Żylaki nóg – czym są żylaki kończyn dolnych i jak się ich pozbyć?

co to są żylaki nóg

Żylaki nóg to nadmierne poszerzenie żył, które powstaje w wyniku wysokiego ciśnienia krwi, która nie może „dostać się” do górnych partii krwiobiegu w wyniku uszkodzenia specjalnych zastawek, blokujących jej ruch w dół. Pamiętajmy, że na naszą krew również oddziałuje prawo grawitacji, aby nie wpływało one na ruch krwi w stronę serca. Nasz organizm wykształcił specjalne zastawki, które działają na zasadzie drzwi wahadłowych otwierających się w jedną stronę.
Ta dolegliwość dotyka nawet co 5 osobę w wieku powyżej 40 lat. Co zrobić, by przeciwdziałać temu nieprzyjemnemu schorzeniu i jak zlikwidować żylaki, by uniknąć niechcianych nawrotów?


Nawigacja:

  1. Żylaki nóg – czym są i jak powstają?
  2. Żylaki na nogach i ich rodzaje
  3. Gdzie występują żylaki na nodze?
  4. U nastolatków i u dzieci, czyli żylaki w młodym wieku
  5. Jak pozbyć się żylaków?
  6. Powikłania żylaków kończyn dolnych – jak uniknąć

Żylaki nóg – czym są i jak powstają?

Nadmierne poszerzenie żył znane jako żylaki to zmiana chorobowa. Odpowiedź na pytanie o to, co to są żylaki i jak powstają nie jest przy tym wcale trudna. Winne jest wysokie ciśnienie krwi. Ta, w konsekwencji uszkodzenia zastawek nie jest w stanie dostać się do górnych partii krwiobiegu. W rezultacie, w żyłach, w których pojawia się ten problem, dochodzi do widocznych zmian. Skąd wiadomo, że naszym problemem są żylaki nóg – objawy wskazujące na ich występowanie można rozpoznać z dużą łatwością. Przybierają postać wypukłych żył w kolorze brunatnym lub fioletowym, często poskręcanych i gumowatych. Także odpowiedź na pytanie o to, czy żylaki na nogach bolą w większości przypadków okazuje się być twierdząca. Co więcej, pacjenci skarżą się także na ociężałość i zmęczenie nóg.

Żylaki nóg – objawy i rodzaje żylaków na nogach

Mówiąc o żylakach kończyn dolnych mamy na myśli naczynia krwionośne charakteryzujące się zarówno poszerzeniem, jak i skłonnością do pękania. Na ogół nie mamy problemu z ich rozpoznaniem, przybierają bowiem postać niteczek – niebieskich albo czerwonych, w zależności od ich typu. Niekiedy można usłyszeć, że są problemem przede wszystkim estetycznym. Nieleczone mogą jednak skutkować przewlekłą niewydolnością żylną, a tym samym – nie wolno ich ignorować.

Pajączki na nogach

Teleangiektazje, czyli poszerzenie drobnych naczyń krwionośnych znajdujących się pod skórą, nazywanych potocznie jako pajączki na nogach. Ich pojawienie się na naszych nogach, zwiastuje problemy nie tylko na tle estetycznym, ale również zdrowotnym. To jasny sygnał, że nasze krążenie żylne nie funkcjonuje prawidłowo.
Pajączki na udach i nogach to poszerzone żyłki, które są położone płytko w skórze. Mogą pojawiać się w konsekwencji predyspozycji genetycznych, do ich powstawania przyczynia się jednak również mała aktywność fizyczna. Pajączki przeważnie mają jedynie znacznie kosmetyczne nie wywołując dolegliwości bólowych. Zwykle można pozbywać się ich domowymi sposobami.

Żylaki siatkowate

Żylaki siatkowate to małe żylaki na nogach. Najczęściej pojawiają się w dole podkolanowym, choć można zobaczyć je też na powierzchni łydek i ud. Przeważnie nie tylko nie są bolesne, ale i nie powodują obrzęku. Żyłki siatkowate należą do problemów kosmetycznych, choć po ich pojawieniu się warto udać się do lekarza choćby po to, aby skutecznie przeciwdziałać ich dalszemu rozwojowi.

