Co to są żylaki nóg? Podstawowe informacje

co to są żylaki nóg

Ogólnie rzecz ujmując, żylaki nóg to nadmierne poszerzenie żył, które powstaje w wyniku wysokiego ciśnienia krwi, która nie może „dostać się” do górnych partii krwiobiegu w wyniku uszkodzenia specjalnych zastawek, blokujących jej ruch w dół. Pamiętajmy, że na naszą krew również oddziałuje prawo grawitacji, aby nie wpływało one na ruch krwi w stronę serca. Nasz organizm wykształcił specjalne zastawki, które działają na zasadzie drzwi wahadłowych otwierających się w jedną stronę.

Żylaki na nogach – co to w ogóle jest?

Gdy krew idzie do góry, zastawki otwierają się, umożliwiając jej swobodny przepływ, gdy jednak próbuje się cofnąć, zastawki się zamykają. Jednakże na skutek rozszerzenia żył, zastawki często przestają stykać się ze sobą i dochodzi do ich rozszczelnienia. To z kolej prowadzi do dalszych deformacji żył, ponieważ krew zatrzymuje się, a jej ciśnienie jeszcze bardziej rozpycha je na boki. Jak więc widzimy, żylaki kończyn dolnych są złożonym problemem, związanym bezpośrednio z funkcjonowaniem naszego układu krwionośnego i ciśnienia we krwi. Dlatego, jeżeli chcemy im przeciwdziałać, powinniśmy podjąć stanowcze kroki.

Żylaki kończyn dolnych to choroba, która zazwyczaj ma charakter postępujący.

Z tego względu czas nie będzie naszym sprzymierzeńcem. Gdy tylko zauważymy pierwsze objawy tej choroby, nie powinniśmy się wahać tylko sięgnąć po telefon i umówić się na konsultacje lekarskie u flebologa. To specjalista od chorób żył, który dokładnie przyjrzy się naszemu przypadkowi. Zleci odpowiednie badania i na ich podstawie wyda diagnozę oraz zleci odpowiednie leczenie, które powinno uwzględniać zarówno odpowiednie ćwiczenia rehabilitacyjne, jak i terapię farmaceutyczną.

Nieleczone żylaki nóg, niosą ze sobą nie tylko przykre konsekwencje estetyczne, ale również zdrowotne.

Powikłania, jakie wiążą się z tą przypadłością to między innymi krwawienia, nieprzyjemne zapalenia skórne. Czasem nawet choroby takie jak zakrzepowe zapalenie żył, owrzodzenia żylne podudzi, czy śmiertelnie groźną zatorowość płucną. Z tego względu nie powinniśmy ignorować ich początkowych objawów i czym prędzej podjąć działania, w stronę ich pełnego wyleczenia. Wszak jak mawia stare przysłowie, zdrowie mamy tylko jedno i mimo niewątpliwego postępu medycyny i farmaceutyki – jest ono nadal wyjątkowo aktualne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *