lub okalających go warg sromowych pochodzących ze wzgórka płciowego, przedsionek pochwy rozwija się z zatoki moczowo-płciowej, przez co pokrywająca go błona śluzowa jest bardziej zbliżona budową do błony śluzowej cewki moczowej i pęcherza moczowego niż do błony śluzowej pochwy czy warg sromowych.

Nie bez znaczenia są tutaj tak prozaiczne czynniki, jak mała aktywność kobiet w ciąży, nadwaga, jaka wtedy często się pojawia, zbyt wysokie temperatury, liczne ciąże, które szybko po sobie następują, czy gorące kąpiele. Dość powszechną przyczyną żylaków w ciąży są zaparcia. Żylaki mogą pojawić się także na macicy. Do ich objawów należy ból w podbrzuszu, najczęściej nasilający się w pozycji stającej lub siedzącej ze skrzyżowanymi nogami. Żylaki macicy objawy mogą przejawiać się także w niewielkich krwawieniach.

Czy żylaki sromu w ciąży są niebezpieczne?

Żylaki na wargach sromowych w ciąży nie są właściwie niebezpieczne, ale dość uciążliwe. Ich objawami może być świat warg sromowych, pieczenie i ból, jaki pojawia się zazwyczaj na koniec dnia. Wargi sromowe są opuchnięte, a dolegliwości nasilają się zazwyczaj wraz z rozwojem ciąży. Jeśli kobieta zastanawia, się, czy dolegliwości, które odczuwa to żylaki sromu zdjęcia na pewno znajdzie w Internecie.

Żylaki warg sromowych w ciąży a poród

Ważnym zagadnieniem są żylaki sromu a poród naturalny. Otóż żylaki nie są powodem do rezygnacji z porodu siłami natury. O ile są niewielkie i nie stanowią przeszkody do ewentualnego nacięcia krocza. A te bardzo często jest potrzebne, by dziecko mogło przyjść na świat. Parcie może powodować pękanie żylaków w miejscach intymnych, jednakże nie jest to groźne ani dla kobiety ani dla dziecka. A po za tym nie daje żadnych dolegliwości.

Jak leczyć żylaki sromu i krocza po ciąży?

Żylaki krocza ustępują zazwyczaj samoistnie po około 3 miesiącach po porodzie, jeżeli wspomożemy organizm preparatami lub odpowiednimi maściami na żylaki. Zdarza się to niezwykle rzadko, ale gdy te nie ustąpią, należy zgłosić się do lekarza. Głównie z tego powodu, że mogą pozostawić po sobie groźne powikłania związane z zaburzeniami genetycznymi lub ukrytymi powikłaniami ciąży. Żylaki można leczyć chirurgicznie przy użyciu skleroterapii lub embolizacji wewnątrznaczyniowej. Ale również farmakologicznie wzmacniając ścianę naczyń rutozydem, diosminą czy wspomnianymi, specjalnymi maściami.

Autor: dr n. med. Janusz Korowaj, Flebolog

7 Odpowiedzi do Żylaki warg sromowych i macicy a ciąża

 1. harshka pisze:

  Jestem w siódmym miesiącu ciąży i zauważyłam właśnie u siebie ostatnio objawy i połączyłam je z żylakami warg sromowych. Stresuję się niestety, mimo, że wiem, ze to wcale dzidziusiowi nie pomaga… Mam nadzieję, że lekarz powie mi coś więcje na ten temat i ostatecznie poród odbędzie się bez większych problemów.

 2. Lara pisze:

  To prawda z tą małą aktywnością w ciąży! Ale, jak ktoś przed zajściem w ciążę się nie ruszyał to i w trakcie ciężko kobietę będzie nakłonić. A do tego nadal się uważa, że w takim “błogosławionym stanie” nie powinno się przemęczać, czyli najlepiej wtedy po prostu leżać. Moja siostra, mimo własnie tendencji do osłabienia ścianek żył, to nie nabawiła się żadnych żylaków w ciąży, mimo obaw lekarza. Sama mówi, że o dlatego, żepraktycznie całą ciążę była aktywna.

 3. kasiarzowska pisze:

  Ciąża sama w sobie jest bardzo wyczerpującym okresem dla kobiety, a tu jeszcze możliwe hemoroidy i żylaki macicy… Eh. :/

 4. Hanula:) pisze:

  Niestety w moim przypadku było tak, że żyły po poprzedniej ciąży nie zdążyły odzyskać swojej elastyczności, a ja już byłam w kolejnej… Mimo, że ostatecznie bardzo się cieszymy z powiększonej rodzinki, to żylaki po drugim porodzie przez długi czas nie chciały zniknąć. Aż mój ginekolog się zaniepokoił. I jest w tym dużo prawdy, co piszecie na temat maści, ja taką miałam przepisaną. Ale trzeba być bardzo sumiennym, żeby zauważyć efekty.

  • Calie pisze:

   Mnie niestety żylaki chyba tez czekają! Nawet nie miałam pojęcia, że tyle kobiet to dotyka! Powiem szczerze, że jestem w szoku… Niedługo idę co prawda do lekarza, ale już zastanwiam się, czy np. będzie wskazane w ciąży suplementowanie jakiś preparató, które by jednak ścianki żył wzmocniły?? Bardzo nie lubię stosować kremów czy innych maści we wszelkich miejscach intymnych… Chciałąbym tego uniknąć. 🙁 Z góry dzięki 🙂

   • maryś30 pisze:

    W moim przypadku bez maści się też nie obyło, więc… radzę się do tego przekonać. Moja ciotka jak miała żylaki nóg, to smarowała się tym na potęgę i naprawdę jej pomogło, więc… Schowaj swoje uprzedzenia i “preferencje” do szuflady, jeśli nie chcesz mieć duuużych problemów z żylakami.

   • Pretty17 pisze:

    To prawda. Maści są baardzo pomocne, gdyż działają miejscowo, czyli skondensowane składniki trafiają prosto do konkretnych żył. Tak przynajmniej lekarz mi to wytłumaczył. I mnie to przekonuje. Przecież jak się łka tabetki, to one musza przejść przez cały organizm znaim trafią, gdzie trzeba. Ale zanim na mnie najedziecie, to nie mam nic przeciwko lekom w kapsułkach, ich działanie na cały organizm przecież tez może być korzystne. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dziwięć × jeden =