Żylaki głównych pni żylnych

Żylaki głównych pni żylnych to duże żylaki na nogach. Ich najczęstszą postacią są żylaki żyły odstrzałkowej i odpiszczelowej. Zwykle można je zaobserwować na przyśrodkowej powierzchni nogi, choć żylaki żyły odstrzałkowej pojawiają się też na tylnej powierzchni łydki. Nieleczone powodują przewlekłe zapalenie żył w nogach. Są bolesne, a choć można je skutecznie leczyć, w skrajnych przypadkach za jedyną skuteczną formę uznaje się leczenie operacyjne (stripping).

Do zmian skórnych w przebiegu PNŻ dołączają się zmiany naczyniowe. Do najczęściej występujących należą pajączki (teleangiektazje), żyły siateczkowate i żylaki. Pajączki są efektem poszerzonych (do średnicy 1 mm) naczyń włosowatych w skórze, o zabarwieniu brunatnoczerwonym lub niebieskosinym. Nie powodują one zazwyczaj żadnych dolegliwości, a są jedynie defektem kosmetycznym. Z kolei żyły siateczkowate określone są jako niewyczuwalne rozszerzenia podskórnych żył do rozmiaru około 4 mm. Żylaki to palpacyjnie wyczuwalne podskórne żyły, zwykle o większej średnicy niż 4 mm.

Czy żylaki nóg bolą?

Żylaki i pajączki na nogach mają różne źródła. Mogą pojawiać się ze względu na nadwagę i niską aktywność fizyczną, do ich powstania prowadzi przy tym również genetyka (żylaki ból nóg w rodzinie) oraz problemy hormonalne. Choć w powszechnej świadomości dominują jako problem starszych kobiet, przekonanie takie nie ma wiele wspólnego z rzeczywistością. Bolący żylak na nodze może pojawić się u pacjentów w niemal każdym wieku. Rzadkością nie są także żylaki nóg u mężczyzn, choć problem ten panów dotyczy rzadziej niż pań.

O czym może świadczyć boląca żyła w obrębie kończyny dolnej?

Ból żyły w nodze jest informacją o tym, że mamy problem i że powinniśmy podjąć kroki, które pozwolą nam na przeciwstawienie się mu. Jak zatem uporać się z nieestetycznymi wrażeniami, jakie pozostawiają żylaki nóg? Co robić, gdy bolą? Żylaki nóg w ich początkowym stadium można leczyć domowymi sposobami, bolące żylaki nóg zawsze powinny jednak skłaniać do złożenia wizyty do lekarza. Walka z nimi jest nie tylko możliwa, ale i coraz bardziej skuteczna, choć w najcięższych przypadkach żylaki żyły odpiszczelowej i inne żylaki wewnętrzne nóg eliminuje się chirurgicznie.

Gdzie występują żylaki na nodze?

Choć żylaki to choroba, która miejsce występowania może naprawdę zaskoczyć (jak w przypadku przełyku), to jednak najczęściej występują one na kończynach dolnych. Które miejsca na naszych nogach są szczególnie podatne na występowanie pajączków i żylaków?

Żylaki łydek

Ból żyły w łydce czy też ból żyły pod kolanem w zdecydowanej większości przypadków świadczy o nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu krwionośnego. Żylaki pod kolanami często wiążą się również z obrzękiem, już po krótkim czasie od momentu ich zaobserwowania może przy tym okazać się utrudniają chodzenie. Gdy pojawiają się żylaki na łydkach przyczyny ich powstawiania mogą być wielorakie. Żylaki piszczeli i łydek to zwykle konsekwencja genów, może jednak okazać się również, że ich pojawienie się jest skutkiem braku aktywności fizycznej i nadwagi. Żylaki na łydce, z uwagi na poważne konsekwencje, jakie niesie za sobą ich ignorowanie, powinny budzić szczególny niepokój pacjenta. Warto więc możliwie jak najszybciej udać się z nimi do lekarza. Na szczęście, bolący żylak na łydce może zostać wyleczony relatywnie szybko. Czasem żylaki na łydce można wyeliminować za pośrednictwem domowych sposobów, przeważnie jednak najlepsze rezultaty przynoszą mniej i bardziej inwazyjne zabiegi.

Żylaki na udach

Podobnie, jak miało to miejsce w przypadku żylaków łydek, także ból żyły ud powinien być alarmującym sygnałem. Pojawiające się na udach żylaki nie są przy tym schorzeniem, któremu winna jest wyłącznie genetyka. Winny może być też tryb życia, jaki prowadzimy, a nawet zmiany hormonalne, jakie zachodzą w organizmie. Jeśli żylaki ud nie powodują dolegliwości bólowych, można usuwać je domowymi sposobami. Nie powinny też zaszkodzić specjalne maści. Ból żyły udowej uświadamia jednak, że problem jest bardziej złożony. Nieleczone żylaki podudzi i ud mogą prowadzić do zakrzepicy, żylaki uda powinny więc skłonić nas do złożenia wizyty u lekarza.

Żylaki na stopach

Żylaki na kostkach i stopach pojawiają się znacznie rzadziej niż te, z jakimi mamy do czynienia na udach i łydkach. Ból żyły w stopie nie jest przy tym objawem, który wolno nam ignorować. Co charakterystyczne, ból przy grzbietowym zginaniu stopy może sugerować nam, że problem, z którym się zmagamy, jest poważniejszy niż mogłoby się to wydawać. Może być objawem świadczącym o zakrzepicy, co wymaga natychmiastowego leczenia. Same żylaki stóp są często konsekwencją nieprawidłowości w ich budowie. Wiąże się je przy tym z płaskostopiem i halluksami, a skuteczność leczenia często wymaga chodzenia w specjalnym obuwiu.

Żylaki nóg w młodym wieku – u dzieci i nastolatków

Żylaki u młodych osób mogą sprawiać wrażenie zjawiska rzadkiego i nietypowego. Tymczasem to właśnie kojarzenie ich jedynie z problemem osób starszych jest błędem, który sprawia, że są tak często są ignorowane i zaniedbywane. Winne są przede wszystkim nawyki czasów współczesnych. To głównie konsekwencja złej diety, siedzącego trybu życia, skłonności do używek i nadwagi. Niezwykle często dają o sobie przy tym znać predyspozycje genetyczne. Żylaki u młodych dziewczyn często nie są uznawane za zjawisko zaskakujące. Okazuje się jednak, że problem ten dotyczy także nastolatków płci męskiej, zwłaszcza jeśli nie dbają o swoją wagę. Bez względu na płeć, żylaki powinny znajdować się pod kontrolą lekarza nawet, jeśli nie wywołują dolegliwości bólowych. Zakrzepica, najpoważniejsza konsekwencja ich lekceważenia, także nie pyta, ile lat mają jej kolejne ofiary. Na szczęście, w większości przypadków żylaki w młodym wieku można eliminować ruszając się, zmieniając nieco dietę, przyjmując błonnik i wprowadzając suplementację z użyciem rutyny i diosminy.

Jak pozbyć się żylaków?

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie o to, jak pozbyć się żylaków na nogach. Co więcej, skuteczność wielu metod nie jest taka sama w przypadku kolejnych pacjentów. Szukając sposobów na to, jak się pozbyć żylaków należy więc zacząć od oceny skali problemu, bowiem jest to kwestia bardzo indywidualna dla każdego chorego. Profilaktyka to przede wszystkim zdrowa dieta, ruch i dbanie o utrzymanie wagi. Można też wspomagać się starymi domowymi sposobami. Najlepiej sprawdzają się w tym kontekście kremy i maści, zarówno te, które jesteśmy w stanie przygotować samodzielnie, jak i te, które możemy kupić. Także propozycje koncernów farmaceutycznych są rozwiązaniem dla osób myślących o tym, jak skutecznie pozbyć się żylaków. Coraz popularniejsze preparaty można stosować nie tylko profilaktycznie, ale i w przypadku już istniejących zmian. Zatem – co na żylaki nóg będzie najlepsze? My proponujemy maści, to najbezpieczniejsze i skuteczniejsze  rozwiązanie. Działają bezpośrednio na zmianę chorobową i nie wywołują skutków ubocznych.

Jeśli w kontekście zagadnienia jak pozbyć się żylaków na nogach domowe sposoby zawiodą, należy zainteresować się bardziej inwazyjnymi sposobami ich eliminowania. Imponującą listę zabiegów przedstawia nam współczesna medycyna estetyczna. Tu jednak musimy zawsze liczyć się nie tylko z przeciwwskazaniami, ale i z tym, że propozycje dotyczące tego, jak pozbyć się żylaków na nogach bez operacji mogą nieść za sobą pewne ryzyko. W najcięższych przypadkach konieczne jest leczenie operacyjne wiążące się z długim okresem rehabilitacji. Jeśli zastanawiamy się nad tym, jak się pozbyć żylaków z nóg, nie powinniśmy też zwlekać z wizytą u lekarza. Jego wiedza i doświadczenie z pewnością pomogą nam na znalezienie naprawdę skutecznego zabiegu.

Żylaki na nogach a możliwe powikłania 

A co z osobami, które uważają, że żylaki nie są niebezpieczne? Warto pamiętać, że takie podejście pociąga za sobą poważne konsekwencje. Pozostawione bez ingerencji żylaki utrudniają a z czasem niemal uniemożliwiają chodzenie. Co więcej, powikłania żylaków mają wpływ na cały ludzki organizm. Gdy zmagamy się z problemem, jaki generują żylaki powikłania wcale nie ograniczają się do powstania zakrzepowego zapalenia żylaków i krwawienia z nóg. Skutki żylaków to także owrzodzenie żylne, a nawet zator płucny.

Żylaki nóg to choroba, która obniża komfort życia, a w skrajnych przypadkach stanowi nawet zagrożenie dla niego, nie wolno jej więc lekceważyć. Niestety statystycznie w większości przypadków ofiarami pajączków i żylaków nóg padają kobiety. I choć nie chcemy złorzeczyć i straszyć, to tym bardziej nie możemy powiedzieć, że żylaki to tylko defekt kosmetyczny i trzeba się do niego przyzwyczaić. Nie należy jednak wpadać w panikę na widok pierwszego pajączka. Żylaki można leczyć, a o sposobach radzenia sobie z nimi można dowiedzieć się z szeregu przygotowanych przez nas artykułów, jak na przykład – metody usuwania żylaków.

 

Źródła:
  1. Kosmetyka stosowana, Joanna Dylewska-Grzelakowska, ISBN: 8302107174, 9788302107177
  2. Venous Insufficiency: New Insights for the Healthcare Professional: 2013 Edition: ScholarlyPaper, ScholarlyEditions, 2013, ISBN: 1481662716, 9781481662710
  3. Obraz kliniczny przewlekłej niewydolności żylnej; Marek Ciecierski

11 myśli nt. „Żylaki nóg – czym są żylaki kończyn dolnych i jak się ich pozbyć?

  1. Olaf Ostrowski

    Bardzo dobry artykuł, gdyby nie on, nie wiedziałbym, że nie muszę dawać się kroić na stole operacyjnym, żeby usunąć żylaki i pajączki. 3 tydzień używam sumiennie kremu i pajączki wyglądają na o wiele bledsze.

  2. kociarra:)

    Genetykę ciężko jest oszukać.
    Wiem coś na ten temat, bo sama mam problemy z żyłami i lekarze wróżą mi żylaki prędzej czy później.
    Jeden lekarz dał mi jednak nadzieję, że to ode mnie zależy czy przesunę w czasie powstanie żylaków i czy uda mi się je zminimalizować. Najbardziej kluczowe przecież są działania, jakie się podejmuje w domu. Ćwiczenia, dieta, która wspiera naczynia krwionośne, skarpety uciskowe.
    O wszystko staram się dbać, żeby w przyszłości nie męczyć się z żylakami. Rano i wieczorem zażywam też diosminę i stosuję krem z wyciągiem z kasztanowca i miłorzębu.
    Lekarz mi przepowiedział, że do 30stki będę już miała żylaki. A tu proszę – ja mam 33 i nie widać ich prawie w ogóle!

  3. Kajla

    Czy usuwanie żylaków kończyn dolnych jest na pewno bezpieczne? To nie zniszczy żył? Jestem umówiona na operacje w przyszłym miesiącu ale straszenie się boje. Wiem, że ta skleroterapia to ostrzykiwanie żylaków jakimś środkiem. Czy ktoś przeszedł coś podobnego?

    1. kodi

      Ja uważam, że jeden z najlepszych sposóbów to skleroterapia żylaków. Niestety nie należy do tanich, ale stosunkowo mało jest powikłań, ale nie można idealizować, że ich kompletnie nie ma, bo to nieprawda. Sporadycznie zdarza się ból nóg, gorączka czy ogólnie uczulenie na piankę, którą się do żył wpuszcza. W końcu to nie są jeszcze idealne substancje, które są obojętne dla organizmu.
      Jednak ostatecznie nie jest tak problematyczna jak np. wycinanie żylaków, które słyszałem, że jest obarczone większym ryzykiem błędu.

      1. płock_karina

        To wszystko na papierze brzmi bardzo bezpiecznie, ale moja siostra, która przechodziła skleroterapię, jednak okazało się, że środki, które jej do żył wstrzyknęli, wywołały reakcje alergiczne. Na szczęście skończyło się tylko na pieczeniu, swędzeniu nóg. Ale kto wie, mogło dojść przecież do utrudnienia oddychania!!

  4. Paweł

    Myślę, że 50% społeczeństwa pracuje na siedząco – mało kto ma czas na ruch po pracy. Chyba, że bieganie za dziećmi i odkurzanie = uprawianie sportu. (:

    W pracy na budowie bardzo się naraża życie, czyli wcale nie jest zdrowa. Wykańcza. Kolana. Łokcie. Kręgosłup. Ludzie po 10h na budowie też nie mają czasu na dodatkowy fitness po pracy.

    Oczywiście, nie popieram tego, ale takie są realia.

  5. agnieszka_90

    Cześć. Niestety należę do osób, które przez względy genetyczne są bardziej narażone na powstawanie żylaków. Moja mama raz mi opowiadała, że u babci na nogach żylaki pojawiły się w młodym wieku. Zastanawiam się, czy ktoś może był w podobnej sytuacji i może mi powiedzieć, jak duże jest prawdopodobieństwo, że pojawią się i u mnie. Oczywiście od jakiegoś czasami staram się dopytywać specjalistów, żeby wiedzieć jak uniknąć żylaków, ale boję się, że predyspozycje genetyczne mogą być jednak kluczowe w moim przypadku…

  6. Bogdan

    Żylaki to złośliwe cholerstwo. Co z tego, że w rodzinie nie miałem przypadków żylaków, jak i tak mnie dopadły. Próbowałem wszystkich tabletek – nogi nadal puchną. Lekarz polecił skarpety uciskowe, ale latem noszenie ich to katorga – gorąco i się człowiek poci.

    Nie chodzi nawet o mój wygląd (wybrzuszone, pękające żyły) tylko o powikłania i zdrowie.

    1. przemek

      Próbowałem wielu „domowych” i „babcinych” sposobów na to, jak pozbyć się żylaków. Za każdym razem ich działanie, czy to liści kasztanowca czy liści oczaru, okazywało się bardzo powierzchniowe.
      Jakby… to było za mało i substancje z okładów z liści nie były w stanie się przedostać w głąb skóry. Za to kolosalna różnica była w stosowaniu już maści z kasztanowcem, który wydawał się bardzo skoncentrowany i szybko się wchłaniał w skórę.
      Polecam przetestować ten „domowy” sposób uzupełniony o najnowocześniejsze sposoby pozyskiwania ekstraktów. I tutaj mogę polecić Varosin, bo to na jego przykładzie to testowałem. Bardzo szybko pomógł. Zostawię Ci link do strony, gdybyś się zdecydował https://varosinforte.pl/. Szkoda byłoby go nie wypróbować.

    2. jeżka

      Bogdan, to na pewno są zaawansowane żylaki. W tym wypadku powinieneś być pod stałą opieką lekarza. Sprawdź na „znany lekarz”, czy masz w okolicy kogoś kompetentnego. Tutaj liczy się czas.
      Wszystkiego dobrego.

  7. MArta Opole

    Czy mogę was prosić o jakieś zdjęcie żylaków nóg? Mam takie dziwne zgrubienia na podudziu i nie jestem pewna czy to na pewno to… Boję się, bo mam dopiero 25 lat i chyba nie powinnam czegoś takiego mieć, prawda? :(((

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

6 + four =